مقالات مشاوره کنکورروش مطالعه دروس

چگونه زیست بخوانیم؟ بهترین روش مطالعه زیست کنکور

سلام به همه کنکوری ها. امروز در ادامه سری مقالات روش مطالعه دروس کنکور وبسایت درس جت با روش مطالعه زیست کنکور در خدمت شما هستیم. در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت درس زیست شناسی در کنکور تجربی

رقابت در کنکور سراسری تجربی از گذشته یکی از مهم ترین و سخت ترین رقابت‌‌ها میان ۵ گروه آزمایشی به شمار می رود. فضای رقابت میان داوطلبان و علاقه آن‌ها به رشته‌های تاپ این حوزه منجر شد تا آن‌ها اقدام به تلاش حداکثری به منظور کسب نتیجه دلخواه نمایند. لازم به ذکر است که برای کسب موفقیت در کنکور تجربی تنها مطالعه کافی نیست بلکه باید با ترتیب اهمیت دروس و همچنین نحوه مطالعه هر یک آشنا شویم.

مهم‌ترین درس تخصصی در کنکور تجربی، درس زیست‌ شناسی است که در سه کتاب طی سه سال آموزش داده می‌شود. اهمیت این درس در زیرگروه یک بیش از سایر زیر گروه‌ها و با ضریب ۱۲ به چشم می‌خورد و دانش آموزانی که خواهان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی می‌باشند باید سرمایه گذاری ویژه‌ای روی این درس داشته باشند.

روش مطالعه زیست کنکور تا حدی شبیه به روش مطالعه زیست هنگام امتحانات تشریحی می باشد اما نکات دیگری وجود دارد که بهتر است هنگام مطالعه این درس برای کنکور به آن توجه شود. سوالات طرح شده در کنکوری سراسری جزئی تر بوده و نیازمند دقت و تسلط بیشتر می‌باشند به همین علت حساسیت دانش آموزان برای مطالعه زیست در سال آخر باید بیشتر باشد.

درس زیست شناسی در کنکور تجربی شامل ۵۰ تست می‌شود که تعدادی از آن ها تست های شمارشی هستند یعنی از میان چند جمله باید جملات درست را تشخیص داد که در این صورت احتمال اشتباه و بی دقتی داوطلبان چندین برابر می شود. ارزش هر تست زیست ۲ درصد است که با حل ۵ سوال و کسب ۱۰ درصد بیشتر، سه الی چهار هزار رتبه جلوتر از سایر داوطلبان قرار می‌گیریم.

در ادامه میتوانید مقاله بودجه بندی زیست کنکور را مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

اهمیت درس زیست شناسی در کنکور تجربی

نحوه مطالعه کتاب درسی و درسنامه

اولین عنصر مهم هنگام مطالعه تخصصی‌ترین و مهم‌ترین درس تجربی، مطالعه دقیق و کامل کتاب درسی است که می‌تواند کمک بسیاری به افزایش تسلط هنگام تست زدن کند. طبق تجربه‌های به دست آمده تسلط روی کتاب درسی در درس زیست شناسی از تسلط روی هر درسنامه و جزوه‌ای واجب‌تر است. کتاب درسی زیست‌شناسی در سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم موضوعات مختلفی را با اطلاعات مختصر پوشش می‌دهد.

این کتاب دارای بخش‌های مختلف بوده که هر یک از این بخش‌ها نیازمند مهارت و روشی‌ خاص طی مطالعه زیست کنکور می‌باشد. به طور مثال بدنه کتاب که شامل پارگراف‌های توضیحات کلی دروس می‌باشد، دارای نکات زیادی است. این نکات باید با دقت بالا و روش مطالعه صحیح استخراج شوند تا در امتحانات نهایی و آزمون سراسری بتوان از این درس نتیجه عالی دریافت کرد.

نوشته های مشابه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های کتاب زیست شناسی که نیازمند توجه و دقت بالا و همچنین صرف وقت طی مطالعه زیست می‌باشد، اشکال داخل کتاب است. به طور معمول طراحان توجه بسیاری به نکات نامحسوس نهفته شده در شکل‌های کتاب درسی دارند. داوطلبانی که به طور کامل از تصاویر کتاب زیست نکته برداری می‌کنند و به تسلط کافی می‌رسند‌، تا حد زیادی از دیگر داوطلبان سبقت‌ می‌گیرند و تفاوت بسیاری در نتایج و نمرات آن‌ها دیده می‌شود.

بخش‌های تجربی این کتاب شامل آزمایش‌ها و فعالیت‌ها‌ نیز از اهمیت خاصی برخوردار هستند و بهتر است که به صورت عملی انجام شوند. اگر امکان انجام عملی وجود نداشته باشد با تحقیق در اینترنت و ثبت نتایج آن‌ها و تمرکز روی نکات اصلی می‌توان به درک کاملی از آن‌ها رسید. روش مطالعه زیست کنکور کمک زیادی به دانش آموز به منظور درک دقیق‌تر مفاهیم زیست شناسی می‌کند و بهتر است پیش از اقدام برای مطالعه این درس، به مهارت نسبی در روش مطالعه زیست برسیم.

بازه بندی مناسب برای مرور

یکی از عناصر اصلی روش مطالعه زیست کنکور به صورت اصولی، توجه به بازه بندی مرور و دوره این درس طی سال‌های مطالعه است. زیست شناسی درس نسبتا فراری است که در صورت عدم مرور صحیح به سرعت فراموش شده و یا با بازدهی بسیار پایین هنگام آزمون روی کاغذ پیاده می‌شود. تثبیت نکات درس زیست به صورت هفتگی و ماهانه باید صورت بگیرد که در ادامه به تشریح هر یک می‌پردازیم.

اولین گام مرور ۲ روز بعد از مطالعه اولیه فصل مورد نظر است که در این مرور بهتر است متن به صورت روزنامه‌ای مطالعه شود و اشکال مورد بررسی بیشتری قرار بگیرد. پس از‌ تثبیت اولیه یک هفته بعد نوبت مرور ثانویه می‌باشد که هنگام دوره مجدد فصل مورد نظر در این هنگام بهتر است با دقت بیشتری به مطالعه و بررسی جزئیات متن پرداخته شود. به علت اینکه مرور دوم با گذشت مدت زمان بیشتری از مطالعه اولیه صورت می‌گیرد باید متن و نکات با دقت بیشتر و صرف زمان مطالعه شوند.

مرور نهایی ۳ الی ۴ هفته پس از مطالعه اولیه فصل می‌باشد که باعث انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت می‌گردد. یکی از مزایای شرکت در آزمون‌های آزمایشی، رعایت روند مرور صحیح در برنامه‌ریزی برنامه‌های راهبردی آن‌ها می‌باشد. در صورت شرکت در آزمون می‌توانیم هم به صورت اصولی روش مطالعه زیست کنکور را فرا گرفته و با مرور اصولی و صحیح هر هفته اطلاعات خود را محک بزنیم.

همچنین یکی از راهکار‌هایی که به منظور تثبیت هرچه بیشتر اطلاعات در مغز و حافظه بلند مدت می‌شود، استفاده از نمودارهای درختی و تصاویر ساده و چسباندن آن‌ها در معرض دید است. اطلاعات چشمی و برخورد مستمر با تصاویر و نکات مهم باعث ماندگاری زیاد آن‌ها در مغز شده و پس از مدتی دیگر امکان فراموشی نکات برای داوطلب طی آزمون وجود نخواهد داشت.

چگونه زیست بخوانیم؟

مطالعه زیست ترکیبی بهتر است یا موضوعی؟

خب اولین سوالی که در بهترین روش خواندن زیست برای کنکور باید بررسی کنیم روش مطالعه زیست نظام جدید به‌صورت فصل به فصل یا مبحثی است. اگر داوطلبی هستید که به‌صورت فصل به فصل زیست را مطالعه می‌کنید یا به‌صورت مبحثی باید گفت که در هردو صورت روش مطالعه شما صحیح است؛ پس روش صحیح خواندن زیست برای کنکور هم می‌تواند به‌صورت فصل به فصل باشد هم مبحثی اما هدف اصلی داشتن بهترین طریقه خواندن زیست برای کنکور با بازدهی بالا است.

اگر داوطلبی هستید که قصد دارید بالاترین بازدهی را در مطالعه زیست کنکور تجربه کنید، پیشنهاد من برای شما مبحثی خواندن زیست است؛ یعنی تمامی مباحث زیست کنکور را تفکیک کنید در این صورت به دو سوال مهم هم پاسخ داده می‌شود که اولین سوال این است که چطور زیست را مفهومی بخوانیم و دومین سوال هم چگونه زیست را ترکیبی بخوانیم؟ در ادامه به‌صورت مفصل‌تر این بحث‌ها را باز خواهیم کرد. اما بعد از مطالعه کامل این مقاله توصیه می‌کنم سری هم به بخش نحوه مطالعه دروس کنکور بزنید و از اطلاعات مفیدی که قرار داده‌ایم هم بهره‌مند شوید.

اما تا اینجا دوتا از روش های خواندن زیست برای کنکور را بررسی کردیم که هردو روش هم صحیح هستند اما در ادامه برای بازدهی بالاتر روش مطالعه ترکیبی زیست کنکور که روش زیست خواندن رتبه‌های برتر هم است را مورد بررسی قرار خواهیم داد. درضمن، درصورتی که زمان کمی دارید و قصد دارید زیست را به‌صورت حذفی مطالعه کنید توصیه می‌کنم حتما مقاله فصل‌های مهم زیست در کنکور را مطالعه کنید.

امروزه نشریات بسیاری دست به چاپ کتب آموزش زیست به صورت موضوعی زده‌اند تا داوطلبان ابتدا با بررسی موضوعات این کتاب به آگاهی نسبی از نکات آن برسند. برخی موضوعات زیست شناسی نیازمند دانش پایه از کتاب‌های علوم دوره اول می‌باشند به طور مثال برای تسلط روی زیست جانوری و بررسی عملکرد بدن حیوانات بهتر است مرور مختصری روی علوم پایه داشته باشیم.

همچنین از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به مقالات نحوه مطالعه دروس کنکور دسترسی داشته باشید. فقط کافیست روی درس مورد نظر خود کلیک کنید:

اولویت بندی فصول هنگام مطالعه

برای دریافت بازدهی حداکثری طی مطالعه زیست باید ترتیب مطالعه فصول را رعایت کرده تا بتوانیم به صورت کامل و دقیق نکات این درس را ملکه ذهن خود کنیم. طی آموزش روش مطالعه زیست کنکور توسط مراکز و آموزشگاه های مختلف و مشاوران باتجربه توصیه می‌شود که ابتدا به تسلط کامل روی دروس پایه مخصوصا زیست دهم برسیم.

اولین فصل زیست شناسی دهم مربوط‌ به معرفی برخی ساختار‌های ساده و از جمله ساختار سلول یا یاخته است که با تصاویر دقیق و واضح به توضیح بیشتر می‌پردازد. همچنین معرفی‌های اولیه پیرامون ساختار نوکلئیک اسیدها و سه ماده اصلی سوخت و ساز بدن یعنی پروتئین، کربوهیدرات و چربی در این فصل صورت می‌گیرد. تسلط روی ساختار و ویژگی‌های این اقلام یادگیری فصولی مانند گوارش و یا فصل‌های مربوط یه ژنتیک انسانی و گیاهی را امکان پذیر می‌سازد.

زیست شناسی دهم بیشتر به اندام‌های بدن انسان و‌ نحوه عملکرد آن می‌پردازد که این فصول هم دارای بخش‌های مجزا و هم دارای بخش‌های مرتبط هستند. زیست شناسی یازدهم مکانیزم‌های بدن را مورد بررسی قرار می‌دهد و برای فهم آن‌ها بهتر است در پایه دهم تسلط کافی روی هر اندام داشته باشیم. به همین علت توصیه می‌شود مطالعه زیست از پایه و به صورت دقیق و با مرور کافی صورت بگیرد.

فصول زیست شناسی دوازدهم تا حدی از فصل‌های پایه متمایز است زیرا بیشتر به مفاهیم ژنتیکی و عملکرد سلول‌ها هنگام همانندسازی و تقسیم می‌پردازد. با این‌ وجود فصل ۱ زیست دهم و فصل ۶ و ۷ زیست شناسی یازدهم پایه و اساس فهم مفاهیم ژنتیکی در پایه دوازدهم به شمار می‌روند.

مطالعه زیست ترکیبی بهتر است یا موضوعی؟

انواع مدل تست زنی در درس زیست شناسی

یکی از مهم‌ترین عوامل به منظور انجام تست زنی صحیح و با نتیجه عالی، مدیریت زمان طی آزمون است زیرا درس زیست شناسی دارای ۵۰ سوال چهار گزینه‌ای در کنکور سراسری می‌باشد. تست‌های مطرح شده در این درس بیش از دروس دیگر نیازمند دقت بالا می‌باشند و هر ساله طراحان با بازی با قیدها طی طرح سوال می‌پردازند تا روش مطالعه دانش آموزان طی سه سال متوسطه محک زده شود.

دانش آموزانی که نکات ضروری را طی انتخاب بهترین روش مطالعه زیست کنکور رعایت کرده‌اند و در مطالعه استمرار داشته‌اند، به راحتی از این دام‌ها عبور کرده و از دانش آموزان دیگر جدا می‌شوند. کتب تستی بسیاری با تست‌های طبقه‌بندی شده و پاسخ‌های تشریحی کامل از نشریات مختلف وجود دارد که سطح دانش آموز هنگام انتخاب کتاب لازم است در نظر گرفته شود.

به طور مثال دانش آموزان ضعیف بهتر است با کتاب های جامع خیلی سبز و یا تست‌های طبقه بندی میکرو از نشریات گاج مطالعه خود را آغاز کنند. دانش آموزانی که سطح متوسط و رو به بالا دارند می‌توانند از کتاب نردبام خیلی سبز و یا سری کتاب‌های آی کیو گاج برای تسلط بیشتر و مواجه شدن با تست‌های چالشی‌تر استفاده کرده و به نمره و تراز دلخواه خود برسند.

روش تست‌زنی در هر کتابی یکسان است و در مرحله اول داوطلبان باید با تسلط روی کتاب و درسنامه به سراغ تست‌های آموزشی بروند. در این تست‌ها هدف یادگیری و تثبیت اطلاعات است و نیازمند در نظر گرفتن تایم مشخص برای پاسخگویی به تست‌ها نیست. پس از تسلط نسبی روی فصل مورد نظر دانش آموزان باید روند مرور را طی کرده و سپس به استقبال تست‌های زماندار بروند.

در آخر اگر در تحلیل تست های زیست مشکل دارید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله نحوه تحلیل آزمون را مطالعه کنید تا با رعایت و اجرای نکات گفته شده در مقاله درصد زیست خود را به صورت شگفت انگیزی افزایش دهید.

تیم تولید محتوای درس جت

وبسایت درس جت از به روزترین وبسایت ها و مراجع درسی قبل از دانشگاه میباشد که کار خود را از بهمن ماه سال 1400 آغاز کرد و هدف ما از تاسیس وبسایت درس جت این است که هر آنچه که یک دانش آموز کنکوری به آن نیاز دارد دارد را در این سایت به صورت کامل و با بهترین کیفیت فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا