مقالات مشاوره کنکورمعرفی رشته های دانشگاهی

معرفی رشته پزشکی

سلام. امروز در خدمت شما هستیم با ادامه سری مقالات معرفی رشته های دانشگاهی از وبسایت آموزشی درس جت و امروز قراره به سراغ معرفی رشته پزشکی بریم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی رشته پزشکی

همانطور که همه ی ما میدانیم وضعیت موجود بهداشت و درمان کشور به این صورت است که متأسفانه فقط افراد ساکن در شهرهای بزرگ و در رفاه از امکانات بهداشتی و درمانی برخوردارند و در بیشتر از 60 هزار روستا ها شاهد نبود امکانات اولیه بهداشتی و درمانی هستیم.

اما نکته مهم‌‌تر این است که بیشتر افراد جامعه به جایگاه اجتماعی بالا، درآمدهای زیاد و بسیاری از مزایا و امکانات رفاهی دیگر به سمت رشته‌های پزشکی میروند. این در حالی است که بیشتر دانش‌آموزان بدون شناخت استعدادها و توانایی‌های خود، در انتخاب رشته مناسب، دچار اشتباه می‌شوند و چه بسیار افرادی که حتی با قبولی در این رشته رویایی، نیمه راه آن را رها کرده و یا با ادامه نادرست آن، مسبب به خطر افتادن جان بیماران می‌شوند.

 یکی از مشکلات رشته پزشکی، این است که دوران تحصیل در این رشته طولانی است. بنابراین کسانی که فکر می‌کنند قبولی در کنکور یعنی فتح بهشت، سخت در اشتباهند چرا که بعد از کنکور تازه مشکلات و دغدغه‌های درسی شروع می‌شوند.

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی 7 سال است، بنابراین ادامه دادن این رشته به اراده قوی نیاز دارد.

 یکی دیگر از مشکلات رشته پزشکی محروم بودن از تعطیلات و تفریحات متداول هم سن و سالان. دانشجویان رشته پزشکی در دوران تحصیلشان، مخصوصا بعد از تمام شدن دوره علوم پایه و ورود به دوره انترنی، از تعطیلات عید، تابستان، تعطیلات رسمی، مراسم و مناسبت‎‌های مختلف مانند شب یلدا و … محروم خواهند بود.

از مشکلات دیگر رشته پزشکی نداشتن درآمد تا پایان دوره تحصیل است. رشته پزشکی دارای 7 سال تحصیلی است و در این مدت درآمدی نخواهند داشت. پس تمام هزینه‌های تحصیل، رفت و آمد، خوابگاه و غیره به عهده خود فرد یا خانواده خواهد بود.

 قرار گرفتن در استرس و صحنه‌های دلخراش و حتی مرگ. پزشکان و پرستاران معمولأ در محل کار خود با انواع بیماران و مجروحان سر و کار دارند و هر لحظه ممکن است بر اثر حادثه‌ای، فضا تنش‌زا و پر استرسی ایجاد شود. بنابراین یک پزشک باید علاوه‌بر کنترل وضعیت بیمار، توانایی برخورد با شرایط سخت روحی را نیز دارا باشد. به طوری که در بسیاری از موارد در سطح بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انسان‌های بسیاری جان خود را از دست می‌دهند. پس یک پزشک باید بتواند در این شرایط روحیه خود را حفظ کند و تصمیم‌گیری درستی داشته باشد.

نداشتن ساعات کاری مشخص. در موارد معمولی پزشکان معمولأ چند روز از هفته را در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به شیفت شب سپری می‌کنند و در صورت بروز حوادث و یا موارد اورژانسی، ممکن است حتی چند روز نتوانند به منزل بازگردند. بنابراین، یک پزشک نیازمند توانایی برقراری تعادل بین کار و زندگی شخصی می‌باشد. هر چند کار دشواری است.

و بسیاری از مشکلات و سختی‌های دیگر این شغل و رشته که با مطالعه ادامه مطلب، خودتان متوجه خواهید شد ..

در ضمن شما میتوانید پیش از به پایان رسیدن این مقاله سایر مقالات مرتبط را از طریق لینک های زیر مطالعه کنید:

نحوه ورود به رشته پزشکی

کسانی که میخواهند وارد رشته پزشکی شوند یا ادامه تحصیل یدهند یا وارد زیر شاخه‌های رشته پزشکی شوند، ابتدا باید در کنکور رشته علوم تجربی شرکت کرده و سپس در صورت کسب رتبه و تراز مورد نیاز، می‌توانند با مراجعه به دانشگاه پذیرفته شده ثبت نام کنند.

متداول‌ترین سوال اکثر داوطلبین این است که آیا فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی و ریاضی فیزیک، حق شرکت در کنکور سراسری علوم تجربی را دارند یا نه؟! پاسخ این سوال مثبت است. همه ی دانش‌آموزانی که فارغ‌التحصیل رشته‌های انسانی و ریاضی فیزیک هستند، حق شرکت در کنکور سراسری تجربی را دارند. منظور از فارغ‌التحصیل داشتن مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی برای داوطلبین نظام قدیم می‌باشد. در واقع، شما با داشتن دیپلم هر یک از رشته‌های انسانی و ریاضی فیزیک از لحاظ قانونی توانایی شرکت در تمام 5 کنکور را دارید (ریاضی/تجربی/انسانی /هنر/زبان)

ظرفیت رشته پزشکی در دانشگاه‌های سراسر ایران

مطابق با دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، پذیرش در رشته پزشکی در دانشگاه‌های دولتی (روزانه)، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان صورت می‌گیرد. البته لازم به ذکر است که دانشگاه آزاد اسلامی نیز پذیرش دانشجو برای رشته پزشکی را دارا می‌باشد.

رشته پزشکی چند سال طول می‌کشد؟!

یکی از سوالات پر تکرار در بین داوطلبین رشته پزشکی این است که رشته پزشکی چندسال است! همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی 7 سال می‌باشد و این 7 سال خود به 4 دوره علوم پایه، نشانه‌شناسی و فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی تقسیم می‌شود.

مزایا و معایب رشته پزشکی

گرایش و شاخه‌های رشته پزشکی

پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی، دانش آموختگان پزشکی عمومی می‌توانند با شرکت در آزمون دستیاری پزشکی برای گرفتن تخصص اقدام کنند. برای شرکت در این آزمون با مدرک پزشکی عمومی، می‌توان در یکی از تخصص‌ها و شاخه‌های رشته پزشکی  زیر ادامه تحصیل داد:

    فوریت‌های پزشکی

    ارتوپدی

    پزشکی اطفال

    پزشکی انفورماتیک

    انکولوژی (سرطان شناسی)

    ایمن شناسی و آلرژی

    بهداشت عمومی

    بیماری‌های اعصاب

    بیماری‌های دهان و دندان

    بیماری‌های ریوی

    بینایی سنجی

    پزشکی بیهوشی

    فیزیوتراپی

    فیزیولوژی پزشکی

    پاتولوژی (آسیب‌شناسی)

    پرستاری

    طب اورژانس

    پزشکی خانواده

    پزشکی مولکولی

    پزشکی قانونی

    پزشکی پوست

    تغذیه و رژیم ‌درمانی

    جراحی عمومی

    جراحی کلیه و مجاری ادراری

    جراحی مغز و اعصاب

    چشم ‌پزشکی

    خون‌شناسی

    داروسازی

    دارورسانی

    دامپزشکی

    دندان‌پزشکی

    رادیولوژی (تکنولوژی پرتو شناسی)

    روان‌پزشکی

    روماتولوژی

    زنان و زایمان

    ژنتیک

    میکروب شناسی

    طب سنتی / طب حاشیه

    طب فیزیکی و توانبخشی

    طب کار / بهداشت حرفه‌ای

    پزشکی عفونی

    علوم آزمایشگاهی

    پزشکی غدد

    پزشکی قلب و عروق

    پزشکی کلیه و مجاری ادراری

    پزشکی گوارش و کبد

    پزشکی گوش

    حلق و بینی

    مامایی

    مدارک پزشکی

    کالبدشناسی

    علوم تشریحی

معرفی شاخه‌های پزشکی

رشته پزشکی شامل بی‌شمار رشته تخصصی است که اگر بخواهیم معروف‌ترین شاخه‌های پزشکی را در حد یک جمله توصیف کنیم، به شرح زیر هستند:

    تخصص داخلی تخصص جراحی عمومی
  تخصص گوارشپزشک خانواده
    تخصص گوارشپزشک خانواده
    تخصص بیهوشیتخصص جراحی استخوان و مفاصل
    تخصص مفاصل(روماتولوژی)تخصص جراحی کلیه و مجاری اداراری و تناسلی
    تخصص طب اورژانستخصص جراحی مغز و اعصاب
    تخصص خون (هماتولوژی) جراح زنان و زایمان
    تخصص مردان (آندرولوژی)تخصص تغذیه
    تخصص الکتروفیزیولوژی قلبتخصص نوزادان
    تخصص جراحی گوش، حلق و بینیتخصص قلب و عروق
    متخصص اطفالتخصص رادیولوژی
    تخصص پزشکی هسته ایتخصص پرتو درمانی
    تخصص آلرژی یا ایمونولوژیستتخصص عفونی و گرمسیری
    تخصص همه‌گیری‌شناسی تخصص مغز و اعصاب
    تخصص مراقبت‌های ویژهتخصص روان‌پزشکی
    تخصص پوستتخصص آسیب‌شناسی
    تخصص پا (پودیاتریست)تخصص چشم پزشکی
    تخصص ژنتیک پزشکیپزشک سالمندان
    تخصص طبیعت‌درمانیپزشک هومیوپاتی
    تخصص طب آیورودا (طب هندی)میکروبیولوژیست
    تخصص طب تشخیصیتخصص کایروپراکتیک
    تخصص بینایی‌سنجیتخصص شنوایی‌سنجی
    تخصص انگل‌شناسیتخصص طب خواب

 

یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین رشته‌های گروه تجربی، رشته پزشکی است. این رشته هر سال، داوطلبان بسیار زیادی دارد و رشته پرطرفداری بین دانش‌آموزان محسوب می‌شود. اکثر دانش‌آموزان تجربی، آرزوی قبولی در این رشته دشوار را دارند. قبولی در این رشته کار به نظر دشواری می‌آید اما امکان‌پذیر است. یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از انتخاب رشته باید به آن توجه کرد، بررسی اطلاعات کامل در مورد رشته تحصیلی است. شما با داشتن اطلاعات کامل در مورد مراحل تحصیل می‌توانید به اهداف خود برسید. با توجه به اهمیت این رشته، ما در این مطلب رشته پزشکی را معرفی می‌کنیم و اطلاعاتی کامل در مورد آن برای شما ارائه می‌دهیم.

معرفی دوره‌های تحصیل در رشته پزشکی

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در این رشته، برنامه‌ریزی دقیق است. شما می‌توانید با یک برنامه‌ریزی دقیق و یک چشم‌انداز کلی در این رشته قبول شوید. برای داشتن اطلاعات بیشتر ابتدا مراحل تحصیل این رشته را برای شما معرفی می‌کنیم. مراحل تحصیل در این رشته شامل 4 دوره زیر است:

    علوم پایه

    فیزیوپاتولوژی

    کارآموزی بالینی(استاژری)

    کارورزی بالینی(اینترنی)

 

رشته پزشکی برای کدام دانش‌آموزان‌ مناسب است؟

یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب این رشته، علاقه و انگیزه است. این رشته در حالت کلی طولانی و دشوار است. دانش‌آموزانی که وارد این رشته می‌شوند باید آمادگی مواجهه با صحنه‌های دلخراش را داشته باشند. پزشکی معمولا برای افرادی مناسب است که توانایی پذیرش شرایط سخت را دارند. دانش‌آموزان باید بدانند که پزشکی نکات مثبت و منفی زیادی دارد و آن‌ها باید در طول تحصیل قید تفریح و گردش را بزنند. بررسی و شناخت کافی موجب می‌شود دانش‌آموزان انتخاب درستی داشته باشند.

یکی از سوالاتی که اکثر دانش‌آموزان با آن مواجه می‌شوند آینده شغلی و میزان درآمد پزشکی است. بازار کار پزشکی معمولا کلینیک‌ها، بیمارستان‌های دولتی، بیمارستان‌های خصوصی و مطب‌ها هستند. درآمد این رشته به عوامل مختلفی مانند نحوه برخورد با بیمار، تجربه و محل طبابت بستگی دارد. دانشجویان در طول 7 الی 8 سال تحصیل خود حقوقی ندارند. اما بعد از پایان دوران تحصیل خود بدون شک از درآمد بالایی برخوردار خواهند بود. در حالت کلی مزایای رشته پزشکی بسیار زیاد است و یک رشته پر درآمد محسوب می‌شود.

رشته پزشکی دانشی است که هدف آن حفظ و ارتقاء سلامتی، درمان بیماری‌ ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. این اهداف با شناخت بیماری ها، تشخیص، درمان و پیشگیری از بروز آنها به انجام می رسد.

 

یکی از مهمترین و محبوب ترین رشته های گروه تجربی، رشته پزشکی است. این رشته هر سال، داوطلبان بسیار زیادی دارد و از پرطرفدارترین رشته ها بین دانش آموزان به حساب می آید. اکثر دانش آموزان تجربی، آرزوی قبولی در این رشته دشوار را دارند.

قبولی در این رشته کار به نظر دشواری به حساب می آید اما امکانپذیر است. یکی از مهمترین نکاتی که قبل از انتخاب رشته باید به آن توجه کرد، بررسی اطلاعات کامل درباره ی رشته تحصیلی است. شما با داشتن اطلاعات کامل در مورد مراحل تحصیل می توانید به اهداف خود برسید.

رشته پزشکی دانشی است که هدف آن حفظ و ارتقاء سلامتی، درمان بیماری‌ ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. این اهداف با شناخت بیماری ها، تشخیص، درمان و پیشگیری از بروز آنها به انجام می رسد. فارغ التحصیلان رشته پزشکی روزانه با افراد زیادی از گروه های مختلف جنسی، اجتماعی و سنی مواجه می شوند که این گروه ها هر چند با وجود تفاوت هایی همگی نام مشترک بیمار را نزد پزشک یدک می کشند.

بیماران می دانند که برای سلامتی و تندرستی باید به پزشک برای درمان اعتماد کنند و در نتیجه این اعتماد تصمیم گیری در مورد سلامتی شان را به پزشک می سپارند.

تقریباً در سراسر تاریخ ثبت شده و در ھر بخشی از جھان، پزشک بودن معنی خاصی را داشته است و مردم برای کمک گرفتن در مورد فوری ترین نیازھای خود، تسکین از درد و رنج و بازگرداندن سلامتی به نزد پزشکان مراجعه می کنند. آنھا به پزشکان اجازه دیدن، لمس کردن و دست زدن به ھر قسمتی از بدنشان، حتی محرمانه ترین قـسمت ھا را هم می دھند. انجام می دھند چون که ایمان دارند پزشک شان به نفع آنھا کار خواھد کرد.

داوطلبانی که مرحله آزمون کتبی کنکور سراسری را با موفقیت گذرانده اند، اکنون به دنبال اطلاعات لازم جهت انتخاب رشته کنکور می باشد. انتخاب رشته کنکور یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین مراحل پذیرش در دانشگاه و یافتن شغل مناسب است. بنابراین در انتخاب آن باید نهایت دقت را داشت.

یکی از رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، رشته پزشکی است. اکثر داوطلبانی که رتبه و تراز مناسب برای انتخاب رشته این مجموعه کسب کرده اند به دنبال یافتن اطلاعاتی در این خصوص هستند که رشته پزشکی چیست؟ شامل چه مباحثی شده و بازار کار آن پس از فارغ التحصیلی چیست؟ برای پاسخ به این دسته از سوالات در ادامه مقاله به معرفی رشته پزشکی می پردازیم.

در حال حاضر، نظام آموزش پزشکی عمومی، شامل 4 دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی است. دوره علوم پایه دوره علوم پایه پزشکی 5 ترم تحصیلی است که با اتمام آن، دانشجویان مجاز به ورود به دوره بعدی (فیزیوپاتولوژی) هستند و پیش از ورود به دوره بعدی، امتحان جامع علوم پایه پزشکی از تمام دانشجویان به طور سراسری و همزمان، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمام دانشگاه های علوم پزشکی به عمل می آید و قبول شدگان، مجاز به ورود به دوره فیزیوپاتولوژی خواهند بود. این امتحان، در بردارنده مباحث تدریس شده در دوره علوم پایه است.

پس از معرفی رشته پزشکی و چیستی آن، نوبت به معرفی انواع دروس عمومی و تخصصی آن می رسد. ممکن است برخی از داوطلبان متقاضی انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری، به رشته پزشکی علاقه داشته باشند، اما درس های موجود در طول تحصیل دانشگاه را دوست نداشته و همین امر در آینده سبب ترک تحصیل و یا انصراف از تحصیل آن ها شود.

همان طور که می دانید مدت مجاز تحصیل مقطع لیسانس حدود چهار سال و برابر با هشت نیمسال تحصیلی می باشد. البته این مهلت بر اساس تبصره و قوانینی که از طریق وزارت علوم به دانشگاه ها اعلام شده، تغییر می کند و دانشجو تا زمانی که تمامی تعداد واحدهای کارشناسی خود را پاس نماید می تواند در چارچوب قوانین موجود دانشگاه، به ادامه تحصیل بپردازد. بنابراین دانشجویان رشته پزشکی نیز باید با اطلاع از دروس عمومی و اختصاصی خود به تحصیل در هشت نیمسال تحصیلی و یا بیشتر بپردازند. در ادامه این دروس ارائه شده است.

طول دوره تحصیلی پزشکی عمومی طولانی تر از سایر رشته هاست و در طی این مدت باید درس های پرحجم و عملی را پاس کنید. از همان ابتدا که وارد دانشگاه می شوید، مباحث آناتومی را در اتاق تشریح می گذرانید و باید روحیه و توانایی رویارویی با اجساد را داشته باشید زیرا جزئی از زندگی پزشکی شما خواهند شد.

جدای از همه این موارد و گذراندن مباحث تئوری و عملی در بیمارستان ها و سایر مراکز بهداشتی ، پس از حدود 7 سال در مقطع پزشکی عمومی فارغ التحصیل خواهید شد و برای گرفتن تخصص خود باید در آزمون رزیدنتی که بسی سخت تر از کنکور است ، شرکت کنید.

پزشکی، یکی از چهار رشته دکتری حرفه‌ای است که هفت سال، درس دانشگاهی و ۲ سال، طرح اجباری دارد،‌ که بدون آن،‌ تاسیس مطب، امکان‌پذیر نیست. سرشار از درس‌های حفظی است که بیشتر آن‌ها با شیمی و زیست مرتبط هستند و با دنیایی از اصطلاحات علمی و اسامی تخصصی سر و کار دارد که ورود آن، نیازمند داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی است. علاوه بر این،‌ حرفه پزشکی،‌ به واسطه ارتباط مداوم با اقشار مختلف مردم، نیازمند یک روابط عمومی خوب و همچنین صبر و حوصله و داشتن روحیه همدلی است.

 

در ادامه میوانید با مراجعه به صفحه مشاوره انتخاب رشته کنکور تصمیم بهتری برای انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی خود بگیرید و در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشکل با مشاوران ما در تماس باشید.

تیم تولید محتوای درس جت

وبسایت درس جت از به روزترین وبسایت ها و مراجع درسی قبل از دانشگاه میباشد که کار خود را از بهمن ماه سال 1400 آغاز کرد و هدف ما از تاسیس وبسایت درس جت این است که هر آنچه که یک دانش آموز کنکوری به آن نیاز دارد دارد را در این سایت به صورت کامل و با بهترین کیفیت فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا