مشاوره کنکور

یکی از اصلی ترین نیاز های هر کنکوری، گرفتن مشاوره کنکور است. کنکور، این واژه پنج حرفی که دانش آموزان آن را تعیین کننده سرنوشت خود می دانند نگرانی های بسیاری را برای آن ها رقم زده است. سرنوشت دانش آموزان با کنکور گره خورده است. این گره باید با راهنمایی یک مشاور حرفه ای باز شود.

چرا یک کنکوری به مشاوره کنکور نیاز دارد؟

متخصصان مشاوره کنکور به کنکوری ها در زمینه برنامه ریزی، مطالعه، انتخاب منبع، حفظ آرامش و کاهش استرس و غیره و ذلک مشورت می دهند. یکی از علل اعتماد کنکوری ها به مشاوران، تجربه و تحقیقات آن ها در زمینه کنکور است که به دست آوردن آن برای خودشان برابر با از دست دادن وقت و عمرشان است.

متخصصان در زمینه مشاوره کنکور چه وظایفی دارند؟

آگاه سازی دانش آموزان در زمینه اخبار کنکور

یک دانش آموز کنکوری وقت خود را صرف اخبار کنکور نمی کند. مشاوران کنکور باید دانش آموزان را از اخبار به روز کنکور از جمله تاریخ برگزاری آزمون، تغییرات کنکور، بودجه بندی و … آگاه سازند. همچنین دانش آموزان باید از ضرایب هر درس و اهمیت آن ها در کنکور آگاه شوند.

آشنایی با بهترین و جدیدترین شیوه های مطالعه

 مشاوره کنکور به متخصصی مجرب در زمینه آشنایی با همه دروس گروه های آزمایشی نیاز دارد. به طور مثال باید بدانند که روش مطالعه فیزیک کنکور و ریاضی با درس های حفظی متفاوت است. مشاوران حرفه ای تحصیلی با آموزش و راهنمایی کردن دانش آموزان در زمینه بهترین روش های مطالعه و خلاصه نویسی هر درس و تکنیک هایی همچون تند خوانی، نقشه ذهنی، حفظ فرمول ها و … از آن ها برترین رتبه ها را می سازند.

کمک در انتخاب هدف

متخصصان حرفه ای در زمینه مشاوره کنکور، استعداد های دانش آموزان را کشف می کنند. مشاوران با توجه به علاقه دانش آموزان، آن ها را در انتخاب هدف شان یاری می کنند. مزایا و معایب هدف مد نظر دانش آموزان را به آن ها می گویند و توانایی آن ها را در تحمل سختی های هدفشان می سنجند. این گونه، دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه خود راهنمایی می شوند.

مشاوره کنکور در راستای انتخاب هدف

برنامه ریزی

مشاوره کنکور می تواند شامل ارائه برنامه درسی به دانش آموزان نیز شود. برخی از مشاوران با توجه به زمان، برنامه ها، سرعت مطالعه و… به کنکوری ها برنامه می دهند. برخی دیگر از آن ها کنکوری ها را راهنمایی می کنند تا خودشان بتوانند برنامه متناسب با ویژگی هایشان را بنویسند. مشاوران ماهر در رابطه با چگونگی آغاز مطالعه درس ها، نحوه زمان بندی، حد میزان مطالعه هر درس در روز، جمع بندی دروس در فواصل دو هفته ای آزمون ها و دیگر مباحث برنامه ای حرفه ای و دقیق ارائه می دهند.

معرفی منابع در مشاوره کنکور

کنکوری ها با گرفتن مشاوره کنکور و داشتن مشاوری همراه تا پایان کنکور از دغدغه انتخاب منبع، استاد و… نیز آسوده اند. معرفی بهترین منابع، کتب و جزوه های موجود در بازار و برترین استاد های هر شهر برای آموزش کنکوری ها بر عهده مشاوران تحصیلی است.

پشتیبانی تحصیلی با گرفتن مشاوره کنکور

از خدمات مشاوران در ارائه مشاوره کنکور نظارت بر میزان پیشرفت و ترقی دانش آموزان است. همچنین باید با کشف ضعف ها راهکار های مناسبی برای برطرف کردن مشکلات درسی آن ها ارائه دهند. دانش آموزان باید به طور منظم توسط پشتیبان تحصیلی خود ارزیابی شوند و به طور مستقیم با پشتیبان خود در ارتباط باشند.

ارتباط با خانواده های دانش آموزان

در سال های حساس کنکور دانش آموزان ممکن است دچار مشکلات درسی، عاطفی، روحی و روانی، خانوادگی و … شوند. توجه به این مشکلات و در میان گذاشتن آن ها با خانواده دانش آموزان نیز از وظایف مشاوران کنکور است. خانواده دانش آموزان باید در جریان موقعیت حساس فرزندانشان قرار بگیرند و در ایجاد محیطی آرام و رابطه صمیمانه با آن ها کوشا باشند.

و انگیزه دادن به دانش آموزان در مشاوره کنکور

کنکوری ها به لحاظ روحی نیز، نیاز به مشاوره کنکور دارند. گفتگوی صمیمانه با دانش آموزان، انگیزه و روحیه دادن به آن ها تا روز های سخت پایانی کنکور باعث قوت قلب و حفظ روحیه دانش آموزان می شود.

انگیزه دادن به کنکوری ها در مشاوره کنکور

حال که به ضرورت مشاوره کنکور برای کنکوری ها پی بردید حتما این سوال برای شما پیش می آید که چطور مشاور خوبی پیدا کنید؟ در ادامه به چند مورد از ویژگی های مشاوران برتر اشاره می کنیم.

ویژگی های بهترین متخصصان مشاوره کنکور

قدرت تحلیل

یک متخصص حرفه ای در زمینه مشاوره کنکور باید از قدرت تحلیل برخوردار باشد تا در زمان بروز مشکل برای دانش آموزان علت یابی کند.

تحصیلات مرتبط

مشاور تحصیلی اگر دارای تحصیلات روانشناسی، مشاوره یا مرتبط با آن باشد به علت تخصص در این زمینه ماهرانه تر عمل خواهد کرد. البته رتبه های برتر و خوب کنکور سال های گذشته هم از بهترین مشاوران هستند. رتبه های برتر به چم و خم کنکور وارد شده اند، شرایط دانش آموزان را به خوبی درک می کنند و تجربیات خود را در اختیار آن ها می گذارند. دانش آموزان نیز با آنها رابطه خوبی برقرار می کنند و به آنها اعتماد می کنند.

داشتن اطلاعات به روز

متخصص مشاوره کنکور باید فردی با اطلاعات زیاد و به روز در زمینه اخبار کنکور، منابع، آخرین روش های مطالعه، تست زنی و … باشد.

تخصص و تجربه در برنامه ریزی

یک مشاور حرفه ای میداند که طراحی برنامۀ سفت و سخت لزوما برای همه پاسخگو نیست. برنامه درسی باید واقع گرایانه باشد و بر مبنای توانایی های هر فرد طراحی شود.

و ایجاد روابط قوی با دانش آموزان

دانش آموزان باید با مشاور تحصیلی خود احساس راحتی کنند و مشاور خود را در جریان وضعیت دقیق خود قرار دهند. مثلا دانش آموز نباید درصد های پایین خود در آزمون ها را از مشاور خود پنهان کند و خجالت بکشد.

برقراری ارتباط قوی مشاوران کنکور با دانش آموزان

مشاوره های کنکوری ما به شما

روش مطالعه

متاسفانه روش مطالعه ای که در مدرسه آموزش می دیدیم تنها در شب های امتحان کاربرد داشت. وقتی به عقب و درس هایی که در مدرسه یاد گرفته ایم می نگریم به این نتیجه میرسیم که چیزی جز تکه های مبهم دروس در ذهنمان نمانده است. گویا این همه سال وقت خود را تلف کرده ایم تا مدرک دیپلم را قاب کنیم! اما کنکور آزمونی متفاوت است و دیگر نمی شود با روش های مدرسه در آن به نتیجه مطلوب رسید. داوطلبان کنکور باید به دنبال بهترین روش های مطالعه و تست زنی باشند.

متخصصان مشاوره کنکور از آنجایی که زمان در کنکور اهمیت بسیاری دارد دوره های تند خوانی را به شما پیشنهاد می دهند. با یادگیری تکنیک های تند خوانی سرعت شما در مطالعۀ حجم انبوه کتاب ها بالا می رود. همچنین سر جلسۀ کنکور با زمان محدودی که برای حل سوالات دارید دیگر خواندن سوالات وقت بسیار کمتری از شما می گیرد.

تقسیم انرژی

کنکور یک مسابقۀ ماراتن و تنظیم انرژی در آن اجتناب ناپذیر است. استقامت و استمرار شما در سال آخر کنکور از شما یک دونده پیروز می سازد. روزی دو ساعت مطالعه بهتر از این است که در یک روز ده ساعت مطالعه کنید و در دو روز بعد هیچ مطالعه ای نداشته باشید. زمان مطالعه خود را به مرور افزایش دهید و انرژی خود را یکباره مصرف نکنید. طوری انرژی خود را تقسیم کنید که در ماه های آخر نزدیک به کنکور که خیلی از کنکوری ها از نفس می افتند تازه تنفس باشید. مراقب رژیم غذایی و خواب خود باشید و در آن افراط تفریط نکنید.

انتخاب هدف

با گرفتن مشاوره کنکور شما مقصدتان را خواهید یافت! برای قدم گذاشتن در یک مسیر ابتدا باید بدانید مقصد کجاست تا این مسیر را با انگیزه و مصمم پیش بروید.

مزایای انتخاب هدف در کنکور: افزایش رضایت از زندگی، تقویت مهارت خودشناسی، افزایش اعتماد به نفس و کاهش اثر حرف مردم، بالا رفتن احتمال موفقیت در کنکور و … .

چگونه در کنکور هدفمند باشیم؟

 1. هدفی واقع بینانه، دست یافتنی و در عین حال هیجان انگیز انتخاب کنید.
 2. هدف باید شفافیت داشته باشد، مثل مشخص کردن دانشگاه و رشته ی آینده تان.
 3. با نوشتن هدفتان به خود انرژی دهید و آن را جذب کنید.
 4. هدف بزرگتان را به اهداف کوتاه مدت تقسیم کنید.
 5. هدف را با توجه به علایق شخص خودتان انتخاب کنید.

انتخاب هدف با مشاوره کنکور

تنظیم خواب

در مشاوره کنکور راهکار هایی برای تنظیم خواب دانش آموزان نیز پیشنهاد می شود. سحر خیزی یک عادت خوب است به خصوص برای کنکوری ها.

 • چرا سحر خیزی؟ روانشناسان در تحقیقاتشان ثابت کرده اند که ساعت پنج الی هشت صبح بیشترین میزان انرژی و انگیزه را در انسان ایجاد می کند. با وجود این سطح از انگیزه و انرژی و زمان بیشتری که برای سرحال شدن دارید تمرکز شما نیز افزایش می یابد. در نتیجه مطالعه در صبح با تمرکز و انرژی بسیار بیشتری همراه است و مطالعه شما مفید تر خواهد بود. همچنین کیفیت خواب شما بهبود و سلامتتان حفظ می شود.
 • چگونه سحر خیز شویم؟ چرخه عادات ماندگار بر مبنای به روز ترین مطالعات دربارۀ ساخت عادات جدید است. از این چرخه می توانید برای ساخت همۀ عادت های جدید و حتی عادت مطالعه روزانه استفاده کنید. چرخه عادات ماندگار:
 • جرقه ی آغاز: می توانید با کوک کردن یک ساعت کوچک و قرار دادن آن در بالای سرتان این جرقه را بزنید.
 • ایجاد برنامه: به طور مثال برنامۀ تنظیم خواب. سعی کنید از جای خود به سرعت برخیزید. قشر پیش پیشانی مغز شما فورا بهانه هایی مثل ” دیشب دیر وقت خوابیدم پس الان کمی دیگر بخوابم” و … برای شما ردیف می کند. دقیقا همین زمان است که با بیرون پریدن از رختخواب و نه گفتن به آن بهانه ها مدار عصبی سحر خیزی با قدرت انعطاف پذیری در مغزتان ایجاد می شود. مسیر های عصبی هر چه بیشتر تکرار شوند مغز شما این عادت را بهتر می سازد.
 • پاداش: پاداش دادن به خودتان برای پیشبرد موفقیت هایتان را امری همیشگی کنید. محققان در مبحث قدرت اراده، برای ایجاد عادت ماندگار پاداش دادن را امری واجب تلقی می کنند. این پاداش می تواند خوراکی مورد علاقه تان، یک چرت کوتاه، دیدن فیلم دلخواه، خریدن گل، کتاب و یا وسیله ای که دوست دارید باشد.
 • تکرار: بهترین راه برای مقاومت در برابر وسوسه های ذهنتان تکرار عادت جدید است.
 • ساخت عادت جدید چه مدت طول می کشد؟ حداقل 66 روز.

تنظیم خواب با مشاوره کنکور

در برنامه صبحگاهی خود ورزش کردن، دوش گرفتن، یوگا، پیاده روی و یا فعالیت های مفید دیگر را قرار دهید تا خواب از سرتان بپرد و سرحال شوید. همچنین از کار کردن با تلفن همراه خود و دیگر وسایل دیجیتال از دو الی چهار ساعت قبل از خواب پرهیز کنید.

توجه: مطالب فوق بر گرفته از کتاب باشگاه پنج صبحی ها می باشد و برای اطلاعات بیشتر در زمینه تنظیم خواب به این کتاب رجوع کنید و از متخصصان در زمینه مشاوره کنکور مشورت بگیرید.

اراده

هیچ یک از بزرگ ترین و موفق ترین افراد دنیا بدون عزم راسخ نمی توانستند در برابر مشکلات دوام بیاورند و ایستادگی کنند. درست زمانی که آرزو دارید همه چیز را رها کنید اما باز هم ادامه می دهید، قدرت واقعی پیدا می کنید.

 • اراده یک موهبت مادرزادی نیست بلکه مهارتی است که می شود با تمرین دائم آن را به دست آورد.
 • همۀ ما انسان هستیم و احساس خستگی میکنیم، استراحت به موقع در رسیدن به موفقیت ضروری است.
 • افزایش قدرت غلبه بر نفس در یکی از امور زندگی تان سبب افزایش آن در تمام امور زندگی تان می شود.

به قول محمد علی کِلی: «از تک تک دقایق تمرین متنفر بودم. اما با خودم گفتم ” جا نزن. الان رنج بکش و باقی عمرت را مثل یک قهرمان زندگی کن.» .

اراده ای قوی با مشاوره کنکور

معرفی کتاب

 1. برنامه ریزی به روش بولت ژورنال به نویسندگی رایدر کارول
 2. باشگاه پنج صبحی ها، نوشته ی رابین شارما

این بود بخش کوچکی از اطلاعاتی که در زمینه مشاوره کنکور داشتیم و در اختیار شما کنکوری های عزیز قرار دادیم، با آرزوی موفقیت برای همۀ کنکوری ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا