مقالات مشاوره کنکورروش مطالعه دروس

روش مطالعه ریاضی کنکور

سلام به همه کنکوری ها. امروز در ادامه سری مقالات روش مطالعه دروس کنکور وبسایت درس جت با روش مطالعه ریاضی کنکور در خدمت شما هستیم. در ادامه با ما همراه باشید.

روش مطالعه ریاضی کنکور

مطالعه و یادگیری دو قطب جدانشدنی از یکدیگر هستند و با هم ارتباطی مستقیم دارند. ،بنابراین می توان گفت که این دو لازمه یکدیگر اند و به صورت لازم و ملزوم اند. برای اینکه میزان یادگیری افزایش یابد، باید ساز و کاری فراهم شود که زمینه مطالعه ای فعال و پویا فراهم شود.در ریاضیات بر خلاف دروس دیگر مانند ادبیات فارسی که تمرکز بیشتر بر حفظ لغات و اشعار است،درک و فهم مسئله اهمیت زیادی دارد و پایه و اساس مطالعات طبق درک و فهم مسائل پیش رود.بنابراین میتوان گفت که هر درسی شوه خاص مطاله خود را دارد ؛ روش های صحیح مطالعه ریاضی، روش هایی است که دانش آموز با تفکر و اخذ تدابیر لازم به حل مساله می پردازد و منجر به یادگیری اصیل و عمیق و پایدار در درس ریاضی می گردد. مهارت حل مساله نقطه ی تمرکز آموزش ریاضی است و بیشتر از سایر مهارت ها مورد تاکید می باشد و فراتر از تمام مهارت هاست.گرچه نحوه مطالعه ریاضی در کلاس درس، در منزل و در شب امتحان و برای گروه های سنی مختلف متفاوت است، اما در اصول مطالعه ریاضی، شباهت های زیادی دارند.بنابراین در این مقاله، ابتدا مفاهیم تفکر و یادگیری و اصل فهم در یادگیری تعریف و نقش تمرین و تکرار در مطالعه و یادگیری ریاضی بیان شده است.سپس به تعریف مساله، انواع مساله و مدل چهار مرحله ای جورج پولیا و راهبردهای حل مساله جورج پولیا پرداخته شده، در ادامه سبک های یادگیری کلامی، تصویری و دست ورزی که برای دانش آموزان مقطع ابتدایی و همچنین شیوه مطالعه سه مرحله ای خودپرسی، خودآموزی و خودبازبینی که برای دانش آموزان مقطع متوسطه کاربرد بیشتری دارد، توضیح داده شده است و در خاتمه نکات کلی و کلیدی برای مطالعه صحیح ریاضیات تبیین گردیده، سپس جمع بندی و نتیجه گیری شده و پیشنهاداتی برای معلمان ارایه شده است.

بررسی آمار درصد‌های ریاضی کنکور سال های گذشته

خب قسمت اول برای بررسی درصدهای ریاضی کنکور هست. درصدهای به دست آمده توسط شرکت کنندگان در سالهای اخیر و میانگینی از این درصدها توسط سازمان سنجش برای شما آماده کرده ام و به شرح زیر است:

 • میانگین درصد منفی در درس ریاضی: حدود نیمی از شرکت کنندگان.
 • میانگین درصدهای بالای 50 در درس ریاضی کنکور: حدود دو درصد کل شرکت کنندگان.
از این دو آمار می توان به نتایج جالب توجهی دست یافت. اولین نتیجه در مورد درصدهای منفی است. وقتی سر جلسه کنکور حاضر شدید فقط کافیست به هیچ سوالی از درس ریاضی جواب ندهید تا از نیمی از شرکت کنندگان در این درس جلوتر باشید. بعد از شنیدن جمله قبل خیلی ها به فکر جواب ندادن به سوالات ریاضی می افتند اما آن دوست عزیزی که چنین ذهنیتی دارد یادت باشد در این چند سال اخیر ندیده ام که فردی با درصد ریاضی صفر بتواند رتبه خوبی کسب کند. مسئله دوم، تاثیر ریاضی در کنکور است که حتی از زیست شناسی ارزشمندتر است. بعداً این را ثابت خواهم کرد، پس در ادامه با من همراه باشید.

نتیجه دوم درمورد درصدهای بالای 50 است. فقط باید به 16 سوال از درس ریاضی بدون اشتباه پاسخ دهید تا در بین دو درصد شرکت کنندگان قرار بگیرید، این موضوع بسیار وسوسه انگیز است و غیر ممکن است فردی که هدف بزرگی دارد حتی در صورت ضعیف بودن در آن، قید ریاضی را بزند.

عجله نکنید، حتی اگر در ریاضی در حد صفر مطلق هستید، می توانید با مطالعه روش مطالعه ریاضی کنکور که در ادامه خواهید دید، این مشکل را حل کنید؛ اما باید قدم به قدم جلو برویم و ابتدا پیش نیازهای لازم برای روش مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی و رشته ریاضی را بیاموزیم.

مطالعه دروس ریاضی مراحل متفاوتی دارد که عبارت اند از:

ابتدا فراگیری مفهوم، سپس تمرین و یادگیری فرآیند حل مساله و نهایتاً تسلط.

لازمه پیشرفت در درس ریاضی استفاده از یک منبع خوب و معتبر در رابطه با مفاهیمی که ضعف دارید،در ابتدای کار مطالب را به خوبی فراگیرید تا بتوانید در حل و درک مسائل به کار ببندید. در صورتی که در کلاس درس شرکت می کنید یادگیری اولیه مفاهیم در کلاس هم می تواند انجام شود. مرحله ای که باید پس از یادگیری دروس انجام شود این است که  بلافاصله پس از فرایند یادگیری حل سوالات ریاضی مرتبط با آن مفهوم را در دستور کار قرار داده تا آن مطلب در ذهن بنشیند و یادگیری به صورت کامل تری انجا شودهر چند این مرحله سختی های مربوط به خود را نیز دارد و به سادگی انجام نمی شود.زیرا نیاز به بررسی و حل کردن تعداد زیادی از تست ها و تمرین ها و مسئله ها دارد.بعد از این مرحله نوبت به گام پایانی است.در مرحله آخر باید آنقدر تمرین و تکرار شکل بگیرد که نسبت به آن ذمفهوم به تسلط کامل برسیم.همانطور که می دانیم تسلط کامل با یک روز تمرین به دست نمی آید و نیاز به فرایندی مستمر و تکراری دارد.باید مطالب درسی را به طور مستمر مرور کرد تست ها و مسائل زیادی را حل کرد و تمرینات مداومی نیز شکل گیرد.یکی از پیشنهاداتی که میتوان از آن استفاده کرد و میزان یادگیری مفاهیم را سنجید این است که در پایان هر فصل از کتاب روی یک برگه بنویسیم که:

با مطالعه این فصل چه چیزهایی یاد گرفتم؟ و چه مفاهیم جدیدی به مطالب قبلی اضافه کرده ام؟

اگر بتوانید این کار را انجام دهید به این نکته پی خواهید برد که آیا مفاهیم درس را بطور کامل آموخته اید یا خیر؟همچنین این کار باعث می شود که یک جمع بندی و نتیجه گیری خوبی از درس و فصول و مفاهیم ارائه شده در ذهن ما شکل گیردهمچنین در ادامه سعی خود را کنید که از سوالات فصول مختلف برای خود مدل سازی ایجاد کنید تا یادگیری به شکل بهتری در ذهنتان انجام گیرد.منظور این است که بدانید از آن فصلی که مطالعه کرده اید چند نوع مدل سوال برایتان طراحی میشود؟.این کار باعث میشود که یادگیری ذهنی نیز شکل گیرد و مطالب در ذهن شما به طور کاملی جای گیرند و جمع شوند و این مورد سبب میشود که وقتی در آزمونی سوالی را مشاهده کردید دگر به این مشکل برنخورید که حل مسئله را از چه جایی شروع کنید

برای کنکور تجربی زیست شناسی مهم تر است یا ریاضی؟

قطعا پاسخ 99 درصد افرادی که سوال بالا را می خوانند این است که زیست شناسی ضریب 12 دارد و از ریاضی مهمتر است. اما آیا فقط ضریب تعیین کننده اهمیت درس است؟؟؟ پاسخ قطعا خیر است! در تعیین اهمیت ریاضی در کنکور یا سایر دروس به غیر از بحث ضریب، پارامترهای دیگری نیز حائز اهمیت است که مهمترین آنها درصدهای کسب شده در کنکور است.

درصدهای به دست آمده توسط داوطلبان باعث انحراف معیار می شود و این انحراف معیار می تواند آنقدر قوی باشد که یک درس عمومی را مهمتر از یک درس اختصاصی کند. البته در مقاله بودجه ریزی ریاضی کنکور به طور مختصر به بررسی این موضوع پرداختیم و توصیه می کنم از طریق لینک قبلی مقاله مربوطه را مطالعه کنید. حالا وقت آن رسیده که ثابت کنم چرا با اطمینان گفتم اهمیت ریاضی در کنکور از زیست بیشتر است؟ به آمار زیر توجه کنید:
 • میانگین درصد منفی در درس زیست شناسی: 26 درصد از شرکت کنندگان به طور متوسط زیست شناسی را منفی می زنند.
 • میانگین درصد منفی در درس ریاضی: 50 درصد شرکت کنندگان به طور متوسط ریاضی را منفی می زنند.
خب در قسمت بالا با مقایسه این دو آمار متوجه می شویم که وضعیت ریاضیات در درصدهای منفی تقریبا 2 برابر بدتر از زیست شناسی است. به زبان ساده می توان گفت از هر صد نفر شرکت کننده در کنکور حدود 26 نفر زیست شناسی را منفی می زنند و حدود 50 نفر ریاضی را منفی می زنند. حالا آمار دوم را بررسی کنیم:
 • میانگین درصد بیش از 50 در درس زیست شناسی: 10 درصد از شرکت کنندگان درصد زیست شناسی بالای 50 درصد کسب می کنند.
 • میانگین درصد بیش از 50 در درس ریاضی: 2 درصد از شرکت کنندگان درصد بالای 50 درصد در ریاضی کسب می کنند.

اینجا هم در درصدهای بالای 50 وضعیت ریاضی 5 برابر بدتر از زیست شناسی است. همین وضعیت باعث شده انحراف معیاری که در درس ریاضی ایجاد شده است، اهمیت این درس را از زیست شناسی بالاتر ببرد. اگر کمی هوشمندانه فکر کنید، متوجه خواهید شد که ریاضی می تواند شما را به راحتی به رویاهایتان برساند. پس ریاضی را جدی بگیرید. تا اینجای کار بررسی مقدمات مربوط به نحوه مطالعه ریاضی کنکور تقریبا به پایان رسیده است که در قسمت بعدی توضیحات مفصلی در مورد ریاضی و مباحث آن در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

در ادامه برای آشنایی باسایر روش های مطالعه دروس کنکور توصیه میکنم حتما مقاله‌هایی که برای شما در زیر آورده شده است را مطالعه بفرمایید:

مباحث ریاضی کنکور نظام جدید

در مباحث ریاضی کنکور نظام جدید بین رشته های ریاضی تجربی و ریاضی نقل و انتقالاتی صورت گرفت. بسیاری از مفاهیم مانند تابع زوج و فرد، مشتق دوم، هذلولی، انتگرال و … حذف شد و مباحثی مانند بهینه سازی از رشته ریاضی به رشته تجربی منتقل شد. سرفصل های ریاضی کنکور نظام جدید رشته تجربی پایه دهم تا دوازدهم از 21 فصل تشکیل شده و به هر پایه 7 فصل اختصاص یافته است.

سرفصل های ریاضی کنکور نظام جدید رشته تجربی شامل سرفصل های اصلی مانند: آمار، احتمال، هندسه، توان، مجموعه ها، مثلثات، تابع، معادلات و نامساوی، تابع، حد، مشتق و کاربرد مشتق می باشد. دروس ریاضی رشته ریاضی و فیزیک به طور خلاصه از کتاب های آمار و احتمال، ریاضیات گسسته، هندسه، ریاضیات دهم و حسابان تشکیل شده است. هنگام بررسی نحوه مطالعه ریاضی کنکور، دانستن این مباحث بسیار مهم است. قسمت بعدی در مورد بزرگترین اشتباه در نحوه مطالعه دروس ریاضی کنکور است که ممکن است ناخواسته درگیر آن شوید…

بزرگ‌ترین اشتباه در مطالعه ریاضی برای کنکور چیست؟

مطالعه ریاضی برای کنکور با مطالعه دروس دیگر تفاوت زیادی دارد. بزرگترین اشتباه در خواندن ریاضی برای کنکور، مطالعه فصل به فصل این موضوع است. اگر شما هم جزو افرادی هستید که ریاضی را از سال اول دهم شروع کرده اید، مرتکب این اشتباه شده اید و حتی دلیل اصلی درصدهای منفی در کنکور ریاضی هم همین است. ترتیب مطالعه دروس ریاضی کنکور نظام جدید فوق العاده مهم است و باید رعایت شود. اما چرا مطالعه فصل به فصل ریاضی اشتباه است؟ به مثال های زیر توجه کنید:

مثلثات: فصل 2 ریاضی دهم، فصل 4 ریاضی یازدهم و فصل 2 ریاضی دوازدهم.

آمار و احتمال: فصل 7 ریاضی دهم، فصل 7 ریاضی یازدهم و فصل 7 ریاضی دوازدهم

تابع: فصل 5 ریاضی دهم، فصل 3 ریاضی یازدهم، فصل 1 ریاضی دوازدهم

مطالبی که در بالا ذکر شد از فصل های تکرار شده در سه پایه است. به این سوال پاسخ دهید: اگر فصل به فصل بروید، مثلثات را در فصل 2 ریاضی دهم می خوانید. شما باید 5 فصل دیگر از ریاضی دهم و 3 فصل از ریاضی یازدهم را بخوانید تا به مثلثات برگردید. با این سبک ریاضی را بهتر یاد می گیرید یا مثلثات یازدهم را بلافاصله بعد از مثلثات دهم  بخوانید؟ یکی از دلایل اهمیت ترتیب خواندن فصول ریاضی برای امتحان همین مورد بود.

نکته دوم در مورد اهمیت ترتیب خواندن سرفصل های ریاضی کنکور برای رسیدن به بهترین روش خواندن ریاضی کنکور، ماهیت فصل های ریاضی کنکور است. مثلا همین بحث مثلثات، هم در تابع، هم در معادلات و نامعادلات و هم در حد، به مثلثات می پردازید. برای رفع ابهام حدهای مثلثاتی باید مشتق مثلثاتی را هم بدانید. حال که با اهمیت ترتیب خواندن مباحث ریاضی کنکور تجربی نظام جدید آشنا شدید، فصل به فصل روش خواندن ریاضی را برای کنکور تجربی بگذارید.

ترتیب مطالعه مباحث ریاضی کنکور نظام جدید

تا اینجا فهمیدیم که روش خواندن ریاضی کنکور باید مبحثی باشد اما اینجا یک سوال جدید پیش می آید! ترتیب خواندن سرفصل های ریاضی کنکور نظام جدید چگونه باید باشد؟ به یاد داشته باشید که تنها خواندن کل مثلثات یا تابع سه پایه با هم مهم نیست، بلکه ترتیب مطالعه فصل های ریاضی نیز بسیار مهم است زیرا مباحث ریاضی کنکور به شدت با یکدیگر مرتبط هستند.

دو سال پیش برای اولین بار در درس ریاضی، مباحث ریاضی کنکور را به دو دسته مستقل و زنجیره ای تقسیم کردم که برای نحوه صحیح مطالعه ریاضی در کنکور حتما با آن ها آشنا هستید و خواهیم گفت. در ادامه هر دو موضوع را بررسی کنید.

مباحث مستقل ریاضی کنکور

این دسته از مباحث ریاضی کنکور هیچ ارتباطی با سایر مباحث ریاضی ندارد. به عنوان مثال، شما نمی توانید آمار را با توابع یا هندسه را با حد ترکیب کنید. رعایت نظم در بین مباحث مستقل ریاضی کنکور مهم نیست و شما می توانید هر طور که دوست دارید این فصل ها را مطالعه کنید. سرفصل های مستقل ریاضی کنکور به شرح زیر است:

 • مجموعه، الگو و دنباله
 • آمار
 • شمارش بدون شمردن + احتمال
 • هندسه

همانطور که گفته شد فرقی نمی کند که مباحث مستقل را به چه ترتیبی می خوانید، اما ترتیب در نظر گرفته شده در بالا جنبه روانشناختی دارد و می تواند به شما در یادگیری کمک زیادی کند.

مباحث زنجیروار ریاضی کنکور

همانطور که از نام آنها پیداست، این موضوعات مانند یک زنجیره به هم متصل هستند. مهمترین و دردسرسازترین قسمت نحوه خواندن درس ریاضی کنکور مربوط به این سری مباحث است. مثلا در قسمت تابع در مرحله اول برای حل سوالات باید دامنه تابع را مشخص کنید! خب دامنه تابع با حل نامعادله و تعیین علامت مشخص می شود پس باید قبل از تابع، معادلات و نامعادلات را مطالعه کرد. مجموعه مباحث و ترتیب مطالعه آنها را می توانید به شرح زیر مشاهده کنید:

 • مثلثات
 • معادلات و نامعادلات
 • تابع  
 • حد
 • مشتق
 • کاربرد مشتق

در مورد بحث تابع، تنها مفهوم تابع و دامنه و برد آن نیست، بلکه هر مبحثی که مربوط به تابع باشد مانند قدر مطلق، جزء صحیح، لگاریتم، ترکیب توابع و … باید در این مورد بررسی شود و سپس به مبحث بعدی بروید. به یاد داشته باشید، اگر به دنبال حذف تعدادی از مباحث از ریاضی هستید، در مورد زنجیره بندی موضوعاتی که ممکن است دردسرساز شوند، بسیار مراقب باشید.

برای مطاله دروس ریاضی به چه صورت عمل کنیم ؟ (مهارت هاي مطالعه ي رياضي)

دروس ریاضیات موضوع منحصر به فردی را شکل میگرد و شامل می شود. رياضيات شامل علائم، فرمول ها، روش هاي ويژه، کتاب هاي درسي اي که سخت به نظر مي آيند و خيلي کلمات و اصطلاحات منحصر به فرد است. بنابراین میتوان نتیجه گرفت برای مطالعه ریاضیات از مهارت های مطالعه ای ویژه ای استفاده کنیم و به کار ببندیم که خاص و مناسب ریاضیات باشد. در ادامه مقاله شما را با برخی از این مهارت ها آشنا می کنیم:

1- ریاضیات یکی از دروسی است که که به صرف خواندن و گوش دادن نمی توان آن را فرا گرفت. برای یادگیری دورس ریاضی اصل و پایه این است که تمرینات مربوط به آن مفاهیم ارائه شده در فصول را به صورت فعالانه تکرار کنیم تا پایه و شالوده آنها در ذهن ما شکل گیرد.به عبارت دیگر میتوان گفت که حتماً بايد همه ي تکاليف و وظايف محوله ي درسي خود در رياضيات را انجام دهيد. ياد گرفتن چگونگي استفاده از فرمول ها و روش ها، حياتي است و لازمه فراگیری این فرمول ها و روش ها تکرار و تمرین مسائل مربوطه است.

2-دروس ریاضی مانند یک زنجیر متصل به هم هستند.یعنی اینکه همه مفاهیم تا حدودی به هم مرتبط می شوند و تشکیل یک زنجیره را می دهند.به عبارت دیگر یعنی اینکه اگر یه مفهوم را که امروز یاد گرفته یم بر اساس آموخته هایی است که از روز قبل فرا گرفته ایم.پس اگر از درسی عقب بیوفتید و آن را فرا نگیرید دوباره رسیدن به مفهوم جدید سخت تر میشود.برای آزمون نیز باید برنامه جامع و مناسبی را داشته باشید.زیرا ریاضی درسی نیست که بتوان آن را شب امتحانی گذراند و نیازمند یک فرایند پیوسته و متصل به یکدیگر است. باید در طول سال کلاس ها را شرکت کرده و نکاتی را که معلم می گوید یادداشت کنید و با تمرین و تکرار یادگیری به صورت کامل انجام گیرد.

3- رياضيات موضوع دشواری است که هر چه جلوتر رود پیچیده تر و دشوار تر می شود. بنابراین لازم است که زمان مطالعاتی بیشتری را به ریاضی نسبت به سایر دروس اختصاص دهید.

4- حفظ کردن مطلق روش خود در ریاضی کار اشتباهی است.در ریاضیات با توجه به اینکه فرم.ول های بسیاری وجود دارد باید این رادر نظر گرفت که بر روش های کلیدی تسلط پیدا کنید.زیرا این کار آن دسته از اطلاعاتی را که باید به خاطر بسپارید بسیار کاهش خواهد داد..

5- وقتي که روشي را براي حل يک مسئله ياد گرفتيد، دقيقاً همان روش براي ديگر مسائل هم در اغلب موارد مي تواند استفاده شود.

وقتي که با مسئله ي جديدي روبرو مي شويد، سعي کنيد آموخته هاي قبلي خود را بر مسئله جديد اعمال کنيد.

6- سعی کنید که فرهنگ لغات رياضي را ياد بگيريد. اغلب کلمه اي که در رياضي مورد استفاده قرار مي گيرد، وقتي در مبحثي غير از رياضي مورد استفاده قرار مي گيرد، معناي متقاوتي مي دهد. کلمات و اصطلاحات جديد رياضي و معناي رياضي آنها را در قسمت هاي خاصي از دفتر خود وارد کنيد.

7- همانور که می دانیم بسیاری از دانش آموزان در مواجهه با ریاضی دچار اضطراب شدیدی میشوند.باید سعی کنید که اصول داشتن اعتماد به نفس و تقویت آن را در خود افزایش دهید تا به در این خصوص به مشکل برنخورید.

روش هایی که در بالا ذکر شد می تواند بسیار برای شما در مطالعه ریاضی کمک کند و باعث موفقیت روز افزون شما در این درس شود.ولی در نظر داشته باشید که به هیچ وجه مغرور نشويد  وتا زماني که تشخيص مي دهيد و حس می کنید به راهکار هايي بيش از اين ها نياز داريد، کمک بگيريد و تلاش بسياري بکنيد.

روش مطالعه ریاضی کنکور رتبه برتر ها

منابع مناسب برای مطالعه ریاضی

با توجه به اینکه در بالا روش های مطالعه  ریاضی ذکر شد و تا حدودی با آن آشنایی پیدا کردید حالا نوبت آن است که منبع مناسبی را نیز برای خود برگزینید زیرا انتخاب منبع مناسب و جامع در یادگیری افراد بسیار تاثیر گذار است.خصوصا درس ریاضی که  اگر منبع مناسبی در اختیار نداشته  باشید همه تلاشد های شما از بین می رود.پس میتوان گفت منبع خوب و مناسب قسمت مهمی از یادگیری ریاضی را تشکیل می دهد.

یکی از اشتباهات رایج در انتخاب منبع این است که برخی از دانش آموزان به توصیه سایر افراد منابع خود را انتخابب م می کنند در صورتی که این کار اشتباهی است؛زیرا هر فردی نظر شخصی خود را دارد و ممکن است آن منبعی که آن فرد استفاده کرده به کار شما نیاید.پس بهتر است منبعی را که انتخاب می کنید برا اساس ویژگی های خودتان باشد.پس باید نسبت به خودتان همه عوامل را در نظر گرفته و سپس منبع مناسب خودتان را انتخاب کنید.سعی نکنید به سراغ منبع هایی بروید که دیگران از آن استفاده کرده اند و نتیجه گرفته اند. شما باید مناسب ترین منبع برای خودتان را پیدا کنید! به طور کلی لزوماً کسی که درصد 100 در درس ریاضی کسب کرده، نمی تواند بهترین منبع را برای شما انتخاب کند. این منبع برای آن فرد به طور اختصاصی خوب و مفید بوده! پس شما هم باید مناسب ترین منبع مطالعه ریاضی را برای خودتان انتخاب کنید.

پیش نیازهای و لزومات ریاضی

نکته ای که در روش مطاله ریاضی بسیار حائز اهمیت است این مورد می باشد که بدانید ریاضی را نمی توان بدون یادگیری مباحث پیش نیاز مطاله کرد و فرا گرفت..بدین معنا که اگر در گذشته به ریاضیات علاقه نداشته اید و خیلی با درس ریاضی از قبل دوست نبوده‌اید، نمی توانید هر زمان که اراده کردید هر مبحثی از درس ریاضی را بخوانید و توقع داشته باشید که ناگهان درس را یاد بگیرید و اگر این درس برای شما شیرین نیست، پیشنهاد می کنیم با بررسی بودجه بندی هر فصل در کنکور، از مطالعه فصل های مهم تر و پرتکرار کار خودتان را شروع کنید.

یکی از نکات مهمی که در ریاضیات باید بدان توجه کرد این است  که در ریاضیات یادگیری مفاهیم پایه ای بسیار مهم و اساسی و حیاتی می باشد و باید گفت که در ابتدای کار مفاهیم پایه ای را فرا گرفت.حال در اینجا مطرح میشود که مفاهیم پایه ای کدام دسته اند؟در جواب این سوال باید گفت که در ابتدای کار ما ریاضیات را به دو بخش ریاضیات پیوسته و گسسته تقسیم میکنیم.

ریاضیات پیوسته شامل مباحثی از جمله توان ،ریشه ،اتحادها چندجمله ای ها، معادله، تابع، مشتق و … می باشند

 ریاضیات گسسته شامل مباحث آنالیز ترکیبی و ترکیبیات آمار و احتمال است.

در بخش ریاضیات پیوسته مباحث توان، ریشه، اتحادها، چندجمله‌ای ها، معادله، نامعادله و تعیین علامت، معادله درجه ۲ و در گام بعدی مثلثات و تابع جزء مباحث پایه ای هستند و در قدم اول باید شما این مباحث را به همین ترتیب تقویت کنید و سپس به سراغ مباحث بعدی بروید. (به جز هندسه که مستقلاً هم می تواند مطالعه شود) در بخش ریاضیات گسسته هم آنالیز ترکیبی و ترکیبیات در اولویت اول بوده و مبحث پایه ای محسوب می‌شوند.

نحوه برنامه‌ریزی برای ریاضی کنکور 

در برنامه هفتگی شما بسته به ساعات مطالعه، فارغ التحصیل یا دانش آموز بودن و یا حتی شاغل بودن، تعداد جلسات و زمان هر جلسه می تواند متفاوت باشد و به همین دلیل در مورد آن صحبتی نمی کنم. اما یک نکته بسیار مهم است و آن فاصله بین آموزش و حل تست برای ریاضی است. یعنی در یک جلسه نباید یک مبحث به شما آموزش داده شود و شما همزمان تست های همان مبحث را بزنید. دلیل این امر این است که وقتی شما یک موضوع را مطالعه کرده اید، مطالب در حافظه کوتاه مدت شما قرار می گیرد و از طرفی برای آن کاملا آماده هستید و تست زدن تقلب است.

بهترین کار این است که بین آموزش و حل تست فاصله بگذارید، یعنی یک جلسه را به مطالعه یک موضوع اختصاص دهید و جلسه بعدی را به مدت 10 دقیقه به مرور مطالب جلسه قبل و حل تست های همان مبحث اختصاص دهید. با این کار مطالب برای شما مرور می شود و وارد حافظه میان مدت می شود و از طرفی کیفیت مطالعه بالا می رود.

نحوه مطالعه ریاضی برای آزمون ها

تا به اینجا یاد گرفتیم که ریاضی را چگونه برای کنکور بخوانیم، اما یک بحث اساسی در مورد نحوه خواندن ریاضی برای کنکور وجود دارد. در اینجا باید داوطلبان را به دو دسته تقسیم کنیم. دسته اول دانش آموزانی که در پایه دهم یا یازدهم هستند و دسته دوم داوطلبان کنکور.

در مورد دسته اول یعنی دانش آموزان پایه دهم و یازدهم با توجه به اینکه فقط مطالب مربوط به سطح آنها در آزمون گنجانده شده و جامع نیست می توانند برای آزمون آزمایشی ریاضی را فصل به فصل مطالعه کنند.

اما برای داوطلبان کنکور متأسفانه اولین مبحث در آزمون های آزمایشی، تابع است و اگر قصد دارند با ترتیب آزمون پیش بروند، قبل از شروع آزمون ها باید پیش نیازها را مطالعه کنند تا بدون مشکل وارد آزمون شوند.

روش مطالعه ریاضی کنکور برای رشته ریاضی

این بخش برای داوطلبان رشته ریاضی است. ماهیت ریاضی بیشتر برای داوطلبان رشته ریاضی است تا رشته تجربی و روش مطالعه ریاضی رشته تجربی با رشته ریاضی کمی متفاوت است. در اینجا دروس ریاضی رشته ریاضی را تقسیم بندی می کنیم.

 • دسته اول: ریاضی دهم + حسابان
 • دسته دوم: آمار و احتمال  
 • دسته سوم: ریاضیات گسسته
 • دسته چهارم: هندسه

دسته بندی های فوق ترتیب مطالعه کتاب های ریاضی در رشته ریاضی می باشد. یعنی به دانش آموزان رشته ریاضی توصیه می شود ابتدا مفاهیم ریاضی دهم و حسابان 1 و 2 و سپس آمار و احتمال و در نهایت ریاضیات گسسته و هندسه را مطالعه کنند.
توصیه می شود در خصوص نحوه مطالعه ریاضی کنکور و ریاضی دهم به ترتیب زیر اقدام نمایید:

 1. مرور اتحاد‌ها
 2. توان‌های گویا و عبارات جبری
 3. جبر و معادله
 4. مثلثات
 5. معادلات و نامعادلات
 6. تابع
 7. حد
 8. مشتق
 9. کاربرد مشتق

دسته بندی های فوق ترتیب مطالعه کتاب های ریاضی در رشته ریاضی می باشد. یعنی توصیه می شود بعد از اینکه مطالب فوق را به طور کامل یاد گرفتید و به پایان رسیدید بعد آمار و احتمال را شروع کنید. ترتیب و روش مطالعه آمار و احتمال فصل به فصل و از فصل اول این کتاب می باشد. اما به یک نکته مهم توجه کنید؛ حتما قبل از شروع به خواندن آمار و احتمال در ریاضی مبحث شمارش بدون شمردن را از ریاضی دهم بخوانید.

آخرین مباحث ریاضی مربوط به روش مطالعه هندسه و روش مطالعه ریاضیات گسسته می باشد. این دو درس نسبت به درس های قبلی سخت تر هستند، پس این شما هستید که باید این دو درس را به طور کامل بخوانید یا با جزئیات بخوانید. در مورد نحوه مطالعه ریاضیات گسسته ابتدا فصل 2 و 3 را بخوانید و در پایان به فصل اول بیایید.

در مورد نحوه مطالعه هندسه ریاضی می توانید ابتدا هندسه دوازدهم را مطالعه کنید و در پایان به سراغ هندسه دهم و یازدهم بروید.

روش مطالعه ریاضی رشته انسانی

روش مطالعه ریاضی در علوم انسانی نیز از چارچوب قبلی پیروی می کند. خوشبختانه در دوره دوم متوسطه و رشته علوم انسانی درس ریاضی شامل 10 فصل می باشد که شامل مباحث زیر می باشد.

 • آمار و احتمال» فصل 3 و 4 ریاضی دهم – فصل 3 ریاضی یازدهم – فصل 1 ریاضی دوازدهم
 • تابع» فصل 2 ریاضی دهم، فصل 2 ریاضی یازدهم
 • معادله درجه دوم» فصل 1 ریاضی دهم
 • الگو و دنباله» فصل 2 و 3 ریاضی دوازدهم
 • استدلال و منطق ریاضیات» فصل 1 ریاضی یازدهم

در مورد ترتیب سرفصل های ریاضی کنکور انسانی توصیه می کنم به ترتیب زیر عمل کنید تا بازدهی بهتری داشته باشید:

 1. آمار و احتمال
 2. الگو و دنباله
 3. استدلال و منطق ریاضیات
 4. معادله درجه دوم
 5. تابع

نتیجه گیری

اگر طبق مراحل بالا پیش رفته و این سیر مطالعاتی را طی کنید ،برای مطالعه ریاضی کار ساده تری را در پیش دارید. نکته مهم و اساسی در این درس انتخاب و خرید کتاب تست متناسب با سطح درسی است. در درس ریاضی پشتکار و مداومت بسیار مهم بوده و کمک می‌کند هرچه سریعتر بر قله این درس بایستید. پس صبور باشید و منتظر یک تحول بزرگ یک شبه نباشید. شما باید یک مطالعه مستمر و هوشمند به روش هایی که گفتیم داشته باشید تا در نهایت به نتیجه برسید. انتخاب منبع درست برای مطالعه، استفاده از روش درست مطالعه و بعد مرور های به موقع و یک جمع بندی خوب از فصل و در نهایت هم صبر، راه رسیدن به موفقیت در ریاضی کنکور است.

خب دوستان خوبم به پایان مقاله نحوه مطالعه ریاضی کنکور رسیدیم. در این مقاله سعی کردم روش مطالعه ریاضی کنکور برای همه رشته ها را بررسی کنم و امیدوارم مفید بوده باشد. شما می توانید تمام سوالات خود را از طریق نظرات بپرسید.

تیم تولید محتوای درس جت

وبسایت درس جت از به روزترین وبسایت ها و مراجع درسی قبل از دانشگاه میباشد که کار خود را از بهمن ماه سال 1400 آغاز کرد و هدف ما از تاسیس وبسایت درس جت این است که هر آنچه که یک دانش آموز کنکوری به آن نیاز دارد دارد را در این سایت به صورت کامل و با بهترین کیفیت فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا