مقالات انتخاب رشته کنکور

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور ۱۴۰۲

بر اساس قوانین جاری کشور به جانبازان، ایثارگران، رزمندگان و همسر و فرزندان آنان و همچنین خانواده شهدا بخشی از ظرفیت پذیرش سالانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور تعلق می گیرد. این افراد با توجه به شرایط منحصر به فرد خود هم در کنکور سراسری و هم در سایر آزمون ها سهمیه خاصی دریافت می کنند. با مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری می توانید تمامی جزئیات و توضیحات مربوط به سهمیه های کنکور را به دست آورید.

اعمال سهمیه های مختلف کنکور از جمله سهمیه بهیاران، سهمیه رزمندگان، سهمیه خانواده شهدا، سهمیه ایثارگران و … مستلزم احراز یکسری شرایط خاص از جمله دریافت مجوز از ارگانهای دولتی ذیربط از جمله بنیاد شهید، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان سنجش آموزش کشور است که باید رعایت شود. مشمولان این مزایا از جمله سهمیه ۵ درصد و ۲۵ درصد موظفند در هنگام ثبت نام کنکور سراسری قسمت استفاده از سهمیه را پر کرده و در صورت نیاز اطلاعات و کدهای مربوطه را در سایت ثبت نام کنکور سراسری وارد کنند.

در صورتی که داوطلبان دارای سهمیه ایثارگری حداقل ۷۰ درصد نمره قبولی آخرین داوطلب پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته محل را کسب کرده باشند، مجاز به استفاده از امتیاز خود هستند.

میزان تاثیر سهمیه جانبازان در کنکور سراسری ۱۴۰۱

هر کدام از سهمیه های کنکور سراسری با درصد مشخصی به داوطلبان اختصاص می یابد. لازم به ذکر است که سهمیه جانبازان، جزو سهمیه ایثارگران به حساب آمده و تاثیر انواع مختلف آن با توجه به ۵ درصد یا ۲۵ درصد بودن سهمیه متفاوت است. هدف از وضع این امتیازات، برقراری عدالت آموزشی و ایجاد شرایط و فرصت برابر برای متقاضیانی است که در موقعیت متفاوتی نسبت به دیگران قرار دارند. این سهمیه ها در توضیحات کارنامه کنکور درج شده و در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری نیز به آن ترتیب اثر داده خواهد شد.

سهمیه ایثارگران با توجه به توضیحات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ به دو دسته ۵ درصد و ۲۵ درصد تقسیم می شود که در ادامه به میزان تاثیرگذاری آن می پردازیم.

سهمیه جانبازان ۵ درصد

در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، ۵ درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل، به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه (ستاد کل نیروهای مسلح، داوطلبان بسیجی و جهاد سازندگی) تعلق می گیرد.

معرفی و ورود به سایت انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 | sanjesh.org
مطالعه

سهمیه جانبازان ۲۵ درصد

بر اساس آخرین مصوبات، همسر و فرزندان شهدا و مفقودین، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان با رده خدمتی ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان هر کدام ۲۵ درصد ظرفیت کلیه کدهای دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری رشته ها را دریافت خواهند کرد.
 

نکات مهم در خصوص سهمیه جانبازی در کنکور سراسری ۱۴۰۱

در این راستا توصیه می شود قبل از انجام اقدامات لازم از جمله ثبت نام در آزمون سراسری و یا در صورت احراز سهمیه های مذکور ابتدا از کلیه قوانین و مقررات مرتبط با آن آگاه شوید.

  • ظرفیت در کد رشته محل هایی به دارندگان سهمیه های فوق تعلق می گیرد که امکان گرد کردن ریاضی برای آن ها وجود داشته باشد.
  • در صورت عدم تکمیل ظرفیت سهمیه ۲۵ درصدی داوطلبان دارای این سهمیه، مابقی ظرفیت ابتدا بین مشمولان سهمیه ۵ درصدی و سپس برای داوطلبان سهمیه آزاد طبق قوانین جاری توزیع می شود.
  • داوطلبانی که مجاز به استفاده از سهمیه ۵ درصد یا ۲۵ درصد ایثارگران هستند، جهت بهره مندی از این امتیاز می بایست حد نصاب نمرات آزمون را دریافت کرده باشند. حد نصاب نمره برای این داوطلبان، کسب ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته محل خواهد بود.
  • علاوه بر سهمیه ایثارگران، افراد مشمول این سهمیه نیز همانند سایر متقاضیان مطابق با سهمیه مناطق انتخاب می شوند.
  • متقاضیانی که از سهمیه ایثارگران ۵ درصد یا ۲۵ درصد در پذیرش کنکور سراسری خود استفاده نموده و در دوره های روزانه یا غیرروزانه دانشگاه ها پذیرفته شده اند، حتی در صورت انصراف از واحد محل قبولی خود نیز مجاز به استفاده مجدد از این امتیاز نخواهند بود.

ایثارگران در صورتی می توانند از سهمیه های ۵ و ۲۵ درصدی استفاده کنند که در مرحله ثبت نام کنکور سراسری این گزینه را فعال کرده و کد رهگیری ۱۲ رقمی سهمیه خود را در قسمت مربوطه وارد کرده باشند. با ثبت نام و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش، متقاضیانی که هنگام ثبت نام در کنکور سراسری اعلام نکرده اند که مایل به استفاده از یکی از سهمیه های کنکور هستند، می توانند این فرصت را به خود بدهند. علاوه بر این، داوطلبان می توانند در زمان انتخاب رشته کنکور خود، سهمیه آزمون خود را انتخاب کنند.

پیشنهاد ویژه :

همانطور که می‌دانید، مصاحبه‌ها یکی از مراحل حیاتی در فرایند پذیرش دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان هستند. برای داشتن یک عملکرد موفق در این مصاحبه‌ها، شما نیازمند آماده‌سازی مناسب و آشنایی با ساختار و نحوه پرسش‌های مطرح شده در آن‌ها هستید. به همین دلیل، من به شدت توصیه می‌کنم تا به صفحه “سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان” مراجعه کنید.با مراجعه به این صفحه، به طور جامع و کامل می‌توانید خود را برای مصاحبه‌های آینده آماده سازید و احتمال قبولی خود را بهبود دهید.

توجه داشته باشید سازمان ها و مؤسساتی که پرونده جبهه ممتاز در آن ها قرار دارد، محل دریافت کد ۱۲ رقمی سهمیه ایثارگری ایثارگران است.

سوالات متداول

۱- سهمیه جانبازان جزو کدام سهمیه به شمار می آید؟

سهمیه جانبازان جزو سهمیه ایثارگران محسوب می شود.

۲- چه افرادی می توانند از سهمیه جانبازان ۲۵ درصد استفاده نمایند؟

همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثرها، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها می توانند از این امتیاز استفاده کنند.

۳- شرط نمره استفاده از سهمیه جانبازی در کنکور سراسری ۱۴۰۱ به چه ترتیب است؟

داوطلبان می بایست حداقل ۷۰ درصد نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را کسب کرده باشند.

اگر در مورد انتخاب رشته کنکور نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید، به صفحه مشاوره انتخاب رشته کنکور مراجعه کنید و از مشاوران ما در این مسیر کمک بگیرید. به این ترتیب، می‌توانید با اطمینان و ثبات در راهی که به آن علاقه‌مندید، پیش بروید و به موفقیت‌های بزرگی دست یابید.

تیم تولید محتوای درس جت

وبسایت درس جت از به روزترین وبسایت ها و مراجع درسی قبل از دانشگاه میباشد که کار خود را از بهمن ماه سال 1400 آغاز کرد و هدف ما از تاسیس وبسایت درس جت این است که هر آنچه که یک دانش آموز کنکوری به آن نیاز دارد دارد را در این سایت به صورت کامل و با بهترین کیفیت فراهم کنیم.

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا