سوالات کنکور

سوالات کنکور انسانی ۱۴۰۰به همراه پاسخنامه + دانلود pdf

سلام بچه ها. امروز در خدمت شما هستیم با ادامه سری مقالات دانلود سوالات کنکور از وبسایت آموزشی درس جت و امروز قراره به سراغ کنکور ۱۴۰۰ رشته انسانی بریم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

دانلود سوالات کنکور انسانی ۱۴۰۰ با پاسخنامه

در این پست به صورت ویژه به سولات کنکور انسانی ۱۴۰۰ می پردازیم .دفترچه عمومی و همچنین دفترچه اختصاصی کنکور انسانی ۱۴۰۰  به همراه کلید اولیه  جهت دانلود برای شما عزیزان قرار داده شده است. در این پست دفترچه سوالات و پاسخنامه عمومی و اختصاصی  جدید آورده شده است.

داوطلبان کنکور انسانی پس از برگزاری آزمون در انتظار انتشار سوالات و پاسخنامه کنکور سراسری انسانی خود هستند . سوالات و پاسخنامه کلیدی کنکور انسانی چند روز بعد از برگزاری کنکور در سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org منتشر می شود و از این طریق امکان محاسبه درصد دروس و شانس قبولی را در اختیار داوطلبان انسانی قرار می دهد .

داوطلبایی که می خوان کنکور سراسری انسانی شرکت کنن قبل از برگزاری آزمون سراسری پیگیر دانلود نمونه سوالات کنکور هستن . چون با دانلود این نمونه سوالات هم با روند نمونه سوالات آشنا میشن و هم می تونن به نوعی قبل شرکت تو کنکور انسانی ، سوالا رو برای خودشون شبیه سازی کنن .

سوالات کنکور انسانی ۱۴۰۰ با پاسخنامه
 سوالات کنکور ۱۴۰۰ انسانی با جواب

دانلود نمونه سوالای کنکور انسانی ۱۴۰۰ و بررسی سوالای اون خیلی به داوطلبا کمک می کنه . اونا با بررسی هر درس می تونن خودشون رو محک بزنن و نقاط ضعف و قوتشون رو متوجه بشن . برای همین ما تو ادامه این مقاله سوالات کنکور انسانی ۱۴۰۰ با پاسخنامه گذاشتیم . پس اگه شما هم میخواین خودتون رو قبل از شرکت تو کنکور محک بزنین تا ادامه این مقاله با ما همراه باشین چون براتون یک دسترسی راحت به این نمونه سوالات گذاشتیم .

خیلی از داوطلبایی که برای کنکور انسانی حسابی خوندن برای این که دستشون بیاد که تو کدوم درسا ضعف دارن و تو کدوم درسا خوب جواب گرفتن دنبال اینن که نمونه سوالات کنکور سالای قبل رو دانلود کنن و خودشون از خودشون آزمون بگیرین جوری که انگار سر جلسه کنکور واقعی نشستن . بعدشم جوابایی که دادن رو با پاسخنامه کنکور انسانی ۱۴۰۰ مقایسه کنن .

با دانلود نمونه سوالات کنکور انسانی ۱۴۰۰ و بررسی درس به درس سوالا هم یک مقدار از استرسشونو می تونن کم کنن هم این که می تونن حواسشونو به زمان بندی هر درس بیشتر جمع کنن و ببینن آیا می تونن به هر درس طبق همون زمان بندی که داره جواب بدن . ​برای همین ما در ادامه لینک سوالات کنکور انسانی ۱۴۰۰ با پاسخنامه گذاشتیم .

 

کنکور انسانی ۱۴۰۰ یکی از پنج گروه آزمایشی می باشد که در چند سال اخیر مرتبا از تعداد شرکت کننده ‌های آن افزایش یافته است و در سال ۱۴۰۰ به ۳۷۰۱۱۲ رسیده است. دفترچه سوالات کنکورانسانی ۱۴۰۰ در دو قسمت برای داوطلبان آماده می‌شود که که در جلسه کنکور در بخش نخست سوالات دفترچه عمومی کنکورانسانی ۱۴۰۰ در اختیار داوطلبان کنکور انسانی قرار میگیرد . دفترچه شماره یک ( عمومی ) شامل چهار درس عمومی می باشد که این درس ها به ترتیب دفترچه شامل زبان و ادبیات فارسی ، زبان عربی ، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی می باشد . دفترچه شماره دوم ( اختصاصی ) شامل پنج درس می باشد که به ترتیب قرار گیری در دفترچه سوالات کنکور انسانی ۱۴۰۰ شامل ریاضی،اقتصاد،زبان و ادبیات فارسی،زبان عربی، تاریخ،جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی است.

دانلود دفترچه سوالات عمومی و اختصاصی کنکور انسانی ۱۴۰۰

کنکور انسانی ۱۴۰۰ با رقابت بین بیش ۲۸۲ هزار داوطلب برگزار شده است. دفترچه سوالات عمومی ( دفترچه شماره ۱) شامل ۱۰۰ سوال است که داوطلبان باید در مدت ۷۵ دقیقه بدان پاسخ دهند. پس از اتمام مهلت پاسخگویی، دفترچه سوالات تخصصی توزیع می‌شود که دواطللبان باید در مدت ۱۶۵ دقیقه به ۱۸۰ سوال دروس تخصصی پاسخ دهند. لازم به ذکر است دو دفترچه سوال همراه با یک برگه پاسخنامه هستند.

در دفترچه سوالات عمومی کنکور انسانی باید به صد سوال از ادبیات فارسی،عربی، معارف و زبان انگلیسی جواب دهید و در مجموع ۷۵ دقیقه برای پاسخ‌گویی به این سوالات زمان دارید.

پس از آنکه مهلت ۷۵ دقیقه‌ای تمام شد. مراقبان جلسه دفترچه عمومی را از شما می‌گیرند و سپس دفترچه سوالات اختصاصی (دفترچه شماره دو) توزیع می‌شود.

دفترچه اختصاصی کنکور انسانی (دفترچه شماره دو) شامل ۱۸۰ سوال از درس‌های ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، عربی، تاریخ، جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی است. به شما ۱۶۵ دقیقه مهلت داده می‌شود تا به این ۱۸۰ سوال پاسخ دهید.

ساعاتی پس از برگزاری آزمون انسانی ۱۴۰۰ و در ساعت ۱۴ همان روز دفترچه سوالات عمومی و اختصاصی کنکور ۱۴۰۰ انسانی بر روی خروجی سایت سازمان سنجش قرار گرفت که در ادامه می توانید دفترچه سوالات عمومی و تخصصی را دانلود کنید.

دانلود سوالات اختصاصی کنکور انسانی ۱۴۰۰

download icon - darsjet

دانلود سوالات عمومی کنکور انسانی ۱۴۰۰

download icon - darsjet

دانلود پاسخنامه کلیدی کنکور انسانی ۱۴۰۰

 

دانلود پاسخنامه کلیدی کنکور انسانی ۱۴۰۰ 

download icon - darsjet

در ادامه به بررسی هر یک از دروس در کنکور انسانی ۱۴۰۰ میپردازیم:

 

ادبیات عمومی کنکور انسانی ۱۴۰۰ 

زبان و ادبیات فارسی با ضریب چهار بالاترین ضریب را در میان سوالات عمومی کنکور سراسری دارد. از این رو می‌توان گفت ادبیات اثرگذارترین درس در دفترچه سوالات عمومی کنکور است. در کنکور سراسری ۱۴۰۰ همچون سال‌های گذشته ۲۵ سوال از ۱۰۰ سوال دروس عمومی مربوط به ادبیات است و مدت زمان تقریبی پاسخگویی بدین سوالات بنا  بر آنچه که روی دفترچه سوالات آمده ۱۸ دقیقه است.

درس ادبیات کنکور انسانی ۱۴۰۰، در سطح قابل پیش بینی و خوبی بود. به طور کلی سوالات ادبیات به جند دسته کلی لغت و املا، آرایه‌های ادبی، تاریخ ادبیات، دستور زبان و قرابت معنایی تقسیم می‌شود.

زمان در نظر گرفته شده برای درس ادبیات ۱۸ دقیقه می باشد که این زمان متناسب با سوالات نبوده و به خصوص در بخش آرایه های ادبی وجود دو سوال شمارشی ، زمان پاسخگویی به سوالات را افزایش داده است.

سوالات بخش لغت قابل انتظار بود و می توان این بخش را متوسط رو به ساده ارزیابی کرد اما در بخش املا ، واژگان هم آوا و مشابهت های املایی مورد توجه قرار گرفته بود که بدون فهم معنای صورت سوال قابل پاسخگویی نیست.

بخش آرایه های ادبی سطح دشواری دارد و از آرایه های تشبیه ، ایهام و استعاره بیشتر استفاده شده است.سوالات بخش قرابت معنایی هم ، سوالات خوب و معقولی هستند.

درس ادبیات کنکور انسانی ۱۴۰۰ در کل برای داوطلبان قابل انتظار بوده است و با مطالعه مناسب قابل پاسخگویی بوده است.

مبحث سوالات تعداد سوال سطح سوالات
لغت و املاء ۶ متوسط
تاریخ ادبیات ۱ سخت
آرایه های ادبی ۴ سخت
دستور زبان ۵ متوسط
قرابت معنایی ۹ متوسط

در ادامه می توانید نموداری را مشاهده کنید که میزان دشواری سوالات ادبیات عمومی کنکور انسانی ۱۴۰۰ را از دید داوطلبان نشان می‌دهد.

دشواری ادبیات انسانی 1400

عربی عمومی کنکور انسانی ۱۴۰۰ 

در ادامه این پست پاسخنامه تشریحی عربی عمومی کنکور انسانی ۱۴۰۰ را برای داوطلبان آماده کرده‌ایم . درس عربی عمومی  شامل ۲۵ سوال از مباحث  ترجمه و تعریب ، قواعد و تحلیل صرفی است. عربی همچون زبان انگلیسی در میان دروس عمومی ضریب دو را داراست .

در تست‌های عربی عمومی کنکور ۱۴۰۰ انسانی، تست‌های مربوط به ترجمه بیش از هر نوع تست دیگری به چشم می آمد. از مجموع بیست و پنج سوال عربی عمومی، ده سوال از نوع ترجمه بودند. در تست‌های ترجمه، عموما ترجمه صحیح یک جمله یا عبارت عربی از داوطلب خواسته می‌شود.

سوالات مربوط به ترجمه در کنکور انسانی ۱۴۰۰ به نسبت سوالات دشواری بودند. بعد از ترجمه، سوالات مربوط به قواعد تعداد بیشتری تست را به خود اختصاص می‌دادند. برای تسلط به تست‌های قواعد، خواندن دقیق تمرین‌ها و مثال‌های خود کتاب درسی را از قلم نیاندازید.

سوالات درک مطلب سطح متوسط رو به دشواری دارند و شامل دو سوال ساده ، یک سوال متوسط و یک سوال دشوار هستند.

سوالات اعراب و تحلیل صرفی ، سوالات بسیار ساده ای هستند و داوطلبان به راحتی قادر به پاسخگویی به آن ها هستند.

یک سوال واژگان که در این درس مطرح شده است به صورت ترکیبی از مترادف و متضاد و مفرد و جمع است.

درس عربی کنکور انسانی ۱۴۰۰ ، در سطح متوسط و قابل انتظاراست . زمان در نظر گرفته شده برای درس عربی ۲۵ دقیقه است .

مبحث سوالات تعداد سوالات سطح سوالات
ترجمه ۱۰ متوسط
درک مطلب ۴ سخت
تحلیل صرفی ۳ ساده
قواعد ۸ متوسط

نتایج نظرسنجی از دواطلبین کنکور انسانی ۱۴۰۰ در خصوص سطح سوالات عربی در کنکور تجربی را می توانید به صورت نمودار  مشاهده کنید.

دشواری عربی انسانی 1400

فرهنگ و معارف اسلامی کنکور انسانی ۱۴۰۰

 دینی سومین درس در دفترچه سوالات عمومی کنکور انسانی ۱۴۰۰ است که ۲۵ سوال از ۱۰۰ سوال عمومی بدان اختصاص دارد که  شامل ۱۴ سوال از آیه ، ۶ سوال از متن ، ۲ سوال از شعر و ۳ سوال از احادیث است و مطابق با آنچه که بر روی دفترچه ذکر شده مدت زمان تقریبی پاسخگویی به سوالات آن ۱۷ دقیقه میباشد.چیدمان سوالات این درس به ترتیب پایه مرتب شده اند. معارف پس ادبیات در بین درس عمومی بیشترین ضریب یعنی ضریب ۳ را داراست.

این درس شامل ۱۴ سوال تک قسمتی و ۱۱ سوال دو قسمتی است و نکته قابل توجه این است که امسال سوال سه قسمتی مطرح نشده است.

بیشترین سوالات از پایه دوازدهم مطرح شده است که شامل ۹ سوال می شود و از همه دروس پایه دوازدهم به جز درس ۵ سوال طرح شده است.

در درس دین و زندگی ۴ سوال ترکیبی طراحی شده است که ۳ سوال آن از بین درس های یک پایه  و یک سوال از بین دروس دهم و دوازدهم است.

درس دین و زندگی هر سال به سمت مفهومی شدن می رود و طراحان تمایل به طرح سوالات مفهومی دارند و برای حل سوالات دینی باید ارتباط بین مفاهیم دروس و آیات را درک کنید.

در ادامه نمودار نظرسنجی در خصوص سطح سوالات دینی کنکور انسانی ۱۴۰۰ را می‌بینید.

دشواری معارف انسانی 1400

 

زبان انگلیسی کنکور انسانی ۱۴۰۰

زبان انگلیسی آخرین درس دفترچه سوالات عمومی است . از سوال ۷۵ تا ۱۰۰ دفترچه سوالات عمومی بدین درس با ضریب دو اختصاص دارد شامل مباحث گرامر ، واژگان ، درک مطلب و کلوز تست می شود . می دانیم که لغات فقط از کتاب درسی مطرح نمی شود و فراتر از کتاب درسی می رود که با مطالعه منابع مناسب دیگر می توانید از پس آن بربیایید.. مدت زمان پیشنهادی پاسخگویی به سوالات آن ۲۰ دقیقه می‌باشد.

سوالات مربوط به گرامر، لغت، درک مطلب و کلوزتست ها (close test) از انواع سوالاتی هستند که در کنکور زبان مطرح می‌شوند.

close test به آن دسته از سوالاتی گفته می‌شود که داوطلب باید جای خالی در یک متن را با لغت و یا فعل مناسب پر کند. می توان این دسته از سوالات را در دسته سوالات مربوط به لغت و یا گرامر نیز جای داد.

در بخش گرامر ، سطح سوالات متوسط است و سوال چالشی وجود ندارد و تنها نکته جالب توجه در این بخش طرح سوالی از پایه هشتم است.

۸ سوال بخش واژگان سطح خوبی دارند و سوال چالشی در این بخش به چشم نمی خورد.

سوالات کلوز تست سطح متوسطی دارند و یک سوال چالشی در این بخش وجود دارد که سوال ۹۲ است و بیش از ۹۰ درصد پاسخ دهندگان گزینه ۱ را انتخاب کرده اند اما  به نظر می رسد گزینه صحیح ، گزینه ۳ باشد.

مبحث سوالات تعداد سوالات سطح سوالات
گرامر ۴ متوسط
واژگان ۸ متوسط
کلوز تست ۵ متوسط
ریدینگ ۸ متوسط

در ادامه می‌توانید نموادری را مشاهده کنید که بیانگر نتایج نظر سنجی از دواطلبان کنکور انسانی ۱۴۰۰  در خصوص سطح سوالات زبان کنکور انسانی است.

دشواری زبان انسانی 1400

ریاضی کنکور انسانی ۱۴۰۰

ریاضی اولین درس از دفترچه سوالات تخصصی کنکور انسانی است . این درس ۲۰ سوال از ۱۸۰ سوال تخصصی کنکور انسانی را به خود اختصاص می دهد که به دواطلبین پیشنهاد شده که در مدت زمان تقریبی ۲۵ دقیقه به سوالات آن پاسخ گویند.هرچند بسیاری از داوطلبان یعنی حدود ۹۰ درصد داوطلبان سوالات ریاضی کنکور انسانی ۱۴۰۰ را  بسیار فراتز از حد انتظار سخت دانسته‌اند

رویکرد این درس در کنکور ۱۴۰۰ تغییر کرده است و سوالات مطرح شده متناسب با تمرین های کتاب درسی نیست و سطح بسیار دشوارتری دارند.

به جز سوالات ۱۰۸ ، ۱۱۱ ، ۱۱۳ ، ۱۱۴ ، ۱۱۶ ، ۱۱۷ و ۱۱۹ که مشابه تمرینات کتاب درسی و کنکور های گذشته هستند ، سایر سوالات مفهومی و خلاقانه طراحی شده اند.

سوالات ۱۰۳ ، ۱۰۴ ، ۱۰۶ و ۱۰۹ به صورت ترکیبی از چند مبحث مطرح شده است. سوال ۱۰۷ ، سوالی چالشی و سخت است که دبیران در پاسخگویی به آن اختلاف نظر دارند.

کسب درصد خوب در درس ریاضی فقط با تمرین زیاد به دست می آید ، همچنین اکتفا کردن به کتاب درسی پاسخگوی سوالات کنکور نیست و شما باید از منابع مناسب دیگر کمک بگیرید.

 

مبحث سوالات تعداد سوالات
معادله درجه دو ۳
تابع ۳
کار با داده های آماری ۲
نمایش داده ها ۱
آشنایی با منطق و استدلال ریاضی ۲
تابع ۱
آمار و احتمال ۳
الگو های خطی و غیر خطی ۵

در نمودار زیر نتایج نظرسنجی از داوطلبین را در خصوص میزان دشواری سوالات ریاضی کنکور انسانی ۱۴۰۰ می توانید مشاهده کنید.

دشواری ریاضی انسانی 1400

اقتصاد کنکور انسانی ۱۴۰۰

اقتصاد با ۱۵ سوال و مدت زمان پیشنهادی ۱۰ دقیقه برای پاسخگویی دومین درس در دفترچه سوالات تخصصی کنکور انسانی ۱۴۰۰ است. تمامی سوالات این بخش براساس مباحث و تمرینات کتاب درسی است و تنها یک سوال خارج از مطالب کتاب درسی مطرح شده است

اقتصاد همچون ریاضی درسی است که خیلی به مذاق داوطلبین کنکور این رشته خوش نمی‌آید، اما یادتان باشد تک تک درس‌ها و تک تک تست‌های آزمون بر روی رتبه شما اثر گذار است، پس هیچ درسی را دست‌کم نگیرید.

سوالات درس اقتصاد به دو دسته کلی تست‌های محاسباتی و تست‌های حفظی و مفهومی تقسیم می‌شوند. می‌توانیم این نوید را به شما بدهیم که تست‌های محاسباتی اقتصاد بسیار مشابه هستند. بنابراین با تمرین و زدن تست زیاد در این درس می‌توانید درصد قابل قبولی کسب کنید.

تعداد سوالات مسائل کاهش و تعداد سوالات مفهومی افزایش یافته است. ۶ سوال به صورت مستقل از مباحث کتاب درسی ، ۴ سوال به صورت ترکیبی و ۵ سوال مسئله مطرح شده است.

بیشترین تعداد سوال مربوط به بخش آشنایی با اقتصاد و اعداد ۷ سوال است.

به طور کلی سطح درس اقتصاد متوسط رو به ساده است و ۴۵ درصد داوطلبان آن را متوسط ارزیابی کرده اند.

مبحث سوالات تعداد سوالات
آشنایی با اقتصاد ۷
نهاد های پولی و مالی ۱
توسعه اقتصادی ۱
مدیریت کلان اقتصادی ۱
ترکیبی ۵

در نمودار زیر نتایج نظرسنجی از داوطلبین را در خصوص میزان دشواری سوالات اقتصاد کنکور انسانی ۱۴۰۰ می توانید مشاهده کنید.

دشواری اقتصاد انسانی 1400

ادبیات اختصاصی کنکور انسانی ۱۴۰۰

 ادبیات اختصاصی از جمله مهمترین دروس کنکور انسانی است که بیشترین تعداد سوال یعنی ۳۰ سوال با مدت زمان پیشنهادی ۳۰ دقیقه برای پاسخگویی بدان را به خود اختصاص می‌دهد.درس ادبیات اختصاصی امسال کاملا در حد انتظار است و داوطلبان می توانند با قاطعیت به سوالات پاسخ دهند.

سوالات ادبیات کنکور انسانی در دفترچه عمومی بر مبنای کتاب زبان و ادبیات فارسی مطرح می‌شود در حالی که سوالات ادبیات  دفترچه اختصاصی بر مبنای کتاب علوم و فنون ادبی طرح می‌شوند. هر چند این دو درس کاملاً جدا از هم نیستند.

تست‌های ادبیات اختصاصی همان دسته‌بندی ادبیات عمومی را دارند با این تفاوت که در اینجا عروض و قافیه اضافه می‌شود اما در عوضی تستی از دستور زبان نداریم.

بخش آرایه های ادبی سطح متوسط رو به دشوار دارد که بیشتر توجه به آرایه های بیانی ، به خصوص مجاز و استعاره است.

سوالات قافیه نسبت به سال های گذشته ساده تر بودند و سوالات بخش عروض هم ساده و متناسب هستند و نسبت به سال های گذشته بسیار ساده تر طراحی شده اند و تنها سوال ۱۶۰ کمی سطح بالاتری نسبت به باقی سوالات دارد.

تعداد سوالات مفهومی در بخش سبک شناسی کم است.

مبحث سوالات تعداد سوال سطح سوالات
تاریخ ادبیات ۹ متوسط
آرایه ۷ سخت
عروض و قافیه ۹ ساده
قرابت معنایی ۵ متوسط

در نمودارهای زیر می توانید نتایج نظرسنجی در خصوص سوالات ادبیات اختصاصی کنکور انسانی ۱۴۰۰ را مشاهده کنید.

دشواری ادبیات تخصصی انسانی 1400

عربی اختصاصی کنکور انسانی ۱۴۰۰

عربی با ۲۰ سوال سوال و مدت زمان پیشنهادی ۲۰ دقیقه برای پاسخگویی چهارمین درس در دفترچه سوالات تخصصی کنکور انسانی ۱۴۰۰ است. عربی اختصاصی که جزء دروس تخصصی است نسبت به عربی عمومی دشوارتر و تخصصی تر است. اما ۵۱ درصد داوطلبان این درس را در حد انتظار ارزیابی کرده اند.

هرچند دانش‌آموزان رشته انسانی تنها یک کتاب درسی عربی دارند اما باید در دو بخش جداگانه به سوالات این درس پاسخ دهند؛ یکبار در دفترچه سوالات عمومی و باردیگر در دفترچه سوالات اختصاصی کنکور.

سوالات عمومی عربی برای دانش‌آموزان انسانی به نسبت ساده‌تر است اما سوالات عربی اختصاصی دشوارتر است و پیچیدگی بیشتری دارد.

مبحث سوالات تعداد سوالات سطح سوالات
ترجمه و تعریب ۸ متوسط
درک مطلب ۱ متوسط
تحلیل صرفی ۳ سخت
ضبط حرکات ۱ متوسط
قواعد ۷ متوسط

در نمودار زیر نتایج نظرسنجی از داوطلبین را در خصوص سطح سوالات عربی کنکور انسانی ۱۴۰۰ از نظر میزان سادگی و یا سختی سوالات را می توانید مشاهده کنید.

دشواری عربی تخصصی انسانی 1400

تاریخ و جغرافیا کنکور انسانی ۱۴۰۰

تاریخ و جغرافیا در کنکور انسانی ۱۴۰۰ هر یک شامل ۱۵ سوال و در مجموع ۳۰ سوال می باشند که مدت زمان پیشنهادی برای پاسخگویی به سوالات این دو درس در مجموع برابر با ۲۵ دقیقه پیشنهاد شده است

تاریخ و جغرافیا در کنکور انسانی هر کدام ۱۵ سوال و در مجموع سی سوال دارند. مهلت پیشنهادی به مجموع سوالات این دو درس نیز ۲۵ دقیقه است.

تاریخ

۱۵ سوال از درس تاریخ مطرح می شود که از هر پایه به تعداد مساوی و ۵ سوال است.

سوالات ۱۹۰ ، ۱۹۶ ، ۱۹۷ ، ۱۹۸ و ۲۰۰ تیپ جدید سوال هستند و سوال ۱۹۰ ، سوالی ترکیبی است که در کنکور های نظام قدیم و جدید بی سابقه است.  درسوال ۱۹۷ می توان هر چهار گزینه رو پاسخ در نظر گرفت که سوال مناسبی نیست و نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. سوال ۱۹۸ هم دو قسمتی است که نمونه آن سابقه نداشته است.

سوالات تاریخ دهم به جز یک سوال همگی حفظی هستند که داوطلبان برای پاسخگویی به آن ها باید خط به خط کتاب درسی را حفظ باشند. سوال آخر یازدهم هم سوالی حفظی است با این تفاوت که طراح دقت بسیاری در طراحی آن به خرج داده و از حالت استاندارد خارج شده است.

سوال اول تاریخ دوازدهم هم از دو قسمت کتاب طراحی شده است و دشوار محسوب می شود.

سوالات درس تاریخ نسبت به سال های گذشته دشوارتر ارزیابی می شود و تحولات اساسی در این درس به چشم می خورد برای مثال طرح سوالات ترکیبی ، طرح سوالات دو بخشی که تا کنون دیده نشده است و نمونه سوالی که از داوطلب در صورت سوال گزینه غلط را می خواهد.

 

مبحث سوالات تعداد سوالات
تاریخ شناسی ۱
ایران در عصر باستان ۴
ظهور اسلام،حرکتی تازه در تاریخ بشر ۲
ایران از ورود اسلام تا پایان صفویه ۳
ایران و جهان در دوران معاصر ۳
انقلاب اسلامی ۲

 

جغرافیا

درس جغرافیا هم مانند تاریخ دارای ۱۵ سوال می باشد که سهم هر پایه ۵ سوال است.

نکته جالب توجه و جدیدی که در این درس به چشم می خورد ، بهره گیری از تصاویر کتاب درسی در طراحی ۵ سوال است که تا کنون بی سابقه بوده است.

سوالات ۲۰۳ ، ۲۰۸ ، ۲۱۰ و ۲۱۲ باعث  دشوار شدن و وقت گیر شدن این درس هستند. همچنین سوالات ۲۰۱ ، ۲۰۳ ، ۲۰۷ ، ۲۰۸ و ۲۱۰ دشوار ترین سوالات در این درس هستند که مستلزم درک کامل مفاهیم و ارتباط میان آن ها می باشد.

سوالات ۲۰۱ ، ۲۰۳ ، ۲۰۷ و ۲۰۸ کاملا مفهومی هستند. همچنین همه سوالات دارای گزینه های طولانی و مفهومی هستند و از عبارت های کوتاه استفاده نشده است.

به طور کلی درس تاریخ و جغرافیا دشوار ارزیابی شده است و تغییراتی که در این درس ایجاد شده ، بیانگر آن است که با مطالعه گذرا داوطلبان قادر به پاسخگویی به سوالات نیستند و باید مطالب را به صورت مفهومی خوانده و به ارتباط بین مطالب توجه ویژه ای داشت. همچنین در درس جغرافیا اشکال و نمودار ها اهمیت بسیاری دارند.

مبحث سوالات تعداد سوالات
جغرافیا چیست ۱
جغرافیای طبیعی ایران ۲
جغرافیای انسانی ایران ۲
ناحیه چیست ۱
نواحی طبیعی ۲
نواحی انسانی ۱
نواحی سیاسی ۱
جغرافیای سکونتگاه ها ۲
جغرافیای حمل و نقل ۱
مخاطرات طبیعی ۲

در نمودار زیر نتایج نظرسنجی از داوطلبین را در خصوص سطح سوالات تاریخ و جغرافیا کنکور انسانی ۱۴۰۰ از نظر میزان سادگی و یا سختی سوالات را می توانید مشاهده کنید.

دشواری تاریخ و جغرافیا انسانی 1400

علوم اجتماعی کنکور انسانی ۱۴۰۰ 

جامعه شناسی کنکور انسانی ۱۴۰۰ شامل ۲۰ سوال بوده است که از بین آن ها دو سوال از پایه دهم ، ۵ سوال از پایه یازدهم ، ۶ سوال از پایه دوازدهم و ۷ سوال به صورت ترکیبی مطرح شده است که ۳ سوال از ترکیب هر سه پایه است. و مطابق با آنچه در دفترچه ذکر شده ۱۵ دقیقه برای پاسخگویی به سوالات آن پیشنهاد شده است.

اگر فکر می‌کنید علوم اجتماعی درسی حفظی است باید بگوییم که کاملاً اشتباه می‌کنید. این درس را باید بفهمید، سوالات مربوط به این درس در کنکور نیز بیشتر سوالاتی مفهومی هستند.

خواندن سطحی و یا حفظ مطالب کتاب بدون فهم آن‌ها در زدن تست‌های این درس به شما کمکی نخواهد کرد. زدن تست‌های زیاد و تمرین مکرر باعث تسلط بیشر شما بر سوالات جامعه شناسی خواهد بود.

همانطور که می دانید سوالات درس جامعه شناسی به صورت چند بخشی طراحی می شوند که شاید  بخش های آن هیچ ارتباطی هم با هم نداشته باشند. در کنکور امسال هم یک سوال دو بخشی ، دو سوال سه بخشی و ۹ سوال چهار بخشی وجود دارد، و بقیه سوالات به صورت تک بخشی هستند.

سوال ۲۳۵ ، سوالی ترکیبی و مفهومی است که از مطالب دروس ۳ تا ۷  دوازدهم  طراحی شده است.

به طور کلی درس علوم اجتماعی متوسط و در حد انتظار ارزیابی شده است که داوطلبان با مطالعه درست و اصولی و شناخت سوالات این درس می توانند درصد خوبی از آن کسب کنند.

 

مبحث سوالات تعداد سوالات
پایه دهم ۲
پایه یازدهم ۵
پایه دوازدهم ۶
ترکیبی ۷

  در نمودار زیر نتایج نظر سنجی از دواطلبین کنکور انسانی ۱۴۰۰ را در خصوص سطح سوالات علوم اجتماعی کنکور انسانی ۱۴۰۰ را مشاهد می‌کنید.

دشواری علوم اجتماعی انسانی 1400

فلسفه و منطق کنکور انسانی ۱۴۰۰ 

فلسفه و منطق از جمله دروس تخصصی کنکور انسانی ۱۴۰۰ با ۲۵سوال که ۸ سوال از درس منطق ، ۸ سوال از  فلسفه یازدهم و ۹ سوال از فلسفه دوازدهم طراحی شده است و مدت زمان پاسخگویی ۲۵ دقیقه می باشد.

فلسفه و منطق در کنکور انسانی از هم تفکیک نشده‌اند اما سوالات مربوط به هر درس پشت‌ سرهم است. در ابتدا با نه سوال از منطق مواجه می‌شوید و بعد ۱۶ سوال از فلسفه را دارید.

به طور کلی سوالات منطق را می‌توان به نوعی درک مطلب دانست. عبارتی بیان می‌شود و سپس قدرت تشخیص شما و برداشتتان از آن عبارت و یا مثال‌هایش سنجش می‌شود.

طراحی سوالات فلسفه و منطق در کنکور امسال خلاقانه تر شده و با ترکیب کردن چند نکته و فهمیدن خود صورت سوال ، به سوالات دشواری تبدیل شده است.

مبحث سوالات تعداد سوالات
روابط میان ذهن، زبان و خارج ۳
استدلال استقرایی ۲
قضیه خملی و قیاس اقترانی ۳
فلسفه و ابعاد آن ۲
معرفت و شناخت ۳
انسان ۳
پیرامون واقعیت و هستی ۳
پیرامون خدا و عقل ۴
نگاهی اجمالی به سیر فلسفه در جهان اسلام ۲

نمودار زیر سطح سوالات فلسفه و منطق کنکور انسانی ۱۴۰۰ را از دید دواطلبین  نشان می‌دهد.

دشواری فلسفه و منطق انسانی 1400

روانشناسی کنکور انسانی ۱۴۰۰

روان شناسی آخرین درس از دفترچه تخصصی کنکور انسانی است با مجموع ۲۰ سوال است که در دو سبک حفظی و مفهومی طراحی شده و بیشتر سوالات به صورت تک قسمتی و ۲ سوال چند قسمتی وجود دارد. همچنین ۱۵ دقیقه برای پاسخگویی به سوالات آن لحاظ شده است. البته این مدت زمان پیشنهادی است.به نظر بسیاری از متقاضیان و مشاوران رشته انسانی، سوالات روانشناسی کنکور انسانی ۱۴۰۰ نسبت به سایر درس‌های این رشته ساده‌تر بودند البته سوالات درس روانشناسی هم به سمت مفهومی شدن پیش می روند و استفاده از مثال های خارج از کتاب درسی بیشتر به چشم می خورد مانند سوالات ۲۶۲ ، ۲۶۳ ، ۲۷۸ ، ۲۷۹ و … به طوری که با تسلط نسبی به کتاب می‌شد به راحتی درصد قابل قبولی را در آزمون کسب کرد.

مبحث سوالات تعداد سوالات
روانشناسی:تعریف و روش مورد مطالعه ۳
روانشناسی رشد ۴
احساس،توجه،ادراک ۴
حافظه و علل فراموشی ۲
تفکر(۱) حل مسئله ۲
تفکر(۲) تصمیم گیری ۲
انگیزه و نگرش ۱
روانشناسی سلامت ۲

نمودار زیر سطح سوالات روانشناسی کنکور انسانی ۱۴۰۰ را از دید دواطلبین  نشان می‌دهد.

دشواری روانشناسی انسانی 1400

 

خب ممنون از اینکه تا اینجا با ما همراه بودید در ادامه لینک بخش سوالات کنکور رو گذاشتیم که دانلود کنید و  با حل سوالات کنکور با نحوه طرح سوالات  و  دیدگاه طراح سوالات آشنا بشید و با تسلط هر چه بیشتر سر کنکور حاضر بشید

کنکور هنر ۱۴۰۰
کنکور زبان ۱۴۰۰
کنکور انسانی ۹۸
کنکور ریاضی ۱۴۰۰
کنکور انسانی ۹۹
کنکور انسانی ۱۴۰۱
کنکور تجربی ۱۴۰۰

دانلود سوالات کنکور انسانی 1401 به همراه پاسخنامه
مطالعه

تیم تولید محتوای درس جت

وبسایت درس جت از به روزترین وبسایت ها و مراجع درسی قبل از دانشگاه میباشد که کار خود را از بهمن ماه سال 1400 آغاز کرد و هدف ما از تاسیس وبسایت درس جت این است که هر آنچه که یک دانش آموز کنکوری به آن نیاز دارد دارد را در این سایت به صورت کامل و با بهترین کیفیت فراهم کنیم.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا