نهم

حامع ترین جواب صفحه ۱۱۲ علوم نهم

سلام خدمت همه دانش آموزان و همراهان سایت درس جت. در این نوشته با جواب صفحه ۱۱۲ علوم نهم همراه شما هستیم.

جواب صفحه ۱۱۲ علوم نهم

جواب آرمایش صفحه ۱۱۲ علوم نهم

هدف: تعیین جهت شمال و جنوب جغرافیایی در روز

۱. میله ای به طول نیم متر را در مکانی آفتابی به طور عمود روی زمین نصب و دایره ای به شعاع یک متر و به مرکز میله رسم کنید.

۲. هنگام طلوع خورشید، طول سایه میله، بزرگ تر از شعاع دایره است. به مرور زمان، طول سایه میله به شعاع دایره نزدیک می شود. زمانی که طول سایه با شعاع دایره برابر شد، بر روی دایره علامتی بگذارید.

۳. در هنگام ظهر، طول سایه میله به کوتاه ترین مقدار خود می رسد و بعدازظهر، به مرور زمان طول سایه میله افزایش می یابد. وقتی سایه میله مجدد برابر با شعاع دایره شد، بر روی دایره علامت بگذارید.

۴. دو نقطه علامت گذاری شده بر روی دایره را با استفاده از خط کش به هم وصل کنید. (خط چین آبی)

۵. وسط خط مذکور را تعیین نمایید و از آن نقطه خطی به میله وصل کنید.خط حاصل جهت شمال و جنوب جغرافیایی را نشان می دهد. سمتی که سایه تشکیل می شود، جهت شمال و سمت مقابل، جهت جنوب جغرافیایی می باشد.

جواب صفحه 112 علوم نهم
جواب صفحه ۱۱۲ علوم نهم

این روش به نام دایره هندی نیز مشهور است. ابتدا یک میله نیم متری را صبح زود به صورت عمودی نصب می‌کنیم. سپس یک دایره با شعاع یک متر (دو متر قطر) رسم می‌کنیم. زمانی که طول سایه بر روی یکی از خطوط دایره (شعاع) متصل می‌شود، آن قسمت را علامت‌گذاری می‌کنیم (نقطه ۱). سپس منتظر می‌مانیم تا بعد از ظهر، زمانی که نور آفتاب مسیر سایه خود را تغییر می‌دهد، دوباره بر روی سمت مخالف دایره متصل شود (نقطه ۲). سپس نقاط ۱ و ۲ را به یکدیگر متصل کرده و فاصله بین این دو نقطه را مشخص می‌کنیم (نقطه x). سپس نقطه x را به میله وسط متصل می‌کنیم. این سمت را به سمت شمال نشان می‌دهد، زیرا ما در نیمکره شمالی هستیم و خط مخالف آن سمت جنوب است.

جواب صفحه 112 علوم نهم
جواب صفحه ۱۱۲ علوم نهم

جواب فعالیت صفحه ۱۱۲ علوم نهم

با استفاده از جدول بالا، فعالیت زیر را انجام دهید.

جامع ترین سوالات متن درس ۱ دفاعی نهم
مطالعه

۱. کمترین و بیشترین زاویه انحراف قبله مربوط به کدام استان هاست؟

کمترین: ارومیه (غرب)     بیشترین: بند عباس، زاهدان (جنوب و جنوب شرق ایران(

۲. زاویه انحراف قبله در استان محل سکونت شما چقدر است؟

برای هر استان متفاوت است مثلاً گیلان ۵۰ درجه

۳. با جست وجو در منابع معتبر و اینترنت، زاویه انحراف قبله سایر شهرستان های استان محل سکونت خود را پیدا کنید و با استفاده از روش بالا، جهت قبله مدرسه یا منزل خود را تعیین کنید.

ابتدا زاویه انحراف قبله را پیدا می کنیم . سپس با استفاده از روش دایره هندی (بالا) جهت قبله را تعیین می کنیم.

نکته: قبله در جهت جنوب غربی ایران قرار دارد زیرا کشور عربستان در این منطقه واقع است.

تیم تولید محتوای درس جت

وبسایت درس جت از به روزترین وبسایت ها و مراجع درسی قبل از دانشگاه میباشد که کار خود را از بهمن ماه سال 1400 آغاز کرد و هدف ما از تاسیس وبسایت درس جت این است که هر آنچه که یک دانش آموز کنکوری به آن نیاز دارد دارد را در این سایت به صورت کامل و با بهترین کیفیت فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا