مقالات مشاوره کنکورمعرفی دانشگاه ها

معرفی صفر تا ۱۰۰ دانشگاه اصفهان + لیست دانشکده ها و رشته های تحصیلی

دانشگاه اصفهان یکی از دانشگاه های بسیار بزرگ در سطح کشور است که به واسطه داشتن هیئت علمی بسیار خوب و تنوع رشته های زیاد، توانسته به یکی از بهترین دانشگاه ها از نظر سطح علمی در کشور نیز تبدیل شود. دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هر دو در یک محل واقع شده اند؛ اما مدیریت و عملکرد این دو دانشگاه با هم متفاوت می باشد. به همین خاطر، در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد دانشگاه اصفهان صحبت کنیم. پس اگر علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه هستید، در این مقاله با معرفی دانشگاه اصفهان همراه ما باشید.

معرفی دانشگاه اصفهان + لیست دانشکده ها و رشته های تحصیلی
معرفی دانشگاه اصفهان + لیست دانشکده ها و رشته های تحصیلی

معرفی دانشگاه اصفهان

در اولین کلام برای معرفی دانشگاه اصفهان، باید این دانشگاه را جزء بزرگ ترین دانشگاه های مرکز کشور معرفی کنیم. روز به روز به تعداد دانشکده های این دانشگاه اضافه می شود و به نظر می رسد که در آینده ای نه چندان دور این دانشگاه، به یکی از دانشگاه های بزرگ سطح کشور تبدیل می شود. دانشگاه اصفهان اولین فعالیت خود را در سال ۱۳۲۵ آغاز کرده است و تا به امروز نیز با اساتید بسیار مطرح، مشغول به ارائه خدمات به دانشجویان مختلف است.

دانشگاه اصفهان یک دانشگاه دولتی است که رشته های روزانه و شبانه را به دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می کند. این دانشگاه در نزدیکی کوه صفه و در خیابانی به نام خیابان هزارجریب اصفهان واقع شده است. قرارگیری این دانشگاه در محله پر رفت و آمد و در داخل شهر، باعث شده تا محبوبیت این دانشگاه چندین برابر شود. این دانشگاه دارای چند درب ورودی است که از جمله آن ها می توان به درب شمالی، درب شرقی و درب جنگلی اشاره کرد که هر کدام در یک محدوده خاصی قرار گرفتند.

دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در واقع در یک مکان واقع شده اند. اگرچه مدیریت این دانشگاه ها با هم متفاوت است و عملا از سال ۱۳۶۵ دانشگاه علوم پزشکی از دانشگاه اصفهان جدا شد؛ اما هنوز هم دانشکده های این دو دانشگاه در نزدیک هم قرار دارند. به طوری که برای ورود به دانشکده های علوم پزشکی و دانشکده های دانشگاه اصفهان باید از درب های ورودی یکسانی وارد دانشگاه شوید.

دانشکده های مختلف دانشگاه اصفهان

برای معرفی دانشگاه اصفهان، باید در مورد دانشکده های مختلف این دانشگاه نیز صحبت کنیم. دانشگاه اصفهان دارای دانشکده های بسیار متنوعی است. به طوری که توانسته اکثر رشته های تحصیلی را پوشش دهد. دسترسی به هر یک از دانشکده های این دانشگاه بسیار ساده است. به طوری که می توان به صورت رایگان در سرویس های دانشگاه نشست و در یکی از ایستگاه های نزدیک دانشگاه پیاده شد. در ادامه دانشکده های مختلف دانشگاه اصفهان را معرفی می کنیم.

از تحصیل تا اشتغال در رشته مهندسی پزشکی - [صفر تا 100]
مطالعه

دانشکده ادبیات و علوم انسانی

دانشکده ادبیات و علوم انسانی یکی از دانشکده های قدیمی در دانشگاه اصفهان محسوب می شود. این دانشگاه در سال ۱۳۳۷ با دو رشته زبان و ادبیات فارسی و ادبیات انگلیسی راه اندازی شد. کم کم این دانشکده بزرگ و بزرگ تر شد و رشته های مختلف دیگری مانند علوم تربیتی، رشته های فلسفه و … را نیز در خود جای داد. البته تا قبل از تاسیس دانشگاه اصفهان، این دانشکده در یک منطقه دیگر واقع شده بود. اما پس از سال ۱۳۴۷، دانشکده ادبیات و علوم انسانی در مکان فعلی دانشگاه راه اندازی شد و رونق بسیار زیادی پیدا کرد. در حال حاضر بیش از ۱۳ رشته تحصیلی در این دانشکده تدریس می شوند.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۷۱ مجددا به یک دانشکده دیگر انتقال داده شد تا ظرفیت دانشجویان افزایش پیدا کند. در حال حاضر، این دانشکده با ظرفیت ۲۵۰۰ نفر آماده پذیرش دانشجو در رشته های مختلف و در گروه های متنوع است.

دانشکده شیمی

دانشکده شیمی در دانشگاه اصفهان در سال ۱۳۴۳ روی کار آمد. این دانشکده از همان ابتدا پذیرش زیادی برای دانشجویان در رشته های شیمی محض و دبیری شیمی داشت. از سال ۱۳۶۷ به بعد به شمار رشته های این دانشکده افزوده شد. به طوری که رشته هایی مانند رشته شیمی کاربردی نیز در این دانشکده روی کار آمدند. در حال حاضر این دانشکده دارای تنوع رشته های بسیار زیادی است. به طوری که دانشجویان علاقه مند به رشته های مهندسی شیمی می توانند در هر یک از گرایش های این رشته ثبت نام کنند. امکان تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشکده وجود دارد.

معرفی دانشگاه اصفهان
معرفی دانشگاه اصفهان

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از دانشکده های محبوب در میان دانشجویان دانشگاه اصفهان است. این دانشکده در سال ۱۳۵۴ روی کار آمد و دانشجویان نسبتا زیادی را در رشته تربیت بدنی پذیرفت. در سال ۱۳۷۶ نیز امکان تحصیل در این دانشکده در مقطع کارشناسی ارشد فراهم شد. وجود سالن های متعدد ورزشی در این دانشگاه باعث شده تا تحصیل در رشته های تربیت بدنی بسیار در میان دانشجویان محبوب باشد.

دانشکده الهیات و معارف

دانشکده الهیات و معارف، یکی از دانشکده های واقع در دانشگاه اصفهان است. این دانشکده توانسته با رشته های تحصیلی علوم انسانی، پذیرای دانشجویان حوزوی و مذهبی باشد. رشته های دانشکده الهیات و معارف بسیار متنوع هستند. دانشجویانی که به رشته های حوزوی و مذهبی علاقه مند هستند، می توانند این دانشکده را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

نوشته های مشابه
معرفی دانشگاه اصفهان دولتی
معرفی دانشگاه اصفهان دولتی

دانشکده فنی و مهندسی

دانشکده فنی و مهندسی یکی از دانشکده های مطرح و شلوغ دانشگاه اصفهان است. این دانشکده در سال ۱۳۶۷ راه اندازی شده است. اما اخیرا ساختمانی به نام ساختمان انصاری نیز در روبروی این دانشکده راه اندازی شده است که برخی از دروس فنی و مهندسی در این دانشکده ارائه می شوند. دانشکده فنی و مهندسی هر ساله دانشجویان زیادی را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دوره های روزانه و شبانه پذیرش می کند.

دانشکده مهندسی کامپیوتر

دانشکده مهندسی کامپیوتر یکی از انواع دانشکده های اصفهان است. در معرفی دانشگاه اصفهان، حتما باید در مورد دانشکده مهندسی کامپیوتر نیز صحبت کنیم. این دانشکده مانند دانشکده فنی و مهندسی در سال ۱۳۶۷ راه اندازی شده است. البته رشته های این دانشکده در ابتدای کار بسیار محدود بود؛ اما به مرور زمان به رشته های این دانشکده افزوده شد. به طوری که در حال حاضر امکان تحصیل در رشته های مختلف در مقطع کارشناسی برای دانشجویان فراهم شده است. رشته هایی در دانشکده مهندسی کامپیوتر برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز وجود دارند. بنابراین، دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل می توانند این رشته ها را انتخاب کنند.

دانشکده علوم

دانشکده علوم دانشگاه اصفهان، یکی از دانشکده های قدیمی این دانشگاه است. این دانشکده در سال ۱۳۴۳ راه اندازی شد. تا به امروز نیز امکانات بسیار خوبی در این دانشکده قرار داده شده اند تا دانشجویان بتوانند از آن ها برای دستیابی به علم استفاده کنند. این دانشکده دارای ۵ گروه آموزشی مختلف به نام های زیست شناسی، زمین شناسی، فیزیک، آمار و ریاضی است. هر یک از رشته های این دانشکده در مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری دانشجو پذیرش می کنند.

 

دانشکده علوم و فناوری های نوین

دانشکده علوم و فناوری های نوین جزء دانشکده های بسیار جدید دانشگاه اصفهان محسوب می شود. این دانشکده در سال ۱۳۸۷ راه اندازی شد و رشته های تحصیلی موجود در آن محدود به مهندسی زیست فناوری، مهندسی نانوفناوری و مهندسی هسته ای بودند. این دانشکده دارای دانشجویان بسیار خلاق و اساتید ماهر و جوان است. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کارهای آزمایشگاهی که نیاز به دانش جدید دارند، در مجموعه آزمایشگاه های فناوری نوین انجام شوند.

معرفی دانشکده های دانشگاه اصفهان
معرفی دانشکده های دانشگاه اصفهان

دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی

دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، یکی از دانشکده های مطرح در دانشگاه اصفهان است. این دانشکده در سال ۱۳۴۸ راه اندازی شده است. امروزه نیز دانشجویان زیادی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشکده تحصیل می کنند. ۵ گروه آموزشی مختلف در این دانشکده وجود دارند که هر کدام از آن ها دارای اساتید با تجربه و متخصصی هستند. این دانشکده جزء دانشکده هایی است که دوره های کوتاه مدت تحصیلی را نیز برگزار می کند.

دانشکده زبان های خارجی

اگر در معرفی دانشگاه اصفهان به اولین دانشکده های تاسیس شده در آن توجه کنید، حتما متوجه دانشکده زبان های خارجی خواهید شد. این دانشکده یکی از دانشکده های قدیمی است که در سال ۱۳۴۷ راه اندازی شد. این دانشکده دارای گروه های آموزشی مختلفی از جمله مترجمی آلمانی، ادبیات ارمنی، زبان شناسی، زبان و ادبیات فرانسه، زبان و ادبیات عربی و … می باشد. هر کدام از این رشته ها دارای پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف می باشند.

دانشکده علوم اداری و اقتصاد

دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه اصفهان، یکی از دانشکده های قدیمی که در سال ۱۳۵۶ تاسیس شد. این دانشکده دارای چند رشته متفاوت است که دانشجویان می توانند در آن ها در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند. در حال حاضر، ۵ گروه آموزشی در این دانشکده دایر هستند که از جمله آن ها می توان به مدیریت، اقتصاد، حسابداری، علوم سیاسی و حقوق اشاره کرد.

دانشکده علوم جغرافیایی و برنامه‌ریزی

دانشکده علوم جغرافیایی و برنامه ریزی دانشگاه اصفهان، یکی از قدیمی ترین دانشکده هاست. به همین خاطر در بخش معرفی دانشگاه اصفهان و تاریخچه آن باید در مورد این دانشکده نیز صحبت کنیم. شاید برای شما جالب باشد که بدانید دوره کارشناسی ارشد این دانشکده در سال ۱۳۶۶ روی کار آمد و در آن سال فقط ۴ دانشجو داشت. دوره دکتری این دانشکده نیز در سال ۱۳۷۱ روی کار آمد و تنها ۳ دانشجو در این مقطع در این سال در حال تحصیل بودند. در حال حاضر، این دانشکده دارای ۵ گروه آموزشی به نام برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی روستایی، اقلیم شناسی، جغرافیا و برنامه‌ریزی توریسم، ژئومورفولوژی، جغرافیای سیاسی و جغرافیای پزشکی دانشجو می پذیرد.

دانشکده حمل و نقل

دانشکده حمل و نقل، جدیدترین دانشکده در دانشگاه اصفهان است. این دانشکده کار خود را در سال ۱۳۹۰ آغاز کرد. هدف از راه اندازی این دانشکده، کمک به صنعت حمل و نقل در کشور بوده است. بهره گیری از هیئت علمی باتجربه، باعث محبوبیت رشته های این دانشکده شده است.

بهترین دانشگاه اصفهان
بهترین دانشگاه اصفهان

رشته های ارائه شده در دانشگاه اصفهان

دانشگاه اصفهان جزء دانشگاه هایی است که دارای تنوع زیادی رشته می باشد. به طوری که می توان گفت اکثر رشته های تحصیلی مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، زبان های خارجی و … در این دانشگاه در حال تحصیل می باشند. اگر متقاضی ورود به دانشگاه اصفهان هستید، باید در این بخش از معرفی دانشگاه اصفهان با رشته های ارائه شده در این دانشگاه آشنا شوید که در ادامه لیستی از آن ها را به شما ارائه می کنیم.

رشته های علوم و فناوری های نوین دانشگاه اصفهان

 • مهندسی هسته‌ ای
 • زیست فناوری
 • مهندسی نانو
 • مهندسی انرژی

رشته های علوم تربیتی دانشگاه اصفهان

 • برنامه درسی
 • برنامه‌ریزی آموزشی
 • فلسفه آموزش و پرورش
 • مدیریت آموزشی
 • تکنولوژی آموزشی

رشته های حمل و نقل و ترافیک دانشگاه اصفهان

 • مهندسی راه‌آهن
 • مهندسی حمل و نقل

رشته های علوم پایه دانشگاه اصفهان

 • ریاضیات محض و کاربردی
 • علوم کامپیوتر
 • فیزیک
 • زمین‌شناسی
 • شیمی
 • زیست‌شناسی با گرایش‌های ژنتیک، میکروبیولوژی، جانورشناسی و گیاه‌شناسی
 • آمار

رشته های ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان

 • ادبیات فارسی
 • فلسفه
 • جامعه‌شناسی
 • الهیات
 • تاریخ
 • جغرافیا

رشته های علوم مهندسی دانشگاه اصفهان

 • مهندسی برق
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکتریک و بیو مکانیک)
 • مهندسی نقشه ‌برداری
 • مهندسی فناوری اطلاعات (IT)
 • مهندسی مکانیک (گرایش تبدیل انرژی و طراحی کاربردی)
 • مهندسی عمران
 • مهندسی بیو تکنولوژی

رشته های خارجه دانشگاه اصفهان

 • مترجمی زبان انگلیسی
 • زبان آلمانی
 • زبان فرانسه
 • زبان عربی
 • زبان و ادبیات انگلیسی
 • زبان ارمنی
 • آموزش زبان انگلیسی
 • آموزش زبان چینی
 • آموزش زبان روسی

علوم اداری، مدیریت و اقتصاد دانشگاه اصفهان

 • مدیریت MBA
 • مدیریت صنعتی، بازرگانی و دولتی
 • اقتصاد نظری، بازرگانی
 • علوم سیاسی
 • حقوق
 • حسابداری
 • تربیت بدنی
 • تربیت بدنی
دانشگاه دولتی اصفهان
دانشگاه دولتی اصفهان

برای قبولی در دانشگاه اصفهان چه رتبه ای مورد نیاز است؟

برای قبولی در دانشگاه اصفهان باید رتبه خوبی داشته باشید. البته بر اساس نوع دانشکده و رشته ای که انتخاب می کنید، رتبه و تراز قبولی نیز متفاوت خواهد بود. همانطور که در بخش معرفی دانشگاه اصفهان گفتیم، این دانشگاه جزء دانشگاه های مطرح در ایران است. بنابراین قبولی در آن به ویژه در دوره کارشناسی، کار آسانی نیست. اما بسته به نوع رشته ای که انتخاب می کنید و رقابتی که در آن رشته وجود دارد، رتبه قبولی در این دانشگاه نیز متفاوت است. اگر آرزوی ورود به این دانشگاه با طبیعت جذاب را دارید، کافیست که کمی تلاش کنید تا به رتبه خوبی برسید.

دانشگاه فردوسی مشهد - اطاعات کامل و معرفی صفر تا 100 دانشگاه فردوسی
مطالعه

دکتر غلامرضا عبدلی

غلامرضا عبدلی هستم دکترای تخصصی مشاوره ، مدرس دانشگاه و مدرس کارگاه های تربیت مشاور تحصیلی. افتخار این را دارم که با 20 سال تجربه در حوزه مشاوره تحصیلی بتوانم به شما عزیزان کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا