مقالات مشاوره کنکور

شرایط کنکور مجدد چگونه است؟ صفر تا ۱۰۰ مراحل آن

کنکور

کنکور، آزمونی سراسری است که به منظور سنجش ظرفیت علمی افراد، تعیین شده است. این آزمون در کشور های مختلف دنیا، به گونه های متفاوتی برگزار می گردد. در کشور ما ایران، آزمون سراسری، حساس ترین مرحله و مهم ترین آزمون علمی برای افرادی که خواهان تحصیل در دانشگاه ها هستند، محسوب می شود. این آزمون، شرایط و قوانینی دارد. این قوانین در هر مقطعی که کنکور برگزار می شود، باید اجرا شود. تخطی کردن از این قوانین، موجب محرومیت از کنکور می شود. فرایند آزمون، گردش مالی بسیار بالایی به دنبال دارد. افرادی که داوطلب این آزمون هستند، به پرداخت هزینه هایی از جمله، کلاس های خصوصی، شهریه و… مجبور هستند. متولی برگزاری آن در کشور ایران، سازمان سنجش می باشد که تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

این آزمون، در بازه مشخصی از سال، برگزار می شود. این آزمون در رشته های مختلف برای داوطلبان برگزار شده و تحت هنجار های سازمان سنجش، اجرا می شود. تاَثیر این آزمون برای افراد بسیار بالا بوده و همواره استرس آن را دارند.

 

شرایط کنکور مجدد

کنکور مجدد، یکی از دغدغه افرادی است که بنا به هر دلیلی، در کنکور قبلی شان، نتیجه مطلوب و دلخواهی به دست نیاورده اند. تمامی دانش آموزان پایه دوازدهم، دانشجویان دانشگاه های مختلف با ضوابط خاص و فارغ التحصیلان دیپلم، می توانند در آزمون سراسری شرکت نمایند. پس امکان شرکت مجدد در این آزمون، برای افراد فراهم است. افرادی مثل دانشجویان، سربازان، شاغلین و… که برای مدتی از آزمون دور مانده اند، بایستی با شرایط کنکور مجدد آشنا شوند و طبق آن شرایط در آزمون سراسری شرکت نمایند. این طیف که از کنکور دور شده اند، از شرکت در آن، اهداف و انگیزه های مختلفی دارند. افرادی که می خواهند، در کنکور مجدد، شرکت کنند، باید تمامی قوانین مصوب سازمان سنجش را شناخته و بپذیرند. تخطی از این شرایط، در هر مرحله ای، موجب محرومیت از کنکور می شود.

 

نظام جدید یا قدیم؟

تمامی کسانی که قصد شرکت در کنکور مجدد را دارند، باید در نظام آموزشی ۶ – ۳ – ۳ شرکت کنند. اکثر مطالبی که در نظام قدیم بود، از سیستم آموزشی جدید، حذف شده است. این فرایند، موجب شده است تا هم فارغ التحصیلان نظام قدیم و هم فارغ التحصیلان نظام جدید آموزشی، در آزمون یکسانی شرکت کنند. این آزمون، بر اساس سیستم ۶ – ۳ – ۳ یا همان نظام جدید، برگزار می شود.

بر اساس تغییر نظام آموزشی در چند سال اخیر، شرایط برای کنکور مجدد فارغ التحصیلان نظام قدیم بسیار متفاوت شده بود. در این میان افراد دچار دغدغه شده و همواره در این باب، پرسش هایی داشتند. اما طی مدتی قبل، تصمیم بر آن شد که تمامی فارغ التحصیلان با یک منبع، آزمون بدهند. آن منبع، سیستم آموزشی جدید می باشد.

کنکور مجدد، فرصتی دیگر برای شما
کنکور مجدد، فرصتی دیگر برای شما

شرایط کنکور مجدد برای دانشجویان

امکان شرکت در کنکور برای دانشجویان نیز فراهم شده است. در واقع دانشجویان نیز می توانند دوباره شرکت نمایند. دانشجویانی که قصد کنکور مجدد را دارند، طبق قوانین مصوب سازمان سنجش، باید قبل از پذیرش نهایی، از دانشگاه و رشته تحصیلی خود انصراف دهند. البته شرایط شرکت در کنکور برای دانشجویان، در هر سال، تغییراتی را تجربه می کند. دانشجویانی که قصد شرکت مجدد در آزمون سراسری را دارند، در دو دسته قرار می گیرند. دسته اول، دانشجویانی که سال قبل، وارد دانشگاه شده و دسته دوم هم دانشجویانی هستند که از ورودشان به دانشگاه بیش از یک سال می گذرد.

روش مطالعه عربی کنکور
مطالعه

 

دو دسته دانشجویان

همان طور که گفته شد، دو دسته از دانشجویان برای شرکت مجدد در کنکور، باید از دانشگاه خود انصراف دهند. در واقع کنکور برای دانشجویان طبق شرایطی خاص میسر است. دسته اول که سال قبل، در دانشگاه پذیرش شده اند، برای اینکه بتوانند دوباره در آزمون سراسری، شرکت کنند، بایستی طبق ضوابط مورد تاَیید سازمان سنجش، تا تاریخ اعلام شده، انصراف قطعی خود را به دانشگاه خود، اعلام کنند. البته این دسته از دانشجویان، در صورت انصراف از دانشگاه و قبولی در آزمون، می توانند در دانشگاه های آزاد، پیام نور، نوبت دوم، پردیس های خودگردان و غیر انتفاعی، ثبت نام کنند. در واقع آن ها، یک سال نمی توانند به دانشگاه روزانه وارد شوند.

دسته دوم که بیش از یک سال از تحصیل آن ها می گذرد، باید پس از تاَیید نهایی دانشگاه، انصراف قطعی خود را پیگیری نمایند. دانشجویان برای انصراف از دانشگاه به منظور شرکت در آزمون سراسری یا هر دلیل دیگر، بایستی جریمه پرداخت کنند. این جریمه در دانشگاه ها متفاوت می باشد.

انصراف از دانشگاه، اصلی ترین شرط کنکور مجدد برای دانشجویان
انصراف از دانشگاه، اصلی ترین شرط کنکور مجدد برای دانشجویان

سهمیه

سهمیه در کنکور، یکی از شرایطی است که داوطلبان، برای شرکت دوباره در آزمون، باید در نظر بگیرند. برای مناطق مختلف، ایثار گران و خانواده شهدا و… امتیاز و سهمیه هایی در نظر گرفته شده است. این سهمیه منجر به ارتقای رتبه علمی داوطلبان دارای شرایط می شود. اگر داوطلبان آزمون سراسری، از سهمیه ویژه خود استفاده نموده و در دانشگاه ثبت نام کنند، برای کنکور مجدد خود نمی توانند از آن سهمیه استفاده کنند.  در واقع محدودیتی است که سازمان سنجش برای سهمیه ها قرار داده است. سهمیه ۵ درصد و ۲۵ درصد، امتیازی فوق العاده ای است. شورای عالی انقلاب فرهنگی، این امتیاز را برای خانواده شهدا، ایثار گران، رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس، در نظر گرفته است. داوطلبان با استفاده از این سهمیه ها، حق استفاده مجدد از آن را ندارند.

داوطلبانی که با استفاده از این سهمیه ها در آزمون سراسری پذیرفته شوند، اگر بنا به دلایلی در دانشگاه قبول شده، ثبت نام نکنند، دوباره این امتیاز برای آن ها می سوزد. داوطلب دارای شرایط سهمیه، در صورت کسب رتبه مناسب، اگر فرایند انتخاب رشته را انجام ندهند، سهمیه آن افراد برای کنکور مجدد حفظ می شود. برای استفاده از سهمیه های در نظر گرفته شده، داوطلبان باید کد آن سهمیه را از ارگان های ذیربط اخذ نمایند. لازم به ذکر است که این ضوابط در سال های اخیر تغییراتی را پشت سر گذاشته است.

 

چرا در کنکور مجدد شرکت می کنیم؟

شرکت مجدد در کنکور سراسری، بنا به دلایل مختلفی صورت می گیرد. اهداف و انگیزه های افراد، متفاوت است. برخی از داوطلبان، فارغ التحصیل دوره متوسطه دوم هستند. یا دانش آموزانی که در سال آخر دبیرستان مشغول تحصیل می باشند. یا طیف دیگری از فارغ التحصیلان هستند که در آزمون اولشان شکست خورده اند. دسته دیگر سربازان در حین خدمت سربازی هستند که با توجه به شرایط قانونی، حق شرکت در آزمون سراسری را دارند. دسته دیگر هم دانشجویان هستند. این دانشجویان مشغول تحصیل در رشته ای هستند که مورد علاقه شان نیست. علاوه بر علاقه، این طیف، به دلیل نارضایتی از رشته تحصیلی و مشخص نبودن بازار کاری رشته خود در آینده، داوطلب شرکت مجدد در آزمون سراسری هستند.

کنکور مجدد، فرصتی دیگر برای افرادی است که مسیر آینده خود را از نو مشخص کنند. انتخاب مسیر، انتخابی بسیار مهم می باشد. اگر سربازی، دانشجویی، یا دانش آموزی، داوطلب آزمون سراسری باشد، اول از هر چیزی باید شرایط مندرج در قانون نامه سازمان سنجش را بپذیرد. تمام این شرایط باید در نظر گرفته شود تا مشکلی در مسیر رو به جلو ایجاد نشود.

با کنکور مجدد، مسیرتان را تغییر می دهید
با کنکور مجدد، مسیرتان را تغییر می دهید

سربازان و نظام وظیفه

سربازان فارغ التحصیل، جز افرادی هستند که می توانند در حین انجام خدمت سربازی، در کنکور مجدد شرکت کنند. در بحث شرکت سربازان در آزمون سراسری، مهم ترین اصل، نداشتن غیبت اولیه سربازان تا قبل از فارغ التحصیلی و قبولی قطعی در مقطع بالاتر می باشد. در واقع سربازان می توانند ضمن انجام خدمت سربازی، در کنکور مجدد شرکت کنند. این سربازان، قبل از اینکه در دوره متوسطه دوم، فارغ التحصیل شدند، نباید حتی یک روز برای آن ها غیبت ثبت شده باشد. یعنی بعد از ۱۸ سال تمام، برای ادامه تحصیل در مدرسه، باید معافیت تحصیلی دانش آموزی اخذ می کردند.

دومین شرط برای این طیف، این است که آن ها، در آزمونی که شرکت کرده اند، باید به طور قطعی پذیرفته شوند. حالا این افراد چه فارغ التحصیل دیپلم و چه فارغ التحصیل کارشناسی و مقاطع بالاتر باشند. باید پس از آزمون، قبولی قطعی در مقطع بالاتر را کسب نمایند. سربازان واجد شرایط، پس از قبولی، نسبت به اخذ معافیت تحصیلی در رشته و دانشگاه قبول شده اقدام می کنند. در صورت موافقت نظام وظیفه، این افراد ترخیص شده و در رشته و دانشگاه قبول شده، به تحصیل خود مشغول می شوند.

سربازان در حین خدمت، می توانند در کنکور شرکت نمایند
سربازان در حین خدمت، می توانند در کنکور شرکت نمایند

معافیت تحصیلی چیست و چگونه اخذ می شود؟

فارغ التحصیلان و سربازان که قبلاَ گفته شد و تمام کسانی که قصد کنکور مجدد را دارند، باید نسبت به اخذ معافیت تحصیلی خود اقدام کنند. داوطلبان برای اخذ معافیت تحصیلی، باید یکی از ۱۰ کد مصوب نظام وظیفه را دارا باشند. در این صورت، معافیت تحصیلی که یکی از شرایط کنکور مجدد است، در اختیار داوطلبان مشمول پسر، قرار می گیرد.

کد ۱، برای داوطلبانی است که پایان خدمت دارند. این افراد نیازی به اخذ معافیت موقت ندارند. کد ۲، برای داوطلبانی است که معاف دائم هستند. این طیف نه به خدمت سربازی اعزام می شوند و نه نیازی به معافیت دارند. کد ۵، برای افرادی است که دوره متوسطه دوم خود را به پایان رسانده و همچنان در سنوات مجاز تحصیلی قرار دارند. کد ۶ برای فارغ التحصیلان دوره پیش دانشگاهی است. برخی از کد هایی که برای اخذ معافیت تحصیلی از شرایط کنکور مجدد می باشد، در این بخش آوردیم. داوطلبان پسر به هنگام ثبت نام در آزمون، بایستی کد مربوطه را از بین ۱ تا ۱۰ وارد نمایند. در این صورت وضعیت نظام وظیفه خود را تعیین نموده اند. در صورت عدم اقدام به موقع، محرومیت از کنکور و تحصیل را در پی خواهد داشت.

شرکت مجدد در کنکور و پرسش های متنوع
شرکت مجدد در کنکور و پرسش های متنوع

نکات تکمیلی در خصوص شرایط کنکور مجدد

شرایط ثبت نام در کنکور، برای داوطلبان در دو دسته عمومی و اختصاصی تعیین شده است. از شرایط عمومی می توان به تابع بودن فرد به نظام جمهوری اسلامی و عدم فساد اخلاقی، اشاره کرد. داوطلبان علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی، باید شرایط اختصاصی نیز داشته باشند. همه داوطلبان، برای شرکت در کنکور مجدد، نباید درس مشروط داشته باشند. در غیر این صورت و حتی با وجود قبولی، از ثبت نام در دانشگاه باز می مانند. دانشجویان اخراجی، پس از تسویه حساب از دانشگاه و طبق قوانین مربوطه، می توانند مجدد در آزمون سراسری شرکت نمایند. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی، طبق ضوابط خاص، در کنکور مجدد شرکت می کنند.

تمامی افرادی که فارغ التحصیل یکی از رشته های معمول در نظام آموزشی هستند، می توانند هم در رشته ای که فارغ التحصیل شده اند و هم در رشته های دیگر، مجدداَ در آزمون سراسری شرکت نمایند. در واقع نیازی به یکسان بودن مدرک تحصیلی با گروه آزمایشی داوطلب نیست. افرادی که از زمان فارغ التحصیلی شان مدتی می گذرد نیز می توانند در کنکور مجدد شرکت نمایند. این طیف، باید کد سوابق تحصیلی خود را از مدرسه خود اخذ نمایند.

 

سوابق تحصیلی

از شرایط کنکور مجدد، اخذ سوابق تحصیلی برای داوطلبان می باشد. سابقه تحصیلی، در واقع شناسنامه تحصیلی افراد است. با اخذ سوابق تحصیلی، داوطلب مشخصات تحصیلی خود را برای شرکت مجدد در آزمون سراسری، تعیین می کند. این سابقه، در کسب رتبه و تراز علمی تاَثیر قطعی دارد. تمامی نمراتی که شخص داوطلب اخذ کرده است، در درصد ها و تراز علمی وی لحاظ می گردد.

سابقه تحصیلی از شرایط اصلی ثبت نام مجدد در آزمون سراسری می باشد. تمام کسانی که حتی چندین سال از زمان فارغ التحصیلی شان می گذرد، باید سابقه تحصیلی خود را مشخص کرده و به هنگام ثبت نام، در محل مربوطه درج نمایند. در غیر این صورت، از ثبت نام و شرکت در کنکور مجدد باز خواهد ماند. پس یکی از شرایط اصلی شرکت در کنکور مجدد، اخذ سابقه تحصیلی داوطلب می باشد.

کنکور مجدد هم زمان بندی می خواهد
کنکور مجدد هم زمان بندی می خواهد
نکات پایانی و نتیجه

کنکور پایان راه کسی نیست. اگر به نتیجه مطلوب نرسیدید، یا سرباز در حال خدمت بوده و یا دانشجو هستید، می توانید در کنکور مجدد شرکت نمایید. تمام ضوابط و قوانینی که سازمان سنجش، در دفترچه خود اعلام می کند، باید بشناسید و آن ها را بپذیرید. شرکت در کنکور مجدد، فرصتی برای همه افرادی است که می خواهند دوباره در آزمون سراسری شرکت کنند.

تمام افراد، می توانند طبق قوانین مرتبط با شرایط خود، در آزمون سراسری شرکت نمایند.

معرفی صفر تا 100 دانشگاه تربیت مدرس
مطالعه

دکتر غلامرضا عبدلی

غلامرضا عبدلی هستم دکترای تخصصی مشاوره ، مدرس دانشگاه و مدرس کارگاه های تربیت مشاور تحصیلی. افتخار این را دارم که با 20 سال تجربه در حوزه مشاوره تحصیلی بتوانم به شما عزیزان کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا