مقالات مشاوره کنکورروش مطالعه دروس

بهترین روش مطالعه اقتصاد کنکور + روش مطالعه رتبه های برتر

سلام به همه کنکوری ها. امروز در ادامه سری مقالات روش مطالعه دروس کنکور وبسایت درس جت با روش مطالعه اقتصاد کنکور در خدمت شما هستیم. در ادامه با ما همراه باشید.

روش مطالعه اقتصاد درکنکور چگونه است؟

این درس برای داوطلبان رشته انسانی دومین درس است وبرای افرادی که میخواهند در رشته هایی نظیر رشته مدیریت بازرگانی ،رشته مدیریت امور گمرکی ،رشته مدیریت امور بانکی ،رشته مدیریت مالی،رشته مدیریت دولتی،رشته حسابداری و…مشغول به کار شوند اهمیت بسزایی دارد .زیرا ضریب این درس برای زیر گروه یک ،ضریب1-برای زیر گروه دو و چهار ،ضریب 2-و زیر گروه سه ، ضریب 3 دارد.

درس اقتصاد شامل سه بخش مفهومی،حفظی و مسائل است .

روش مطالعه بخش های مفهومی اقتصاد

این بخش  مباحث کلی کتاب اقتصاد از جمله توزیع و درامد ،عرضه و تقاضا ،تورم و…. را در بر میگیرد که نکات مفهومی هستند و نیاز به درک مطالب دارند . برای اینکه بتوانیم این گونه سولات را پاسخ دهیم ،باید قادر باشیم که یک مدل سازی ذهنی از مسئله را ذهن خود ایجاد کنیم. به عبارتی دیگر،تشخیص داشته ها و مجهولات در این نوع از سولات ،نقش بسیار مهم و کلیدی در رسیدن به جواب صحیح دارد.پس توصیه میشود روی همه مفاهیم ،با نهایت دقت ، فکر کنید و انها را در ذهن خود باز کنید و در نهایت مطالب و مفاهیم را به ذهن بسپارید. حل سولات تستی  میتواند در یاد گیری بهتر و عمیق تر کمک کند.

خواندن قسمت های مفهومی باید با تمرکز و دقت بیشتری انجام پذیرد. زمان حل سوالات مربوط به این قسمت از کتاب اقتصاد ،نکته ها و مواردی که برای شما جدید و مهم هستند را در حاشیه کتاب یا در دفترچه ای جدا یاد داشت کنید .به این ترتیب با هر بار مرور کردن به سادگی تمام نکاتی که قبلا تمرین کرده بودید ،مجددا مطالعه میکنید و بهتر به خاطر میسپارید.

مطالب مفهومی که سوالات انحرافی زیادی از انها طراحی میشود شامل :

1-اقتصاد در تعالیم اسلام 2-محاسبه تولید کل جامعه 3-تورم ،عرضه و تقاضا 4-بهره وری 5-توزیع درامد ومعیار سنجش ان 6-تاثیر عملکرد افراد بر متغیر های کلان جامعه 7-اهمیت بودجه کل کشور 8-انواع نرخ های مالیاتی و دولت توسعه است.

روش مطالعه بخش های حفظی اقتصاد

بخش های حفظ کردنی کتاب اقتصاد بیشترین و مهمترین سوالات را دارا میباشند .این سوالات و مطالب باید ریز به ریز مطالعه شوند و نهایت دقت در جزئیات ان شود .برای حفظ این نوع از سولات خلاصه برداری و مرور ،نقش بسیار زیادی دارد و نباید از ان غافل شد . برای اینکه بخواهید در دروس حفظی نتیجه ایده ال کسب کنید ،باید مرور های زیاد در درس مورد نظر و به موقع داشته باشید .منظور از مرور های به موقع ،یعنی مرور باید طبق منحنی فراموشی باشد .همه ما میدانیم بیشترین فراموشی مطالب در ساعات ابتدایی مطالعه رخ میدهد .بنابراین مرور مطالب باید در ساعات اولیه مطالعه باشد .همچنین بهترین زمان برای خلاصه برداری مطالب ،زمانی است که شما حداقل دو بار یا بیشتر در را خوانده باشید .

دقت کنید که در خلاصه برداری مطالب از کتاب کمک نگیرید و هر چه در ذهن دارید را بنویسید و با این روش داده های ذهنی خود را دسته بندی کنید و هم اطلاعات خود را مورد سنجش قرار دهید

روش مطالعه مسائل در اقتصاد

بخش مسائل در اقتصاد ، بیشترین سوالات را در کنکور سراسری دارد .این بخش  به موضوعاتی مانند محاسبه مالیات ها،استهلاک ،درامد ملی ، تولید ناخالص ملی و موضوعاتی از این قبیل می پردازد.

این مسائل شامل محاسبه مالیات ها ،ارزش افزوده صرفه جویی در مصرف برق ،نرخ اشتغال و بیکاری ،عرضه و تقاضا ،استهلاک درامد ملی ،درامد و سود و زیان ،و محاسبه نسبت دهک ها به یکدیگر می شوند.

برای حل این گونه سوالات ،باید فرمول ها را به خاطر  بسپارید و انها را به یاد داشته باشید .سپس با استفاده از این فرمول ها میتوانید سوالات را پاسخ دهید .حل تست های اموزشی،تثبیتی،سنجشی و زمان دار برای تقویت سرعت تست و مهارت تست زنی اهمیت بسزایی دارد . افرادی که در حل این گونه سوالات مشکل دارند و نمیتوانند پاسخ سوالات را بدهند میتوانند به صورت روزانه در برنامه درسی خود ،حل این گونه مسائل را در اولویت قرار دهند تا ذهن ان را به طور مداوم درگیر حل مسائل اقتصاد شود تا مهارت حل مسئله انها افزایش یابد.

تعداد مسائل اقتصاد در کنکور سال های اخیر متفاوت بوده است.در چند سال اخیر حدود 4-5سوال از مسائل اقتصاد به صورت انحرافی طراحی شده .اگر اندازه کافی تکرار و تمرین نداشته باشید ،نمیتوانید به پاسخ درست دست یابید.

اما دو نکته در مطالعه درس اقتصاد حائز اهمیت است:

1-اولین نکته این است که شما از چه منبعی در مطالعه درس استفاده میکنید .برای اینکه بتوانید یک نتیجه ایده ال کسب کنید باید یک منبع خوب برای مطالعه درس داشته باشید .

از منابع خوب برای دانش اموزان قوی میتوان به کتاب ابی قلم چی اشاره کرد .کتاب ابی قلم چی در درس اقتصاد ،سوالات چالشی تر از کنکور دارد .این سوالات به صورت طبقه بندی شده هستند و همه نوع سوال را در بر میگیرند .

برای دانش اموزان متوسط میتوان کتاب خیلی سبز را معرفی نمود . این کتاب درسنامه کاملی دارد و نکنه مثبت ان این است که به زبان خودمانی دارد و از خواندن ان خسته نمیشود.

همچنین برای دانش اموزان ضعیف کتاب انتشارات مشاوران مناسب میباشد که درسنامه فوق العاده ای دارد و خواندن ان باعث میشود به کتاب دیگری نیاز نداشته باشید .

در ضمن شما میتوانید پیش از به پایان رسیدن این مقاله سایر مقالات مرتبط را از طریق لینک های زیر مطالعه کنید:

2-نکته دوم بسیار حائز اهمیت است ،این است که سوالات باید بودجه بندی شده باشند .اگر میخاهید یک درصد معمولی و قابل قبولی را کسب کنید ،حتما باید با توجه به بودجه بندی ،درس اقتصاد را مطالعه کنید.

به طور معمول بیشتر قبول شدگان کنکور سراسری ،این درس را بین 10تا40درصد میزنند و میانگین قبولی انها در دانشگاه های کشور تقریبا 30تا33درصد میباشد.اما افرادی هستند که همه سوالات را درست پاسخ میدهند .

این درس در ازمون سراسری 15 سوال دارد و یکی از درس های رتبه ساز و مهم در کنکور است .برای اینکه بتوان درصد بالایی از سوالات را پاسخ داد ،باید 1-با تمام جرئیات و کامل بخوانیم 2-از تست های طبقه بندی شده استفاده کنیم 3-سوالات ستاره دار را به تکرار بخوانید 4-سوالات کنکور سال های قبل را به تکرار کار کنیم 5-همیشه به طور دقیق صورت سوال را بخوانیم 6-از ماشین حساب استفاده نکنیم .

همیشه سعی شود این درس خط به خط خوانده شود نکات ان یاد داشت شود.

نکاتی که یاد داشت شد را دسته بندی کنیم و سپس تست های مربوط به انرا پاسخ دهیم.

نقطه ضعف های خود را در تست زنی پیدا کنیم.

روی نقطه ضعف های خود  تمرکز کنیم و برای رفع انها تلاش کنیم.

مهمترین کار در این درس ،اشکال گیری دقیق است.

بودجه بندی سوالات اقتصاد

بودجه بندی سوالات اقتصاد به شرح زیر است :

تولید = 2 سوال

بازار = 2 سوال

اشنایی با شاخص های اقتصادی =5 سوال

پول و بانک = 2 سوال

فقر و توزیع درامد = 1 سوال

اقتصاد بین الملل = 2 سوال

اقتصاد ایران= 2 سوال

  ارتباط گرفتن با درس اقتصاد برای دانش اموزان رشته انسانی کمی سخت تر از سایر درس هاست .در این شرایط کمک گرفتن از یک منبع درسی میتواند گره گشا باشد .

نکته دیگری که در مورد روش مطالعه اقتصاد مهم است ،این است که میتوانید براساس هدفی که دارید ،بخش خاصی از کتاب را مورد مطالعه قرار دهید .البته برای کسانی که بهترین نتایج را میخواهند توصیه نمیشود.

 طبق مصاحبه ای که با یکی از دانش اموزی که توانسته بود رتبه دو رقمی را کسب کند تجربه خود را چنین توضیح میدهد:

(در این درس ابتدا کتاب درسی را به طور کامل میخواندم و سپس درسنامه کتاب کمک درسی ،که خلاصه ای از نکات مهم بود را بررسی میکردم .بعداز ان سراغ حل مسئله های داخل کتاب درسی وکمک درسی میشدم.

تیم تولید محتوای درس جت

وبسایت درس جت از به روزترین وبسایت ها و مراجع درسی قبل از دانشگاه میباشد که کار خود را از بهمن ماه سال 1400 آغاز کرد و هدف ما از تاسیس وبسایت درس جت این است که هر آنچه که یک دانش آموز کنکوری به آن نیاز دارد دارد را در این سایت به صورت کامل و با بهترین کیفیت فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا