مقالات مشاوره کنکورمعرفی دانشگاه ها

معرفی دانشگاه الزهرا و بررسی کامل آن [صفر تا ۱۰۰]

معرفی دانشگاه الزهرا و بررسی کامل آن

در کشور ایران دانشگاه های معتبر و شناخته شده بسیار زیادی وجود دارند که هر یک از آن ها از اعتبار بزرگی در سطح کشوری و بین المللی بهره مند هستند. همان طور که می دانید، شهر تهران به عنوان یکی از شهر های فوق العاده برای ادامه تحصیل دانشجویان به شمار می رود. بدین جهت نیز تمایل دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در شهر تهران بسیار زیاد می باشد. یکی از دانشگاه های فوق العاده شهر تهران که در سال های گذشته توانسته است نگاه های بسیار زیادی را به سمت خود جذب کند، دانشگاه الزهرا بوده است. دانشگاه الزهرا به دلیل داشتن محبوبیت بسیار زیاد در سطح کشوری، به عنوان یکی از اولویت های اصلی دانشجویان به شمار می رود.

در سال های اخیر مراکز و مجموعه های زیادی به معرفی دانشگاه الزهرا از طریق روش های مختلف پرداخته اند. اما همچنان اطلاعات تکمیلی در رابطه با معرفی دانشگاه الزهرا در دسترس نیست. نیاز است که بدانید، این دانشگاه از پیشینه بسیار قدیمی بهره مند بوده که این مسئله موجب شده تا روایات بسیار زیادی در رابطه با آن وجود داشته باشد. با توجه به اطلاعات ارائه شده در رابطه با این دانشگاه، پیشنهاد می کنیم تا حتما از مراجع معتبر برای معرفی دانشگاه الزهرا استفاده نمایید. در این صورت قطعا شما می توانید سطح کیفی اطلاعات خود را در رابطه با این دانشگاه تا میزان بسیار زیادی افزایش دهید.

تاریخچه دانشگاه الزهرا

یکی از اصلی ترین مسائلی که باید در معرفی دانشگاه الزهرا به آن پرداخته شود، تاریخچه دانشگاه الزهرا می باشد. به طور کلی دانشگاه الزهرا به عنوان یک مجموعه آموزشی تک جنسیتی شناخته می شود. این مسئله بدین معناست که تنها بانوان حق تحصیل در این دانشگاه را دارند. قانون دانشگاه الزهرا از زمان تاسیس تاکنون بدین شکل بوده و هیچ گونه تغییری در قوانین تک جنسیتی این دانشگاه ایجاد نشده است. تاسیس این دانشگاه مربوط به سال ۱۳۴۳ می شود که با نام مدرسه عالی دختران فعالیت داشت. از سال ۱۳۴۳ تا زمان شروع انقلاب اسلامی، رشته های روانشناسی، منشی گری و مترجمی زبان های خارجی در این دانشگاه تدریس می شد. رشته های تغذیه و فنون خانه داری نیز جزو رشته هایی بود که در سال های آینده به این مدرسه عالی اضافه شد.

در سال ۱۳۵۴ با ظهور انقلاب اسلامی در کشور ایران، نام مدرسه عالی دختران به دانشگاه الزهرا تغییر یافت. از آن زمان مردم کشورمان در معرفی دانشگاه الزهرا دیگر از نام مدرسه عالی دختران استفاده نکرده اند. پس از تبدیل مدرسه عالی به دانشگاه، چهار دانشکده مجزا برای دانشجویان این مرکز آموزشی در نظر گرفته شد. دانشکده های ادبیات، هنر، علوم پایه و علوم اجتماعی اقتصاد جزو دانشکده های اولیه این مرکز آموزشی به شمار می رفتند. با گذر زمان تفکیک دانشکده ها انجام شده و تعداد دانشکده ها به ده عدد افزایش یافت. لازم به ذکر است که مساحت این دانشگاه نیز به ۱۴ هزار هکتار افزایش یافته است.

نکات مهم در رابطه با معرفی دانشگاه الزهرا

به طور کلی دانشگاه الزهرا در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بیش از ۱۰۵۰۰ دانشجو را پذیرش کرده است. این دانشگاه با داشتن ۳۷۷ عضو هیئت علمی توانسته است در سطح کشوری و بین المللی پیشرفت چشمگیری را داشته باشد. در سال های ۱۳۷۳ و ۱۳۸۰ تفکیک دانشکده ها در این دانشگاه انجام شد و این مسئله موجب افزایش دانشجویان متقاضی برای تحصیل در دانشگاه الزهرا شد. با مرور زمان در سال ۱۳۹۳ نیز برخی از رشته های تحصیلی توانستند در لیست رشته های مختلف دانشگاه الزهرا قرار بگیرند.

معرفی رشته حقوق
مطالعه
دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشکده هنر
دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشکده علوم ورزشی
دانشکده ادبیات دانشکده فنی و مهندسی
دانشکده علوم ریاضی  دانشکده علوم زیستی
دانشکده فیزیک و شیمی دانشکده الهیات

پژوهشکده های این دانشگاه علاوه بر دانشکده ها

یکی از اصلی ترین ویژگی های این دانشگاه که باید حتما به آن پرداخته شود، پژوهشکده های مجزای آن می باشد. معمولا افرادی که به معرفی دانشگاه الزهرا می پردازند اشاره ای را به پژوهشکده های این دانشگاه ندارند. نیاز است که بدانید، این دانشگاه علاوه بر داشتن دانشکده های مختلف از دو پژوهشکده با نام های پژوهشکده زنان و پژوهشکده مطالعات اقتصادی نیز بهره مند است. در پژوهشکده زنان این دانشگاه مطالعات زیادی در رابطه با مشکلات و مسائل بانوان مطرح شده و نتایج بسیار زیادی ارائه می شود. در پژوهشکده مطالعات اقتصادی دانشگاه الزهرا نیز از ۴ زیر گروه شامل مطالعات نابرابری، فقر و اقتصاد، مدلسازی اقتصادی و … مورد بررسی قرار می گیرد.

دانشگاه الزهرا
دانشگاه الزهرا

شعبات دیگر این دانشگاه

یکی از اصلی ترین مسائلی که موجب شده تا مردم کشورمان علاقه بیشتری را به معرفی دانشگاه الزهرا داشته باشند، تاسیس شعبه های دیگر توسط دانشگاه الزهرا می باشد. به طور کلی دانشگاه الزهرا در سال ۱۳۹۳ به منظور گسترش دانشگاه های تک جنسیتی در کشور ایران، شعبه دیگری از دانشگاه خود را در شهر ارومیه آذربایجان غربی تاسیس نمود. در پی این فعالیت ۵ رشته تحصیلی مختلف در مقطع کارشناسی ارشد به صورت بدون کنکور در اختیار دانشجویان این شهر قرار گرفت. این مسئله به مرور زمان سبب پیشرفت های فوق العاده دانشگاه الزهرا شد. امروزه دانشگاه الزهرا در سطح بین المللی نیز از جایگاه قابل توجهی بهره مند است.

از مزایای تحصیل در دانشگاه الزهرا مطلع شوید

بر اساس تحقیقات گسترده انجام شده بر روی دانشگاه الزهرا، این مجموعه را می توان به عنوان تنها دانشگاه تک جنسیتی کشور ایران معرفی نمود که از پیشرفت های فوق العاده بهره مند شده است. علاوه بر این مسئله دانشگاه الزهرا تنها دانشگاه تک جنسیتی بوده که از سطح علمی فوق العاده ای بهره مند می باشد. متخصصان و افراد کارآفرین بسیار زیادی در این دانشگاه حضور دارند که همواره در حال توسعه و پیشرفت دانشگاه الزهرا در کشور ایران بوده اند. این مسئله موجب شده تا دانشگاه الزهرا به عنوان یکی از برترین گزینه های ممکن برای تحصیل شناخته می شود. نیاز است که بدانید، دانشگاه الزهرا شرایطی را فراهم کرده تا دانشجویان غیربومی نیز شرایط تحصیل در این مجموعه را داشته باشند. دانشجویان خارجی از دو روش بورسیه تحصیلی و غیر بورسیه، توانایی تحصیل در این دانشگاه را خواهند داشت.

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی - ریاضی، تجربی و انسانی
مطالعه

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، نیاز است تا در معرفی دانشگاه الزهرا توجه ویژه ای به مرکز نوآوری و شکوفایی این دانشگاه داشته باشیم. این مرکز همواره در حال توسعه و پشتیبانی از دانشجویان این دانشگاه می باشد. این مسئله باعث می شود تا دانشجویان بتوانند با برنامه ریزی دقیق به اهداف خود دست پیدا کنند. همچنین این مرکز به دانشجویان کمک می کند تا الگو های کسب و کار و مهارت های راه اندازی کسب و کار را به دانشجویان خود آموزش دهد. همچنین در مرکز شکوفایی این دانشگاه در برخی از شرایط تسهیلات ویژه ای برای راه اندازی کسب و کار های نوپا و … به دانشجویان ارائه می شود.

رتبه و محل دانشگاه الزهرا

یکی از ویژگی های اصلی تحصیل در دانشگاه الزهرا، قرارگیری این دانشگاه در محدوده ده ونک می باشد. این مسئله موجب شده تا دسترسی دانشجویان به امکانات رفاهی، تجاری و تفریحی بسیار راحت باشد. همچنین فضای دانشگاه الزهرا بسیار سرسبز بوده و این مسئله موجب می شود تا دانشجویان بتوانند لحظات خوشی را در این دانشگاه سپری کنند.

نوشته های مشابه

همان طور که می دانید رتبه بندی دانشگاه از طریق مراجع علمی بسیار زیادی به نمایش گذاشته می شود. گرین متریک به عنوان یکی از مراکزی شناخته شده که رتبه دانشگاه الزهرا را در سطح جهانی عدد ۴۴۶ اعلام کرده است. همچنین این مجموعه دانشگاه الزهرا را به عنوان ۵ دانشگاه برتر کشور ایران معرفی می کند. در سال ۲۰۱۹ در رتبه بندی راوند، دانشگاه الزهرا توانسته است در حوزه علوم اجتماعی رتبه ۵۱۹ را کسب کند. با اطلاعات فوق می توان دریافت که دانشگاه الزهرا به عنوان یکی از مراکز آموزشی مناسب برای تحصیل دانشجویان ایرانی می باشد.

معایب تحصیل در دانشگاه الزهرا

اگرچه در معرفی دانشگاه الزهرا به برخی از مزایای تحصیل در این دانشگاه پرداختیم، اما نیاز است تا صادقانه معایب این دانشگاه را نیز بگوییم. یکی از معایب اصلی این دانشگاه کمبود خوابگاه برای دانشجویان شهرستانی و غیربومی می باشد. با وجود این شرایط دانشجویان ملزم هستند تا با پرداخت هزینه های بیشتر نسبت به اجاره خوابگاه های غیردولتی اقدام نمایند. این مسئله سبب افزایش هزینه دانشجویان در شهر تهران خواهد شد. بر اساس گفته های دانشجویان دانشگاه الزهرا، حجم بالایی از اینترنت برای دانشجویان این مرکز آموزشی در نظر گرفته شده است. اما میزان کیفیت اینترنت این دانشگاه بسیار پایین بوده و این موضوع سبب نارضایتی دانشجویان شده است.

بسیاری از دانشجویان دانشگاه الزهرا از کیفیت غذای سلف این دانشگاه رضایت ندارند و معتقد هستند که این دانشگاه توانایی ارائه تغذیه های باکیفیت تر را دارد. بنابراین اگر حساسیت بسیار زیادی را نسبت به تغذیه خود دارید، نیاز است تا در این رابطه اطلاعات بیشتری را کسب نمایید. تمامی این موارد می توانند موجب شوند تا دانشجویان متقاضی برای تحصیل در دانشگاه الزهرا، از رفتن به این دانشگاه صرف نظر کنند. اما اگر بخواهیم به صورت کلی به مقایسه مزایا و معایب این دانشگاه بپردازیم، قطعا مزایای آن بر معایب این دانشگاه غلبه خواهد کرد.

امکانات مختلف این دانشگاه

یکی دیگر از مسائلی که دانشجویان قصد دارند تا در معرفی دانشگاه الزهرا از آن مطلع شوند، امکانات مختلف این دانشگاه می باشد. به طور کلی دانشگاه‌الزهرا دارای امکانات گوناگونی بوده که این مسئله موجب می شود تا دانشجویان بیشتری به تعداد متقاضیان افزوده شود. محیط بسیار بزرگ و تمیز و همچنین ساختمان های نوساز این دانشگاه، از اصلی ترین امکانات دانشگاه‌الزهرا به شمار می رود. همچنین فضای سرسبز و فوق العاده این دانشگاه موجب شده تا این مرکز آموزشی به عنوان یکی از مناسب ترین گزینه ها برای تحصیل شناخته شود. یکی دیگر از امکانات دانشگاه الزهرا تهران، وجود ۶ خوابگاه مجزا با نام گلستان می باشد. از مجموعه خوابگاه های این دانشگاه، سه خوابگاه برای دانشجویان مقطع کارشناسی، دو خوابگاه برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی و یک خوابگاه برای دانشجویان مقطع دکتری و دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است.

مدیریت بخش تربیت بدنی دانشگاه‌الزهرا توانسته است موفقیت های بسیار زیادی را در این زمینه کسب کند و مراکز ورزشی زیادی را در این دانشگاه قرار دهد. پیست دوچرخه سواری، زمین ورزشی روباز و سرپوشیده، ایستگاه های تندرستی، استخر دانشگاه، زمین فوتبال و … از جمله دستاورد هایی بوده که سبب افزایش سطح این دانشگاه شده است. توجه داشته باشید که در خوابگاه های دانشگاه الزهرا نیز امکانات مختلفی وجود دارند که سبب افزایش رضایت دانشجویان شده است.

با وجود تمام موارد فوق تحصیل در دانشگاه الزهرا پیشنهاد می شود؟

یکی از سوالات رایج دانشجویان کشور ایران این مسئله بوده که با وجود شرایط ذکر شده، آیا تحصیل در دانشگاه‌الزهرا پیشنهاد می شود؟ در رابطه با این مسئله نیاز است که بدانید، تحصیل در این دانشگاه وابسته به مسائل مختلفی می باشد. برای مثال نیاز است تا شما در قدم اول رشته تحصیلی خود را در این دانشگاه مورد بررسی قرار دهید. علاوه بر این مسئله نیاز است تا سطح آموزش رشته تحصیلی خود را در دانشگاه‌الزهرا به خوبی بررسی نمایید. توجه داشته باشید که اگر قصد تحصیل در کشور ایران را دارید، قطعا دانشگاه الزهرا می تواند به عنوان یکی از برترین گزینه های ممکن شناخته شود. سطح مدرک ارائه شده از سوی این دانشگاه فوق العاده بوده و علاوه بر این مسئله دانشگاه‌الزهرا در مقایسه با سایر دانشگاه های کشورمان از رتبه بهتری بهره مند است.

جمع بندی

در سال های اخیر دانشگاه های بسیار زیادی در سراسر کشور ایران تاسیس شده اند که برخی از آن ها توانسته اند در سطح بین المللی از جایگاه مطلوبی بهره مند شوند. قطعا در میان دانشگاه های معرفی شده، می توان به معرفی دانشگاه الزهرا نیز پرداخت. نیاز است که بدانید میزان رضایت دانشجویان این مرکز آموزشی در تناسب با سایر مراکز آموزشی بالاتر می باشد. این مسئله تنها می تواند نشان دهنده سطح علمی بالای این دانشگاه باشد. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این دانشگاه، نسبت به مراجعه خود به این مرکز اقدام نمایید. قطعا دیدار حضوری شما باعث می شود تا شما بتوانید تصورات صحیح تری را در ذهن خود قرار دهید و آماده تحصیل در این مجموعه آموزشی شوید. توجه داشته باشید که این مسئله تاثیر مستقیمی را در آینده درخشان شما خواهد داشت.

 

بودجه بندی اقتصاد کنکور انسانی
مطالعه

دکتر غلامرضا عبدلی

غلامرضا عبدلی هستم دکترای تخصصی مشاوره ، مدرس دانشگاه و مدرس کارگاه های تربیت مشاور تحصیلی. افتخار این را دارم که با 20 سال تجربه در حوزه مشاوره تحصیلی بتوانم به شما عزیزان کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا