بودجه بندی سوالات کنکورمقالات مشاوره کنکور

بودجه بندی زیست کنکور

بچه ها سلام

امروز در این مقاله میخوایم در راستای سری مقالات بودجه بندی کنکور که توسط وبسایت درس جت منتشر می شود ، بودجه بندی زیست کنکور رو برای رشته پرطرفدار تجربی بررسی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید. در ضمن خوشحال میشیم که پس از مطالعه این مطلب نظر خودت رو برای ما کامنت کنی.

خب اول از همه یک توضیح کلی راجع به درس زیست میدم و بعد میریم سراغ بررسی بودجه بندی هر رشته به صورت جدا.

زیست کنکور

زیست ، اولین درس از دفترچه اختصاصی کنکور و درسی که در ده سال اخیر به شدت مورد تغیر و تحول قرار گرفته است و اگر میخواید یک مطالعه حرفه ای برای این درس داشته باشید! این مقاله را با دقت هر چه تمام تر مطالعه کنید.

مهمترین کاری که شما قبل شروع مطالعه زیست کنکور باید بکنید اینه که بودجه بندی سوالات زیست کنکور رو خوب بررسی کنید. چرا؟ 2 تا دلیل داره ، دلیل اول اینه که تجربه سال های گذشته کنکور به ما نشون داده که زیست مهمترین درس کنکور تجربی است و دلیل دوم هم اینه که یه دانش آموز باهوش و اونی که هوشمندانه درس میخونه میدونه که باید طبق اهمیت مباحث زیست درس بخونه و برای مباحث با اهمیت بیشتر ، وقت بیشتری بذاره، پس باید بودجه بندی  این درس رو خوب بلد باشه.

سوالات زیست کنکور در زیرگروه های مختلف ، ضرایب متفاوتی دارد و دانش آموزان رشته تجربی باید 50 سوال زیست را در 36 دقیقه پاسخ دهند که این یعنی دانش‌آموزان باید در 45 ثانیه به یک سوال زیست پاسخ دهند. که اگر بخوایم تقسیم بندی کنیم دانش‌آموزان 15 ثانیه برای خواندن سوال، 15 ثانیه برای خواندن گزینه‌ها و 15 ثانیه برای انتخاب گزینه درست فرصت دارند(دانش آموز : مگه میشه تو 45 ثانیه؟!) که اگر می‌خواهند از 45 ثانیه زمان خود به خوبی استفاده کنند باید از بودجه بندی هر فصل زیست در کنکور مطالع باشند.

 

بودجه بندی زیست کنکور

 

نوشته های مشابه

بودجه‌ بندی زیست کنکور

در این بخش به بودجه بندی زیست کنکور به 2 صورت مبحثی و پایه به پایه می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

بودجه بندی زیست به صورت پایه به پایه

بودجه‌بندی زیست کنکور شامل سوالاتی از سه پایه متوسطه دوم است که تعداد فصل‌های هر پایه به صورت زیر است:

 • زیست دهم: 7 فصل (14 سوال)
 • زیست یازدهم: 9 فصل (17 سوال)
 • زیست دوازدهم 8 فصل (19 سوال)

بودجه بندی زیست شناسی دهم

زیست دهم 14 سوال از 50 سوال زیست شناسی را تشکیل می دهد. ما در این بخش ، به طور فصل به فصل بودجه بندی زیست دهم را توضیح می‌دهیم.

 • فصل 1(زیست شناسی، دیروز، امروز و فردا) : تا کنون از فصل اول سوالی در کنکور مطرح نشده است. اما بهتر است برای آسودگی خاطر خود این فصل را هم بررسی کنید.
 • فصل 2(گوارش و جذب مواد) : فصل دوم زیست شناسی دهم شامل مباحثی از جمله گوارش و جذب مواد است. به طور معمول از این فصل 3 سوال در کنکور مطرح می شود و امکان طرح سوالات ترکیبی با سایر فصول نیز وجود دارد. اگر تست های سال های گذشته را پاسخ دهید به خوبی متوجه سوالات ترکیبی آن خواهید شد.
 • فصل 3 (تبادلات گازی) :در فصل سوم مبحثی به نام تبادلات گازی وجود دارد که معمولا 2 سوال از آن در کنکور طرح می شود و معمولا نوع سوالات آن از نوع ترکیبی می باشد.
 • فصل 4 (گردش مواد در بدن) : فصل جهارم زیست شناسی دهم در خصوص گردش مواد در بدن است که تعداد 5 سوال از کنکور را به خود اختصاص می دهد که 4 عدد آن به صورت ترکیبی با سایر پایه های زیست شناسی می باشد. حل سوالات ترکیبی می تواند سرعت عمل شما را در کنکور افزایش دهد و تمرکز شما را بالا ببرد.
 • فصل 5 (تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد) : در خصوص بودجه بندی زیست کنکور پایه دهم باید بگوییم که فصل پنجم این کتاب درباره تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد است که 2 سوال به صورت ترکیبی با سایر فصل ها در کنکور دارد.
 • فصل 6 (از یاخته تا گیاه) : فصل ششم در خصوص یاخته تا گیاه است. سوالاتی که از این فصل مطرح می شود به طور مستقل است و تا کنون سوالات ترکیبی از آن در کنکور مشاهده نشده است. تعداد سوالات این فصل 3 تاست.
 • فصل 7 (جذب و انتقال مواد در گیاهان) : فصل هفتم زیست شناسی در پایه دهم در خصوص جذب و انتقال مواد در گیاهان است که مانند فصل قبل دارای سوالات مستقل است. تعداد سوالات آن 2 تاست.

بودجه بندی زیست شناسی یازدهم

بودجه بندی زیست کنکور برای پایه یازدهم شامل 17 سوال است که اگر بر این درس مسلط شوید می توانید 34 % از آن را با موفقیت پاسخ دهید. زیست شناسی یازدهم دارای 9 فصل می باشد که در ادامه به بررسی بودجه بندی آن خواهیم پرداخت.

 • فصل 1 (تنظیم عصبی): اولین فصل از زیست کنکور پایه یازدهم تحت عنوان ( تنظیم عصبی ) است. تعداد سوالاتی که از این فصل در کنکور مطرح می شود 1 تاست که با سایر فصل ها به صورت ترکیبی مطرح می شود.
 • فصل 2 (تنظیم عصبی): فصل دوم زیست شناسی یازدهم 2 سوال در کنکور دارد که تمام آن ها به صورت مستقل مطرح می شود و فاقد سوالات ترکیبی با سایر فصول است.
 • فصل 3 (دستگاه حرکتی): مبحث فصل سوم در خصوص دستگاه حرکتی است که مانند فصل قبل دارای سوالات مستقل می باشد و تعداد آن ها 3 تاست.
 • فصل 4 (تنظیم شیمیایی) : فصل چهارم در خصوص تنظیم شیمیایی می باشد. تعداد سوالاتی که از این فصل در کنکور سراسری مطرح می شود 1 تاست اما به صورت ترکیبی با سایر فصول است. این فصل سوال مستقل ندارد.
 • فصل5 فصل پنجم یا ایمنی ، دارای 1 سوال در کنکور می باشد که به شکل ترکیبی با سایر فصول مطرح می شود.
 • فصل 6 (تقسیم یاخته) :فصل ششم در خصوص تقسیم یاخته یا تقسیم سلولی است که تعداد سوالات 2 عدد است و به صورت ترکیبی با سایر فصول مطرح خواهد شد.
 • فصل 7 (تولید مثل) :فصل هفتم در خصوص تولید مثل است. تعداد سوالات این فصل در کنکور سراسری 3 سوال می باشد که 2 تا از آن ها به صورت ترکیبی می باشد.
 • فصل 8 (تولید مثل نهاندانگان) :فصل هشتم یا تولید مثل نهاندانگان دارای 3 سوال می باشد که به طور ترکیبی با سایر فصول مطرح خواهد شد.
 • فصل 9 (پاسخ گیاهان به محرک‌ها) :فصل نهم زیست شناسی پایه یازدهم در خصوص پاسخ گیاهان به محرک ها می باشد که 1 سوال مستقل در کنکور دارد.

 

بودجه بندی زیست شناسی دوازدهم

زیست شناسی پایه دوازدهم شامل 16 سوال است. این بدین معنی است که 32 درصد از سوالات زیست کنکور از پایه دوازدهم تشکیل شده است. زیست شناسی پایه دوازدهم شامل 8 فصل است. بودجه بندی زیست کنکور برای هر فصل در این پایه به صورت زیر است:

 • فصل 1 (مولکول‌های اطلاعاتی): فصل اول پایه دوازدهم از ۲ سوال تشکیل شده است. این فصل سوالات ترکیبی با سایر فصل‌ها ندارد.
 • فصل 2 (جریان اطلاعات در یاخته): این فصل شامل ۴ سوال در کنکور سراسری است. 2 سوال این فصل به صورت مستقل از همین فصل طراحی شده است. 2 سوال دیگر نیز حالت ترکیبی دارند و با فصل‌های دیگر ترکیب شده‌اند.
 • فصل 3 (انتقال اطلاعات در نسل‌ها): فصل سوم در بودجه بندی زیست کنکور ۳ سوال دارد. 1 سوال این فصل به صورت مستقل طراحی شده است و مربوط به موضوعات انتقال اطلاعات در نسل‌هاست. 2 سوال نیز حالت ترکیبی دارد و با سایر فصل‌ها یا پایه‌ها طرح شده است.
 • فصل 4 (تغییر در اطلاعات وراثتی): فصل چهارم ۱ سوال در بودجه بندی زیست کنکور دارد. این فصل 1 سوال ترکیبی نیز با سایر فصل‌ها دارد.
 • فصل 5 (از ماده به انرژی): فصل پنچم پایه دوازدهم یعنی از ماده به انرژی ۱ سوال در کنکور سراسری دارد. این فصل، سوالات ترکیبی ندارد.
 • فصل 6 (از انرژی به ماده): دانش‌آموزان باید به ۲ سوال این فصل در کنکور پاسخ دهند. این فصل 1 سوال ترکیبی با سایر فصل‌ها دارد.
 • فصل 7 (فناوری‌های نوین زیستی): فصل هفتم در کنکور سراسری شامل ۱ سوال است. این فصل سوالات ترکیبی ندارد.
 • فصل 8 (رفتارهای جانوران): این فصل شامل ۲ سوال در کنکور سراسری است و سوالات ترکیبی ندارد.

 

در ادامه برای آشنایی باسایر بودجه بندی های دروس کنکور توصیه میکنم حتما مقاله‌هایی که برای شما در زیر آورده شده است را مطالعه بفرمایید:

بودجه بندی مبحثی زیست کنکور ( و کلی )

در ادامه بخش قبلی که بودجه بندی سوالات زیست کنکور را به صورت پایه به پایه بررسی کردیم می رسیم به بود جه بندی سوالات به صورت مبحثی که می توان آن را به 6 بخش تقسیم بندی کرد :

عنوان مبحثتعداد سوال
زیست گیاهی7
بدن انسان12
زیست جانوری19
ژنتیک12
شکل2
شمارشی12

در جدول بالا تعداد سوالات زیست در کنکور را بر اساس مبحث مشاهده می کنید; اما در اینجا ممکن است بپرسید که مجموع سوالات زیست شناسی 50 تست نیست، پس چرا تعداد سوالات جدول بالا از 50 تست بیشتر است؟ در پاسخ باید به ماهیت زیست شناسی کنکور اشاره کرد که سؤالات آن کاملاً ترکیبی است; از طرفی سوالات شمارشی ممکن است از بقیه مباحث مطرح شود و بودجه بندی جداگانه ای نداشته باشد. بنابراین این موضوع باعث تفاوت تعداد کل سوالات با جدول بالا شده است.

خب در قسمت قبلی تعداد سوالات هر فصل زیست از هر پایه را بررسی کردیم و در این قسمت نوبت به بارم‌بندی زیست کنکور به صورت مبحثی یا کلی خواهد رسید. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان سوالات زیست‌شناسی کنکور را به 6 دسته تقسیم کرد که به صورت زیر می‌توان دسته‌بندی کرد:

 • تعداد سوالات شمارشی زیست کنکور: 11 تست
 • تعداد سوالات زیست گیاهی در کنکور: 11 تست
 • تعداد سوالات زیست جانوری در کنکور: 7 تست
 • تعداد سوالات ژنتیک در کنکور: 7 تست
 • تعداد سوالات دارای شکل زیست در کنکور: 4 تست
 • تعداد سوالاتی که به صورت غیرمستقیم از شکل‌های کتاب استفاده شده است: 13 تست

دقت کنید که تعداد سوالات هر فصل از زیست در کنکور و تعداد سوالات هر مبحث زیست کنکور که تا اینجا مشاهده کردید مربوط به آخرین کنکور برگزار شده می‌باشد و ممکن است در تعداد سوالات ترکیبی تغیراتی ایجاد شود اما بودجه‌بندی زیست فوق یک میانگین کامل از تعداد سوالات زیست در کنکور است که با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید. در ادامه با ها همراه باشید چرا که نکات مهمی در مورد زیست کنکور برای شما قرار دادیم.

نکات مهمی که باید در مطالعه زیست کنکور بدانید:

1. در کنکور باید به سوالاتی که در مورد ژنتیک بحث می کنند توجه کنید، مباحث مهمی هستند.

2. معمولا سوالاتی که از بحث ژنتیک مطرح می شوند عموما محاسباتی نخواهند بود.

3. در مجموع در کنکور تجربی در درس زیست سوال آسان نداریم.

4.  متاسفانه بسیاری از داوطلبین از مباحثی همچون مباحث گیاهی ، سطحی عبور می کنند.در مطالعات خودتان به مباحث گیاهی اهمیت بدهید

5. فصل های متابولیسم می توانند در کنکور نقش داشته باشند، از این مباحث غافل نشوید.

6. اخیرا در کنکور زیست تعداد سوالات ترکیبی به صورت چشمگیری افزایش داشته ، پس تسلط کافی بر مباحث لازمه پاسخگویی به سوالات ترکیبی زیست است.

خب ممنون از اینکه تا اینجا با ما همراه بودید. برای مطالعه بودجه بندی سایر دروس تخصصی هم می‌توانید  از طریق لینک‌های زیر اقدام کنید تا با دید باز تر و هوشمندانه تر دروس کنکور را مطالعه کنید :

تیم تولید محتوای درس جت

وبسایت درس جت از به روزترین وبسایت ها و مراجع درسی قبل از دانشگاه میباشد که کار خود را از بهمن ماه سال 1400 آغاز کرد و هدف ما از تاسیس وبسایت درس جت این است که هر آنچه که یک دانش آموز کنکوری به آن نیاز دارد دارد را در این سایت به صورت کامل و با بهترین کیفیت فراهم کنیم.

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا