مقالات مشاوره کنکورروش مطالعه دروس

بهترین روش مطالعه فیزیک کنکور +روش مطالعه رتبه های برتر

سلام به همه کنکوری ها. امروز در ادامه سری مقالات روش مطالعه دروس کنکور وبسایت درس جت با روش مطالعه فیزیک کنکور در خدمت شما هستیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درس فیزیک یکی از مهمترین دروس تخصصی در گروه تجربی و ریاضی می باشد. درصد این درس می تواند نقش مهمی در رتبه بندی نهایی داوطلبان داشته باشد. پس مطالعه صحیح و اصولی این درس می تواند به داوطلبان در کسب درصد و رتبه مناسب در کنکور سراسری کمک کند. هر داوطلب با توجه به شرایطی که دارد ، برای کنکور ، درس فیزیک را می خواند. اما اکثر داوطلبانی که در کنکور نمره خوبی کسب می کنند از روش های خاصی برای مطالعه فیزیک استفاده می کنند.

بررسی درصد‌های فیزیک کنکور ریاضی و تجربی

اولین قدم به عنوان مقدمه ای بر روش مطالعه فیزیک و ریاضی تجربی، بررسی آمار شرکت کنندگان است. قبل از خواندن پاراگراف زیر به این سوال فکر کنید. به نظر شما چند درصد از شرکت کنندگان کنکور ، فیزیک را منفی می زنند؟ (عدد مورد نظر را بگو…)

در سال های اخیر حدود 40 درصد از شرکت کنندگان در کنکور (یعنی از هر صد نفر 40 نفر)  فیزیک کنکور را منفی زده اند. این آمار می تواند ثابت کند که اگر در سر جلسه کنکور در درس فیزیک به یک سوال ، درست پاسخ دهید از 40 درصد شرکت کنندگان جلوتر خواهید بود.

یک سوال دیگر: فکر می کنید چند نفر در درس فیزیک ، درصدی بیش از 50 درصد می گیرند؟ یه لحظه به این سوال فکر کن…
شاید باورش سخت باشد اما از هر 100 نفری که در کنکور شرکت می کنند فقط 3 نفر می توانند بیش از 50 درصد در درس فیزیک کسب کنند. یعنی اگر در آزمون کنکور شرکت کنید و تنها به 15 سوال فیزیک (بدون پاسخ اشتباه) پاسخ دهید، جزو سه درصد اول شرکت کنندگان خواهید بود. می دونم الان سوالی دارید، آن هم این است که آیا می توانید در فیزیک درصدی بیش از 50 درصد کسب کنید؟
برای پاسخ به این سوال، اگر مشکل ذهنی ندارید و سلول های خاکستری مغزتان کمتر از دیگران نیست، به راحتی می توانید به این درصد برسید و از آمار بالا متوجه خواهید شد که با کسب درصد بالاتر در فیزیک چقدر می توانید به هدف خود نزدیک شوید. درصد بالا در درس فیزیک می تواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند. اگر بدانید که چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانید، می توانید درصد بالاتری کسب کنید.

درضمن از طریق لینک‌های زیر می‌توانید دسترسی کاملا رایگان و فوری به روش مطالعه شگفت انگیز دروس اختصاصی داشته باشید؛ کافیست روی هرکدام که خواستید کلیک کنید:

در ادامه برای آشنایی باسایر روش های مطالعه دروس کنکور توصیه میکنم حتما مقاله‌هایی که برای شما در زیر آورده شده است را مطالعه بفرمایید:

سوالات فیزیک در کنکور تجربی + اهمیت آن

اما بیایید نگاهی به اهمیت فیزیک در کنکور بیاندازیم. این قسمت مختص ضرایب و تعداد سوالات و اهمیت تست فیزیک در کنکور می باشد.
شرکت کنندگان در آزمون کنکور گروه تجربی باید به 30 سوال درس فیزیک در دفترچه اختصاصی پاسخ دهند. سوالات فیزیک از شماره 206 تا 235 در دفترچه اختصاصی می باشد. ضریب این درس برای زیرگروه های مختلف کنکور تجربی متفاوت است و داوطلب باید با توجه به زیرگروه به سوالات فیزیک پاسخ دهد. مدت زمان پاسخگویی به کل سوالات فیزیک 37 دقیقه است و داوطلبان باید در عرض 72 ثانیه به هر سوال فیزیک پاسخ دهند و ارزش هر تست 3/3 درصد است. داوطلبان نظام جدید باید به سوالات فیزیک پایه دهم، یازدهم و دوازدهم پاسخ دهند.

ضریب درس فیزیک در کنکور تجربی

درس فیزیکی برای داوطلبانی که میخواهند در رشته های زیر گروه 4 قبول شوند ، بسیار مهم است. ضریب این درس  در زیر گروه 4 برابر با 3 می باشد. ضرایب این درس برای زیرگروه های های مختلف را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید:
زیرگروهیکدوسهچهارپنج
ضریب22232

سوالات فیزیک در کنکور ریاضی + اهمیت آن

تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی در مقایسه با کنکور تجربی افزایش داشته است. داوطلبان آزمون ریاضی باید به 45 سوال درس فیزیک در دفترچه اختصاصی پاسخ دهند.سوالات فیزیک از شماره 156 تا 200 در دفتر اختصاصی موجود است. مدت زمان  پاسخدهی به کل سوالات فیزیک در کنکور ریاضی 55 دقیقه می باشد. داوطلبان باید در مدت 72 ثانیه به هر سوال فیزیک در آزمون پاسخ دهند و ارزش هر تست فیزیک کنکور ریاضی برابر با 2/2 درصد است. منبع اولیه برای طراحان سوالات کنکور سراسری فیزیک پایه دهم و یازدهم و دوازدهم.

اما در مورد اهمیت فیزیک در کنکور رشته ریاضی فیزیک باید بگوییم که دومین درس در دفترچه اختصاصی کنکور درس فیزیک است. مراقب باشید که توسط ضریب یک درس گمراه نشوید زیرا اهمیت درس به پارامترهای دیگر بستگی دارد. مثلاً در کنکور تجربی ، زیست شناسی از ریاضی مهمتر است، در صورتی که ضریب زیست شناسی از ریاضی کمتر است.
حتما درادامه مقاله بودجه‌بندی فیزیک کنکور را هم مطالعه کنید و از اطلاعات شگفت انگیز این مقاله استفاده کنید .

ضریب درس فیزیک در کنکور ریاضی

داوطلبان قبل از آزمون سراسری رشته ریاضی روی ضرایب زیرگروه های مختلف تمرکز کنند.درس فیزیک در رتبه نهایی داوطلبان نقش بسزایی دارد و باید به ارزش این درس توجه بیشتری داشته باشند. ضریب درس فیزیک برای زیر گروه های رشته ریاضی به شرح زیر است:

زیرگروهیکدوسه
ضریب332

مباحث و بودجه بندی فیزیک کنکور نظام جدید

سرفصل های فیزیک کنکور نظام جدید در مقایسه با فیزیک نظام قدیم بسیار کمتر است. اما جالب است بدانید که این درست است که تعداد فصل ها به صورت عددی کاهش یافته است. اما مباحث فیزیک نظام جدید تقریباً با مباحث فیزیک نظام قدیم یکی است.
در فیزیک نظام جدید با 11 فصل مواجه می شویم که در جداول زیر مشاهده می کنید:

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی

  • فیزیک پایه دهم: 6 سوال
  • فیزیک پایه یازدهم: 10 سوال
  • فیزیک پایه دوازدهم: 14 سوال

مباحث و بودجه بندی فیزیک دهم رشته تجربی

فصل اول : فیزیک و اندازه‌گیری : 1 سوال

فصل دوم : ویژگی‌های فیزیکی مواد: 2 سوال

نوشته های مشابه

فصل سوم : کار، توان و انرژی: 1 سوال

فصل چهارم : دما و گرما: 2 سوال

مباحث و بودجه بندی فیزیک یازدهم رشته تجربی

فصل اول : الکتریسیته ساکن: 4 سوال

فصل دوم : جریان الکتریکی: 4 سوال

فصل سوم : مغناطیس: 2 سوال

مباحث و بودجه بندی فیزیک دوازدهم رشته تجربی

فصل اول : حرکت بر خط راست: 4 سوال

فصل دوم : دینامیک: 3 سوال

فصل سوم : نوسان و امواج: 4 سوال

فصل چهارم : فیزیک اتمی و هسته‌ای: 3 سوال

بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی

  • فیزیک دهم: 10 سوال
  • فیزیک یازدهم: 14 سوال
  • فیزیک دوازدهم: 21 سوال

مباحث و بودجه بندی فیزیک دهم رشته ریاضی

فصل اول : فیزیک و اندازه‌گیری : 1 سوال

فصل دوم : ویژگی‌های فیزیکی مواد: 1 سوال

فصل سوم : کار، توان و انرژی: 3 سوال

فصل چهارم : دما و گرما: 2 سوال

فصل پنجم : ترمودینامیک: 3 سوال

مباحث و بودجه بندی فیزیک یازدهم رشته ریاضی

فصل اول : الکتریسیته ساکن: 5 سوال

فصل دوم : جریان الکتریکی: 6 سوال

فصل سوم : مغناطیس: 3 سوال

مباحث و بودجه بندی فیزیک دوازدهم رشته ریاضی

فصل اول : حرکت بر خط راست: 5 سوال

فصل دوم : دینامیک: 3 سوال

فصل سوم : نوسان و امواج: 4 سوال

فصل چهارم : برهم کنش‌های موج: 2 سوال

فصل پنجم : فیزیک اتمی: 5 سوال

فصل ششم : فیزیک هسته‌ای: 2 سوال

پیش‌نیاز‌های فیزیک کنکور چیست؟

متداول ترین سبک مطالعه فیزیک برای کنکور این است که این درس را از فصل اول سال دهم شروع کنید و بر اساس پایه و فصل پیشروی کنید.خب این روش روش بدی هم نیست اما ما در ادامه قرار است که بهترین روش ممکن را برای سوال فیزیک را چگونه برای کنکور بخوانیم ارائه دهیم.در ادامه فرمول هایی را از شما می پرسم، ابتدا به آنها فکر کنید و سپس ادامه مقاله را بخوانید.

  1. فرمول کار
  2. فرمول فشار
  3. قانون کولن
  4. نیروی وارد بر سیم حامل جریان
خوب، تمام فرمول های بالا یک چیز مشترک دارند. همه آنها دارای پارامتر F یا نیرو هستند. در حالی که در فصل دوم فیزیک دوازدهم به مفهوم نیرو می پردازیم، در پایه های یازدهم و دهم به طور مستقیم و غیرمستقیم با مفهوم نیرو مواجه می شویم. در ادامه و در بخش معرفی بهترین روش مطالعه فیزیک کنکور به این موضوع بیشتر می پردازیم.
پیش‌نیاز‌های فیزیک کنکور چیست؟

بهترین روش مطالعه فیزیک کنکور (چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم؟)

کلید پاسخ به این سوال که چگونه فیزیک را برای کنکور مطالعه کنیم، ترتیب مطالعه دروس فیزیک کنکور است.

در بخش قبل، رابطه فصل دینامیک را با مباحث فیزیک پایه تحلیل کردیم. پس می توان گفت برای اینکه درک خوبی از سایر مباحث فیزیک کنکور داشته باشید بهتر است اولین موضوعی که مطالعه می کنید مبحث نیرو باشد تا مفهوم نیرو را در سایر مباحث فیزیک کنکور درک کنید. اما سوال دیگری که در اینجا مطرح می شود این است که آیا فصل دینامیک به تنهایی ارزش خواندن دارد و خود این فصل پیش نیازی دارد؟

برای پاسخ به این سوال، بهتر است قانون دوم نیوتن را بررسی کنید که به صورت F=ma محاسبه می شود.در این بحث با مفهوم شتاب سروکار داریم که در فصل اول فیزیک دوازدهم آموزش داده شده است.در ادامه مطالب این فصل به مطالب مرتبط با سینماتیک می پردازیم و نتیجه می گیریم که فصل اول فیزیک دوازدهم پیش نیاز فصل دوم است.

با توجه به توضیحات بالا به سلسله مراتبی برای برنامه مطالعاتی فیزیک کنکور می رسیم؛که بهتر است اول فصل اول و دوم فیزیک دوازدهم را مطالعه کنید تا بازدهی بیشتری در مطالعه فیزیک کنکور داشته باشید و سپس با رعایت ترتیب فصل از پایه دهم شروع کنید ، سپس و به همین ترتیب پایه یازدهم را مطالعه کنید و بعد از آن مابقی فصولی که از فیزیک پایه دوازدهم مانده بود را مطالعه کنید. در ضمن از روش بالا میتوانید برای هر دو رشته ریاضی و تجربی استفاده کنید.

در آخر اگر در تحلیل تست های فیزیک مشکل دارید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله نحوه تحلیل آزمون را مطالعه کنید تا با رعایت و اجرای نکات گفته شده در مقاله درصد فیزیک خود را به صورت شگفت انگیزی افزایش دهید.

خب ممنون که تاینجا با ما همراه بودید.در این مطلب ما سعی کردیم بهترین روش مطالعه فیزیک کنکور را برای شما ارائه دهیم و امیدوارم برای شما مفید بوده باشد. در ضمن در بخش نظرات در قسمت پایین سایت می توانید نظرات و سوالات خود را برای ما بنویسید و ما به آن ها پاسخ دهیم. در ادامه به شما پیشنهاد میدم که از صفحه آموزش فیزیک کنکور در  وبسایت ما دیدن کنید ، چرا که نکات آموزشی و مکمل این مقاله برای شما در آنجا آورده شده است.

تیم تولید محتوای درس جت

وبسایت درس جت از به روزترین وبسایت ها و مراجع درسی قبل از دانشگاه میباشد که کار خود را از بهمن ماه سال 1400 آغاز کرد و هدف ما از تاسیس وبسایت درس جت این است که هر آنچه که یک دانش آموز کنکوری به آن نیاز دارد دارد را در این سایت به صورت کامل و با بهترین کیفیت فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا