مشاوره انتخاب رشته کنکور

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

انتخاب رشته به اندازه شرکت در کنکور سراسری وکسب رتبه مناسب در قبولی داوطلب تاثیر گذار است که اکثر داوطلبان کنکور سراسری در گروه های ازمایشی مختلف از این تاثیر در قبولی خود مطلع هستند اما اغلب اطلاعات کافی پیرامون انتخاب رشته ندارند وبه عبارتی نمیدانند چگونه انتخاب رشته را انجام دهند تا با توجه به رتبه ای که بدست اورده اند،بهترین نتیجه راکسب کنند.
داوطلبان باید حتما از افراد اگاه دراین زمینه کمک ومشاوره بگیرند تا با دید بهتری در این مسیر قدم بگذارند.
مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری به انالیز کردن و تحلیل تراز ، رتبه و سایر جزئیات مرتبط باکارنامه هر داوطلب میپردازد.
بدین ترتیب هرمشاور میتواند باداشتن انالیز و تحلیلی دقیق و عالی به موارد همچون شناخت نقاط قدرت و ضعف هر داوطلب ، میزان سعی و تلاش وی برای قبولی در کنکور  و اطلاع از سطح علمی داوطلب دست پیداکند.
درنهایت مشاور میتواند تمامی نکات لازم را به داوطلب متذکر شود.
البته بهتر است در کنار تجزیه وتحلیل کارنامه خود داوطلب کارنامه داوطلبان سال های گذشته که موفق به کسب نتایجی مشابه باداوطلب شده اند نیز مورد بررسی قرار بگیرند.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

انتخاب رشته کنکور سراسری معمولا پس ازگذشت یک هفته از انتشار نتایج  و کارنامه اولیه شرکت کنندگان همزمان با انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری در تمامی زیرگروه ها صورت میگیرد.
داوطلبان در تمامی زیرگروه های ازمایشی کنکور سراسری بایستی در موعد مقرر کارنامه های اولیه خود را دریافت کنند و چنانچه مطابق باکارنامه های دریافتی مجاز به انتخاب رشته بودند ، پس از مطالعه کامل ودقیق دفترچه ، میتوانند وارد فرایند انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد شوند.

مشاوره انتخاب رشته کنکور 3

راهنمای مرحله به مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

فرآیند انتخاب رشته به صورت کاملا آنلاین از طریق سایت انتخاب رشته کنکور سراسری انجام می شود. برای ثبت نام انتخاب رشته کافیست مراحل زیر را با در دست داشتن اطلاعات ثبت نام انجام دهید:

 • با آدرس sanjesh.org وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور شوید و از منوی سمت راست صفحه گزینه «سراسری» را انتخاب کنید.

راهنمای مرحله به مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 مرحله 1

 • بر روی لینک فعال “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1402” کلیک کنید.

راهنمای مرحله به مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 مرحله 2

 • مطالعه دقیق نکات نمایش داده شده، فعال سازی تیک مربوط به عبارت «اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه آزمون سراسری سال 1402 را مطالعه نموده ام». و در نهایت دکمه “تأیید و ادامه – گام بعدی” را فشار دهید.

راهنمای مرحله به مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 مرحله 3

 • اطلاعات درخواستی را به یکی از روش های زیر وارد کنید، عبارت امنیتی را وارد کرده و سپس دکمه «ورود» را انتخاب کنید.
  1. سریال ثبت نام 12 رقمی و شماره شناسنامه
  2. شماره پرونده، کدملی و سریال شناسنامه
  3. شماره رهگیری ثبت نام 16 رقمی و کدملی

راهنمای مرحله به مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 مرحله 4

پس از ورود به پروفایل شخصی و تایید اطلاعات نمایش داده شده، می توانید لیست کد رشته های خود را به ترتیب اولویت وارد کنید. در این مرحله ورود صحیح و دقیق کدها برای جلوگیری از اشتباه در انتخاب رشته بسیار مهم است. همچنین در صورت فراموشی اطلاعات ثبت نامی می توانید با ورود به سامانه پاسخگویی سازمان سنجش درخواست خود را برای دریافت شماره پرونده و شماره داوطلبی کنکور سراسری 1402 ثبت کنید.

در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402، به نکات زیر دقت کنید

 1. تمام داوطلبین حتی داوطلبینی که در دو یا سه گروه آزمایش در کنکور سراسری شرکت کردند مجاز به انتخاب 150کد رشته می باشند.
 2. اگر در انتخاب هایی که انجام دادید ، شرایط قبولی در چندین رشته انتخاب شده را داشته باشید ، اولین رشته انتخاب شده توسط سازمان سنجش به عنوان رشته قبولی شما اعلام خواهد شد.پس در تعیین اولویت ها دقت کنید.
 3. در  زمان انتخاب رشته تا 8 بار میتوانید رشته های انتخابی خود را ویرایش کنید و پس از پایان یافتن مهلت ویرایش و اعلام نتایج نهایی ، امکان تغییر و یا جابجایی رشته قبول شده وجود ندارد ، پس در انتخاب خود دقت کنید.
 4. رشته محل های مورد نظر خود را از طریق بخش ظرفیت ها در دفترچه راهنمای انتخاب رشته مربوط به هر گروه آزمایشی انتخاب کنید
 5. توصیه می شود پیش از انتخاب دوره های مختلف اعم از نوبت دوم ، پردیس خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و … از میزان شهریه که باید بپردازید و شرایط تحصیل ، آگاهی های لازم را کسب نمایید.
 6. توصیه می شود قبل از ورود به سامانه انتخاب رشته ، رشته های انتخابی خود به همراه کد رشته مربوط به آن ها را بر روی کاغذ یادداشت کنید تا در هنگام وارد کردن آن ها در سامانه دچار خطا نشوید.
 7. در فرم انتخاب رشته ، اولویت رشته هایی که انتخاب می کنید، تاثیری در افزایش احتمال قبولی ندارد و فقط علاقه مندی شما را نشان می دهد
 8. در هنگام انتخاب رشته های خود ، به رشته هایی که دارای شرایط خاص و یا دارای آزمون عملی هستند دقت کنید.شماره پرونده و شــماره رسید انتخاب رشــته (کد عددی ۱۵رقمی) را، که در بالای صفحه (رسید انتخاب رشته) قرار دارند، حتما یادداشت نمایید. و اگر چنین رسیدی را دریافت نکردید به این معنی است که انتخاب رشته شما تمام و تایید نشده است و بهتر است که این صفحه را چاپ و تا اعلام نتیجه نهایی از آن نگهداری کنید.

 

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

حدودا دو تا سه روز قبل از شروع فرایند انتخاب رشته دفترچه راهنمای انتخاب رشته های با آزمون سراسری سال 1402 در سایت سازمان سنجش قرار می گیرد که می توانید آن را برای گروه های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجه ، دانلود و استفاده کنید. نکات و اطلاعات بسیار مهمی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 ارائه شده است و به همین دلیل شما باید به دقت آن را مطالعه کنید.

 

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

سازمان سنجش آموزش کشور چندین سال است که به منظور اعتدال سازی کنکور سراسری برای تمامی دانش اموزان با شرایط  و محل رندگی مختلف ، چندین سهمیه را در نظر گرفته است.
تقسیم بندی هر استان و سهمیه مناطق ، سهمیه ایثارگران ، سهمیه خانواده شهدا ، سهمیه رزمندگان و سهمیه جانبازی از مهم ترین سهمیه های اعمالی در کنکور سراسری بوده است.
البته لازم است اشاره کنیم که درمیان سهمیه های ذکر شده ، برخی سهمیه ها همچون ایثارگران ، شهدا ، بهیاری ، رزمندگان از سهمیه های خاص هستند و دانش اموزانی که طبق شرایط ، مشمول این سهمیه ها میباشند به طور کلی در مجموعه ای جداگانه سنجش خواهندشد.

سهمیه مناطق

اکثر داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت میکنند دارای هیچ کدام ازسهمیه های خاص نیستند و در واقع اینطور میتوان گفت سهمیه مناطق دارای امار بیشتری نسبت به دیگر سهمیه ها میباشد.
هر استان از کشور با توجه به داشتن امکانات اموزشی و رفاهی به سه منطقه تقسیم میشود. هر داوطلب کنکوری با توجه به محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال اخر دوره دبیرستان در یکی از این مناطق قرار میگیرد. در رابطه با سهمیه مناطق به نکات زیر توجه کنید:

 • محل اخذ مدرک تحصیلی 3 سال آخر دبیرستان یا هنرستان تعیین کننده سهمیه منطقه شما می باشد.
 • در صورتی که رشته محل اخذ مدرک داوطلبان از منطقه دیگری باشد (حداقل یک تا سه سال)، سهمیه داوطلب با توجه به منطقه بالاتر اعمال می شود.
 • متقاضیانی که حداقل دو سال از سه سال آخر متوسطه یا سال آخر متوسطه (سال دوازدهم یا پیش دانشگاهی) را در خارج از کشور گذرانده باشند جزء سهمیه منطقه 3 محسوب می شوند.

 

سهمیه ایثارگران

سهمیه ایثارگران در مجموعه خود شامل دو سهمیه ایثارگران 25درصدی و ایثارگران 5 درصدی است که طبق مقررات سازمان سنجش داوطلبانی که جزو همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر ، ازادگان و همسر و فرزندان انان ، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان انان باشند ، مشمول سهمیه ایثارگران 25 درصد بوده و داوطلبانی هم که جزو جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان ان ، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه ، سهمیه رزمندگان باشند ، مشمول سهمیه 5 درصدی هستند.
لازم به ذکر است که سهمیه ایثارگران جزو سهمیه های خاص هست ، یعنی داوطلبان مشمول این سهمیه با داوطلبانی که شرایط مشابه دارند سنجیده خواهند شد. از طرفی نیز 25 درصد از ظرفیت تمامی رشته ها در هر دانشگاهی به داوطلبان باسهمیه ایثارگران 25درصدی و 5 درصد به داوطلبان باسهمیه ایثارگران 5 درصدی اختصاص دارد. در لایحه جدید مقدار حدنصاب قبولی داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران از 70 درصد اخرین نفر پذیرفته شده به 85درصد تغییر یافته است.

سهمیه رزمندگان

طبق تعریفی که سازمان سنجش از مشمولان سهمیه رزمندگان ارائه کرده است ، داوطلبانی که جزو رزمندگان بسیجی ، جهادگران جهاد کشاورزی ، رزمندگان ستاد کل نیروهای مسلح با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه های دفاع مقدس از سال 1359 تا 1367 را داشته اند ، مشمول سهمیه رزمندگان هستند.
در حالت دوم اگر سه چهارم مدت زمان حضور داوطلبان که در زمان جنگ ، سرباز یا نیروی کادری بوده اند ، بیش از شش ماه باشد، داوطلب مشمول سهمیه رزمندگان خواهد بود.

سهمیه خانواده شهدا

داوطلبانی که جز اسامی پدر،مادر،خواهر وبرادر شهید باشند طبق بند دفترچه ثبت نام کنکور سراسری مشمول سهمیه خانواه شهدا هستند.

سهمیه کارمندان

سهمیه کارمندان برای رشته های پزشکی وغیرپزشکی به دو صورت اعمال میشود.در رشته های پزشکی چنانچه داوطلب جزو کارکنان وکارمندان دانشگاه های علوم پزشکی باشد،مشمول 20درصد ظرفیت  دانشگاه های شبانه است و رشته های غیرپزشکی اگر جزو کارمندان وزارت علوم وکارمندان دانشگاه هاباشد،مشمول10درصد از ظرفیت دانشگاه های شبانه است.

سهمیه بهیاری

سهمیه بهیاری مختص رشته پرستاری میباشد که در واقع دراین سهمیه 5درصد از ظرفیا کد رشته محل های مربوط به رشته پرستاری در دوره روزانه دانشگاه های سراسری به بهیاران تعلق میگیرد.

در لایحه جدید تغییر سهمیه ها،در صورت تصویب این سهمیه حذف خواهد شد.

سهمیه مناطق سیل زده

برای داوطلبانی که در مناطق سیل زده بوده اند،سهمیه کنکور سراسری همچون مناطق زلزله زده برایشان محاسبه میشود که در واقع بدین صورت است که 5درصدسهمیه مازاد در تمامی رشته ها به داوطلبان مناطق سیل زده اختصاص دارد.به دلیل زمان دار بودن این نوع سهمیه تغییر جدیدی در لایحه جدید تغییر سهمیه ها اشاره ای نشد.

نحوه تقسیم بندی رشته ها در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور گروه آزمایشی خود را به دقت بررسی کرده باشید، متوجه می شوید که در مقابل هر رشته یکی از 4 کلمه بومی، استانی، ناحیه ای ( منطقه ) و کشوری درج شده است و این ممکن است گیج کننده باشد. گزینش های بومی، استانی، منطقه ای و کشوری کدامند؟

رشته های استانی

این رشته ها عموما در تمامی استان های کشور ارائه می شود، بنابراین بیشترین ظرفیت آن ها به دانشجویان بومی استان اختصاص دارد. دلایل متعددی منجر به این طبقه بندی شده است، از جمله نیاز در مناطقی از کشور به نیروی متخصص بومی در استان.

رشته های کشوری

هر رشته اگر در یکی از دو قطب همجوار ارائه نشود و تنها در چند استان ناهمگن و پراکنده باشد، یک رشته کشوری است. ظرفیت پذیرش این رشته ها برای داوطلبان سهمیه مناطق، رزمندگان، ایثارگران و … در سراسر کشور می باشد. به عنوان مثال حوزه بهداشت عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در کشور با ظرفیت 100 نفر ارائه می شود که 30 درصد از این 100 نفر یعنی 30 نفر به داوطلبان با سهمیه رزمندگان و ایثارگران اختصاص داده شده است. . ، و مابقی بین سایر داوطلبان به اشتراک گذاشته می شود.

رشته های بومی، قطبی، ناحیه ای

گاهی اوقات برخی از رشته ها در همه استان ها ارائه نمی شود اما در استان های همجوار وجود دارد. بنابراین، دسته بندی های منطقه‌ای و قطبی در جایی تعریف می‌شوند که مانند مناطق استانی، 80 درصد ظرفیت رشته‌ای بین داوطلبان منطقه مربوطه (قطبی، ناحیه و استانی) و 20 درصد به داوطلبان آزاد تعلق می‌گیرد. در ادامه تقسیم بندی مناطق و قطب های کشور آمده است.

به عنوان مثال رشته مهندسی کامپیوتر با ظرفیت پذیرش 100 نفر در دانشگاه علم و صنعت به صورت قطبی ارائه می شود، در این صورت 20 درصد یعنی 20 نفر به داوطلبان آزاد (غیرقطبی) و 80 درصد نیز به داوطلبان قطبی اختصاص می باید که از این 80 درصد، 30 درصد یعنی 24 نفر ویژه داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگران است.

 

نواحی بومی

استان های تابعه

ناحیه یکالبرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم، مرکزی
ناحیه دوآذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل
ناحیه سهاصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد
ناحیه چهارسیستان و بلوچستان، کرمان
ناحیه پنجبوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان
ناحیه ششکردستان، کرمانشاه، همدان
ناحیه هفتایلام، خوزستان، لرستان
ناحیه هشتخراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی
ناحیه نهگلستان، گیلان، مازندران

قطب های بومی

استان های تابعه

قطب یکالبرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم، مرکزی، گلستان، گیلان، مازندران
قطب دوسیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی
قطب سهآذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، همدان
قطب چهاراصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، یزد، خوزستان، لرستان
قطب پنجبوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان

منظور از رشته های متمرکز و متمرکز دارای شرایط خاص چیست؟

هنگام نوشتن فرم انتخاب رشته کنکور سراسری، ممکن است با عناوینی مانند «متمرکز» یا «نیمه متمرکز» مواجه شوید. به طور کلی قبولی در رشته های کنکور سراری به سه صورت متمرکز، متمرکز شرایط خاص و صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود.

در رشته های متمرکز تنها معیار قبولی رتبه کسب شده و سهمیه داوطلب می باشد، در حالی که در رشته های دارای شرایط ویژه داوطلب علاوه بر کسب رتبه لازم، مراحلی مانند مصاحبه ، آزمون عملی و معاینات پزشکی برای رشته های نیمه متمرکز  نیز الزامی است. دسته سوم تنها رشته هایی هستند که برای قبولی در مقطع دیپلم و دانشگاه در نظر گرفته می شوند، حتی داوطلبانی که در کنکور شرکت نمی کنند نیز می توانند برای انتخاب این محل ها اقدامات لازم را انجام دهند.

در نهایت خوب است بدانید سوابق تحصیلی متقاضی در مصاحبه رشته های نیمه متمرکز نیز بررسی می شود. بنابراین شرایط خاصی برای پذیرش در رشته های متمرکز دارای شرایط خاص وجود دارد که نسبت به سایر رشته ها سخت تر است.

نکات مهم

 • در زمان انتخاب رشته داوطلبان محدودیتی از نظر تعداد برای انتخاب رشته های متمرکز دارای شرایط ندارند ولی در نهایت و در صورت کسب حدنصاب نمرات، حداکثر برای مصاحبه دو رشته محل دعوت خواهند شد.
 • در صورتی که اولویت شما پذیرش در رشته های متمرکز دارای شرایط است، حتما این رشته ها را در انتخاب های اول فرم انتخاب رشته خود قرار دهید تا درصورتی که رتبه شما مناسب باشد، برای مصاحبه دعوت شوید. (در صورتی که از رشته های متمرکز در انتخاب های اول خود قرار دهید و نمره لازم را نیز داشته باشید، در همان رشته پذیرفته می شوید و دیگر برای مصاحبه رشته متمرکز دارای شرایط دعوت نخواهید شد.)

 

به چه دلیل باید از مشاور انتخاب رشته کنکور سراسری کمک بگیریم؟

تصور کنید که یک سال تمام از صبح تا شب درس می خوانید و شب می خوابید و هزینه زیادی برای شرکت در کنکور خرج می کنید اما با انتخاب رشته اشتباه تمام زحمات خود را هدر می دهید. انتخاب رشته ای پوچ و عموما غیر منطقی به نظر می رسد و بر اساس اصول اصلی انتخاب رشته تعیین نمی شود. اینجاست که اهمیت استفاده از خدمات مشاوره انتخاب رشته کنکور و کمک گرفتن از بهترین مشاوران برای انتخاب رشته کنکور سراسری بیش از پیش آشکار می شود. آن هم مشاوره ای که از بهترین مشاوران انتخاب رشته کنکور سراسری دریافت می کنید.

مشاوری که اطلاعات خوبی از رشته های مختلف دانشگاهی دارد و می داند که با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید کدام رشته و دانشگاه برای شما بهتر است. بنابراین نگران این نباشید که مسیر نامناسبی را انتخاب کنید، بلکه می توانید با کمک بهترین مشاور برای انتخاب رشته کنکور، خیال خود را به هر نحو ممکن آرام کنید. مشاوران ما در درس جت که دارای سالها تجربه و مهارت کافی هستند می توانند به شما عزیزان کمک کنند.

یک مشاور انتخاب رشته کنکور سراسری چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

شاید این سوال در ذهن شما باشد که مشاور انتخاب رشته کنکور سراسری چه ویژگی هایی دارد؟ در متن زیر با ذکر مهم ترین ویژگی های بهترین مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری در خدمت شما هستیم. مشاوره ای که می تواند با بهترین کیفیت ممکن به شما ارائه شود.

یک مشاور انتخاب رشته کنکور سراسری بایدشماری ویژگی راشامل شود تاانرا یک مشاوره انتخاب رشته خوب ومناسب بنامیم.از جمله این ویژگی هامیتوان به تسلط مشاور به سرفصل های درس تخصصی رشته های تحصیلی،دادن برنامه های درسی کوتاه مدت به داوطلب واحاطه کامل به مباحث انگیزشی جهت دادن انگیزه وامید به دانش اموز اشاره کرد.

مشاور باید در رابطه با کلیه رشته ها اطلاعات جامع و کاملی داشته باشد

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که یک مشاور خوب باید داشته باشد، داشتن اطلاعات کامل است. در واقع یک مشاور خوب باید اطلاعات کاملی در تمامی زمینه ها داشته باشد تا به شما عزیزان کمک کند. مشاور اگر اطلاعات کاملی در مورد همه رشته ها داشته باشد می تواند ادعا کند که در این زمینه بهترین است.مثلا، باید بداند که در رشته هوشبری دوره فوق لیسانس وجود ندارد و دانشجویان هوشبری باید برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به پرستاری یا رشته دیگری بروند.

مشاور باید متخصص و حرفه ای باشد

یکی از بهترین پیشنهادها برای انتخاب رشته کنکور سراسری این است که آن را از یک مشاور متخصص دریافت کنید. فردی که قبلاً یک انتخاب رشته موفق و بی نقص را برای افراد زیادی انجام داده است و می تواند شما را به بهترین نحو راهنمایی کند. بنابراین بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که قبل از انتخاب مشاور برای شرکت در جلسات مشاوره انتخاب رشته کنکور و جویا شدن اطلاعات در این زمینه، سوالاتی در مورد سابقه کاری وی بپرسید.هر چه یک مشاور تجربه کاری بیشتری داشته باشد و برای افراد بیشتری انتخاب رشته کرده باشد، تخصص و مهارت بیشتری در انتخاب رشته کنکور دارد و می تواند به عنوان یکی از بهترین و مشاوران در خدمت شما باشد.

مشاور باید فردی متعهد و دلسوز باشد

تعهد و مسئولیت پذیری در کار و اهمیت دادن به ارباب رجوع همواره از مهمترین ویژگی های یک مشاور خوب محسوب می شود. فردی دلسوز که می تواند شما را در زمینه اصول و جزئیات انتخاب رشته کنکور راهنمایی کند. اما در مقابل مردی که به کارش پایبند نیست و دلسوزی ندارد، نمی تواند لبخند رضایت را بر لبان مراجعش بیاورد.

مشاور باید فن بیان بالایی داشته و یک شنونده خوب باشد

یک مشاور خوب باید مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشد و شنونده خوبی باشد، مشاور کنکور اگر نتواند ایده های خود را به طور واضح به گونه ای بیان کند که داوطلب کنکور متوجه نشود، نمی تواند مشاور موفقی باشد. . باید هدف خود را برای دانش آموزان و یا والدین دانش آموزان با صدای واضح بیان کند و از کلمات ساده و قابل فهم استفاده کند. علاوه بر این، مشاور باید به دقت گوش دهد تا دقیقاً نیازهای داوطلب را بفهمد تا بتواند راهنمایی و مشاوره بهتری ارائه دهد.

عوامل موثر در انتخاب رشته کارشناسی

اولین کاری که یک مشاور انتخاب رشته خوب باید انجام دهد کمک به شناسایی اولویت ها و مواردی است که بر زندگی یک داوطلب تاثیر می گذارد.

این اولویت ها شامل موارد زیر است:

 • علاقه (وابسته به شناخت درست از رشته های موجود)
 • بازار کار
 • نیازهای اساسی کشور و رفع مشکلات آن
 • شهر محل تحصیل
 • آب و هوا
 • فرهنگ مردم شهر محل تحصیل
 • وضعیت خانواده و …

هیچ فردی جز شما از تمام این مسائل و تاثیر آنها بر زندگی شما اطلاع ندارد. وظیفه مشاور انتخاب رشته کنکور نیز کمک به شما در تحلیل، جمع بندی و نتیجه گیری عاقلانه پس از بررسی مجموعه این عوامل است.

پس این فکر را از خود دور کنید که باید بنشینید و منتظر بمانید تا مشاور برای شما رشته ای را انتخاب کند. شما مسئول زندگی خود هستید و چند سال دیگر آثار انتخاب های خود را خواهید دید. بنابراین باید تمام تلاش خود را برای انتخاب مسیر درست در این چند روز انجام دهید.

نتایج بررسی عوامل موثر در مشاوره انتخاب رشته دانشگاه

پس از جمع بندی موارد بالا، انتظار می رود که شما داوطلبان مشاوره انتخاب رشته کنکور بتوانید به سوالاتی مانند زیر پاسخ دهید:

 • چه رشته ای برای شما ارجحیت دارد؟
 • آیا این رشته را در هر دانشگاهی حاضر هستید بخوانید؟
 • چه انتخاب های دیگری را به خود می دهید، اولویت بندی رشته های انتخابی شما چیست؟
 • دلیل این چیدمان علاقه است؟ شهر است؟ نظر والدین است؟
 • آیا رشته ای که می خواهید همه انتظارات شما را از لحاظ علاقه، آینده شغلی و تحصیلی برآورده می کند؟
 • آیا فقط می خواهید در شهر خودتان ادامه تحصیل دهید، یا شهرهای دیگر را هم مد نظر قرار خواهید داد؟

و سوالاتی از این دست، تا در نهایت بتوانید چینش رشته محل های انتخاب رشته خود را دقیق انتخاب کنید.

چگونه می توانم یک رشته خوب انتخاب کنم و انتخاب رشته ای موفق داشته باشم؟

حتما این موضوع ذهن شما را به خود مشغول کرده است که چگونه می توانم رشته ای موفق و عالی را انتخاب کنم که سردرگمم نکند؟ توصیه می کنیم برای دریافت پاسخ این سوال مهم و مهم تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا بتوانیم نکاتی را برای انتخاب رشته موفق به شما ارائه دهیم.

آگاهی از رشته های دانشگاهی و آینده تحصیلی و شغلی آنها

یکی از مواردی که شما را به یک انتخاب رشته موفق و بی نقص می رساند، جمع آوری اطلاعات لازم در مورد انواع رشته های تحصیلی ارائه شده در گروه های آزمایشی مختلف است. اطلاعاتی مانند اینکه  آن رشته چه گروه آزمایشی ارائه می شود یا بازار کار در آن رشته چگونه است. البته بد نیست دروس ارائه شده در این رشته و آینده تحصیلی آن را نیز بشناسید.به این معنا که آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته دانشگاهی در مقاطع بالاتر وجود دارد یا خیر. مثلا امکان ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری را دارد یا خیر؟

یا اینکه می توان برای ادامه تحصیل این رشته در دانشگاه های خارج از کشور اقدام کرد؟ همه اینها موارد مهمی هستند که قبل از هر اقدامی برای انتخاب رشته در گروه آزمایشی متفاوت نباید از توجه به آنها غافل شوید.

در چه رشته هایی می خواهید تحصیل کنید؟ برای انتخاب رشته بهتر برای کنکور باید آن رشته را به خوبی بشناسید.
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید علاوه بر صحبت با دوستان و آشنایان، تحقیق از دانشگاه ها، معلمان و دانشجویان، رشته مورد نظر را در وب سایت ما جستجو کنید تا اطلاعات مفید و بروزی در مورد شرایط تحصیلی، آینده تحصیلی آن و بازار کار آنها به دست آورید.

شناخت انواع دانشگاه ها مانند روزانه، پیام نور، غیرانتفاعی و شبانه 

شاید باورتان نشود، اما آشنایی با دانشگاه ها و به دست آوردن اطلاعات دقیق و قابل اعتماد در مورد آنها می تواند کمک بزرگی به انتخاب حوزه موفقیت شما کند. وگرنه ممکن است مثل خیلی از داوطلبان عاقبت به خیر نشوید و زحمات سالانه شما به هدر برود. قبل از هر اقدامی برای انتخاب رشته تحصیلی، اطمینان حاصل کنید که تحقیقات کامل و دقیقی در مورد پذیرش دانشگاه انجام داده اید. اطلاعات در این زمینه با شرکت در جلسات مشاوره انتخاب رشته با مشاور متخصص و کاربلد به دست می آید.

در مورد خوابگاه دانشجویی و امکانات ارائه شده در دانشگاه اطلاعات کسب کنید

یکی از مهم ترین مطالبی که قبل از انتخاب رشته نباید نادیده گرفته شود، کسب اطلاعات از امکانات ارائه شده در دانشگاه ها و همچنین خوابگاه هایی است که تحت نظر دانشگاه فعالیت می کنند. اگر تصمیم به تحصیل در شهری خارج از محل زندگی خود گرفته اید و به دلیل گرانی های اخیر نمی توانید هزینه مسکن جداگانه را بپردازید، حتما در مورد اینکه دانشگاه مورد نظرتان خوابگاه ارائه می دهد یا خیر تحقیق کنید. حتی در صورت لزوم از خوابگاه ها و امکانات دانشگاه مورد نظر دیدن کنید تا با امکاناتی که در آنجا ارائه می شود خیالتان راحت باشد.

تست های شخصیت شناسی و استعدادیابی را بررسی کنید

آیا تا به حال نام تست های شخصیت شناسی و استعدادیابی را شنیده اید؟ اسم این تست های معروف و کاربردی را شنیده اید؟ با کمک تست های شخصیتی می توانید توانایی ها و مهارت های فردی خود را بهتر درک کنید و در مورد انتخاب رشته خود تصمیم بهتری بگیرید. در واقع این تست ها که معمولا هنگام انتخاب رشته آزمون سراسری می توانید در جلسات مشاوره به آن ها پاسخ دهید، به شما کمک می کند تا رشته مورد نظر خود را راحت تر و بهتر بشناسی و درک کنید.

زیرا بسیاری از داوطلبان تا انتخاب رشته دقیقاً نمی دانند به چه رشته ای علاقه دارند و کدام یک از رشته های ارائه شده در دانشگاه برای آنها مناسب تر و بهتر است. با این حال، با کمک تست های شخصیت شناسی مختلف، از جمله تست هالند، این دیگر برای شما یک مشکل نیست و به راحتی میتوانید از آن مطلع شوید.

از چیدمان کلی انتخاب رشته های دانشگاهی مطلع شوید

یکی از موارد بسیار مهم که بد نیست بدانیم، ترتیب کلی چیدمان انتخاب رشته های دانشگاهی است.بنابراین باید از ترتیب چیدمان رشته های ارائه شده در دانشگاه در فرم انتخاب رشته و نحوه انجام آن مطلع شوید. در مورد این موضوع باید اشاره کنیم که چینش کلی رشته هایی که در دانشگاه ها ارائه می شود این است که ابتدا رشته های خوش بینانه و سپس رشته های واقع بینانه و بعد رشته های بدبینانه را انتخاب و درج کنید. توجه داشته باشید که این مورد بسیار مهم است و در صورت عدم توجه به آن نتیجه خوبی در انتخاب رشته های خود نخواهید گرفت.

در رابطه با شهریه دانشگاه های غیردولتی اطلاع کسب کنید

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از انتخاب رشته کنکور و انتخاب بهترین رشته های دانشگاهی باید به آن توجه کنید، پرداخت شهریه برای پذیرش در هر رشته دانشگاهی در دانشگاه های غیردولتی است. البته این مشکل با افزایش شهریه دانشگاه های شبانه، پیام نور و دانشگاه های غیرانتفاعی در هر سال تحصیلی تشدید می شود. بنابراین باید لیست آخرین شهریه های ثابت و متغیر هر یک از این دانشگاه ها را بدانید.

از زمان و نحوه انجام انتخاب رشته مطمئن شوید

یکی از موارد مهم دیگری که برای داشتن یک انتخاب موفق و صحیح باید به آن توجه کنید، داشتن اطلاعات در مورد نحوه و زمان اختصاص داده شده برای انتخاب رشته می باشد. به این ترتیب از طریق بهترین مشاور انتخاب رشته کنکور می توانید از نحوه دقیق انتخاب رشته و مراحلی که برای این کار باید طی کنید مطمئن شوید. البته جدا از این باید بدانید چه زمانی می توانید انتخاب رشته کنید و چه مهلتی برای این کار وجود دارد.

بخش های مختلف کارنامه اولیه کنکور سراسری 1402 + توضیحات

پس از دریافت نتایج آزمون سراسری از سایت سازمان سنجش آموزش کشور با بخشهای مختلفی از جمله رتبه کل در سهمیه، آخرین رتبه مجاز و … مواجه خواهید شد اما سوال اینجاست که رتبه در سهمیه کنکور سراسری چند است؟ یا گزینش در کد رشته های مختلف بر اساس کدام نمره درج شده انجام شده است؟ در ادامه تمامی اطلاعات مورد نیاز در این زمینه به اختصار ارائه شده است.

رتبه سهمیه در هر زیرگروه

هر یک از گروه های آزمایشی دارای چندین زیرگروه است که ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری در آن ها متفاوت است و در کارنامه اولیه رتبه شما در هر یک از زیرگروه ها به صورت جداگانه محاسبه می شود. نحوه انتخاب به این صورت است که مثلا اگر می خواهید رشته پزشکی در رشته کنکور تجربی بخوانید رتبه شما در زیرگروه اول گروه آزمایشی ملاک قبولی خواهد بود.

رتبه کشوری در هر زیرگروه

رتبه کشوری نشان دهنده جایگاه شما در بین کلیه شرکت کنندگان و بدون احتساب سهمیه می باشد که صرفا در انتخاب رشته دانشگاه آزاد لحاظ خواهد شد. یعنی در ارزیابی شما برای ورود به رشته های دانشگاه آزاد، ملاک اصلی رتبه کشوری است.

رتبه کل در سهمیه

این رتبه حداکثر نمره کل زیرگروه های هر داوطلب بوده و صرفا جهت اطلاع داوطلب درج می شود زیرا برای انتخاب رشته فقط باید رتبه سهمیه و رتبه کشوری در هر یک از زیرگروه ها در نظر گرفته شود.

آخرین رتبه مجاز

این قسمت مربوط به رتبه آخرین نفر مجاز برای انتخاب رشته دانشگاه های روزانه و نوبت دوم می باشد و در صورتی که رتبه کل شما در سهمیه بیشتر از رتبه آخرین نفر مجاز برای انتخاب رشته باشد، شما نمی توانید رشته دانشگاه های روزانه و نوبت دوم را انتخاب کنید.

وضعیت مجاز بودن برای انتخاب رشته

در صورتی که داوطلب مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، پردیس های خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و … باشد، عبارت مجاز برای وی در کادرهای جداگانه در مشخصات کنکور درج می شود. در غیر این صورت نمی تواند برای انتخاب این دانشگاه ها انتخاب رشته کند.

بررسی بندهای مهم  کارنامه کنکور برای انتخاب رشته

برای انتخاب رشته صحیح باید تحلیل مناسبی از کارنامه کنکور سراسری خود داشته باشید و بندهای مهم آن را بررسی کنید. در اینجا سعی داریم قسمت های تاثیرگذار در انتخاب رشته شما را بررسی کنیم.

ابتدا مشخصات مندرج در کارنامه را با مشخصات خود مطابقت دهید و در صورت مغایرت باید مراتب را به سازمان سنجش اطلاع دهید.

برای این کار از سیستم پاسخگویی واقع در صفحه اصلی سایت سازمان سنجش استفاده کنید. توضیحات مفصل در دفترچه انتخاب رشته ذکر شده است.

بند مربوط به سهمیه

در بند سوم کارنامه شما سهمیه نهایی شما که بر اساس آن انتخاب می شوید مشخص شده است.

سهمیه شما با توجه به اطلاعاتی که در زمان ثبت نام به سازمان سنجش ارائه کرده اید (و تایید سازمان مربوطه) تعیین می شود. ظرفیت رشته ها بین سهمیه ها تقسیم می شود.

داوطلبان هر سهمیه در ظرفیت مخصوص به آن سهمیه به رقابت می پردازند. اما در بخشی از ظرفیت (سهمیه آزاد) همه داوطلبان بدون در نظر گرفتن سهمیه با یکدیگر رقابت می کنند.

بند مربوط به استان، ناحیه و قطب بومی

در بند پنج کارنامه، استان، ناحیه و قطب بومی شما مشخص شده است. با انتخاب رشته های با گزینش بومی، احتمال قبولی شما در دانشگاه های منطقه بومی یا مناطق نزدیک شما افزایش می یابد.

در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری روبروی رشته محل روزانه نوع انتخاب سراسری یا بومی ( استانی، منطقه ای یا قطبی) مشخص شده است.

اگر در تصمیم گیری برای انتخاب رشته کارشناسی می خواهید بین رشته های بومی و غیر بومی یکی را انتخاب کنید، بدانید که احتمال قبولی شما در رشته های بومی بیشتر از رشته های غیر بومی است.

بند مربوط به ثبت نام دانشگاه های پیام نور – غیر انتفاعی و همچنین دانشگاه فرهنگیان

اگر در زمان ثبت نام به هر دلیل علاقه خود را به دوره های غیرانتفاعی و پیام نور اعلام نکردید. در بازه زمانی انتخاب رشته کنکور می توانید با پرداخت هزینه مربوطه ، علاقه خود را اعلام کنید.

برای این کار می توانید با مراجعه به قسمت خرید کارت اعتباری در سایت سنجش و پرداخت هزینه ، کارت اعلام علاقه به ثبت نام در دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور را دریافت کنید و در هنگام انتخاب رشته در سایت، کد رهگیری خریداری شده را وارد کنید.

در مورد دانشگاه فرهنگیان نیز همانند دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور در صورت مجاز به انتخاب رشته در این گروه می توانید با خرید کارت اعتباری ثبت نام دانشگاه فرهنگیان ازسایت سازمان سنجش اقدام به انتخاب کد رشته محل های دانشگاه فرهنگیان نمایید.

آیین نامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان را حتما از دفترچه انتخاب رشته کنکور مطالعه کنید.

رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی

در مورد رشته های پذیرش فقط بر اساس سوابق تحصیلی برای انتخاب رشته باید به قسمت انتخاب رشته فقط بر اساس سوابق تحصیلی سایت سنجش یا سایت دانشگاه آزاد مراجعه و به صورت جداگانه ثبت نام و انتخاب رشته کنید.

دانش آموزان باید قبلاً سوابق تحصیلی خود را در سایت آموزش و پرورش در تاریخ اعلام شده مشاهده و تایید کرده باشند.

بند وضعیت رتبه و نمره کل – مهم ترین بند

مهمترین و موثرترین بند در انتخاب رشته شما همین بند است.

در این قسمت می توانید وضعیت رتبه در منطقه یا سهمیه نهایی، رتبه کشوری (بدون سهمیه) و نمره کل نهایی خود را در هر زیرگروه مشاهده کنید. کسانی که در دو یا سه گروه آزمایشی شرکت کردند برای هر گروه آزمایشی جدول جداگانه ای دارند.

مهمترین معیار شما برای انتخاب رشته، ردیف سوم این جدول یعنی رتبه در سهمیه و زیر گروه های مقابل آن است. می دانید که با توجه به تعداد درس ها، هر گروه آزمایشی دارای چندین زیر گروه است.

هر داوطلب با توجه به تعداد زیر گروه ها دارای رتبه است. برای انتخاب هر فیلدی باید بدانید که آن فیلد در کدام زیرگروه قرار دارد و وضعیت شما در آن زیر گروه چگونه است.

احتمال قبولی شما در زیرگروهی که رتبه بهتری دارید بیشتر است.

بند کد دسترسی برای انتخاب رشته در سایت دانشگاه آزاد اسلامی

با توجه به زمان اعلام شده از سوی دانشگاه آزاد، با کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد می توانید به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir مراجعه و رشته های دارای این آزمون را انتخاب کنید.

چگونگی انتخاب رشته کنکور

در شروع انتخاب رشته داوطلب بایستی برای خود ملاک انتخاب رشته اش را تعیین کند. برای درک بهتر این مطلب ، باید ذکر شود که داوطلب ابتدا باید برای خود مشخص کند که رشته تحصیلی برایش اهمیت دارد یا دانشگاه محل قبولی ، به عبارت بهتر میخواهد انتخاب رشته دانشگاه محور داشته باشد یا رشته محور.

رشته محور

در یک انتخاب رشته به صورت رشته محور ، داوطلب رشته مورد علاقه اش را در دانشگاه هایی که میتواند در آنها به تحصیل بپردازد را انتخاب میکند ، دراین مورد شهر محل تحصیل نیز باید در نظر گرفته شود اما اولویت داوطلب رشته میباشد.

دانشگاه محور

در انتخاب رشته دانشگاه محور ، برای داوطلب فرقی نمیکند چه رشته ای میخواهد ، چرا که فقط دانشگاه برایش اهمیت دارد و رشته های خوب را در یک دانشگاه معتبر و دلخواه و البته در شهری که میتواند در آن تحصیل کند ، انتخاب میکند.

پس از تعیین این مورد باید داوطلب از ابتدای دفترچه انتخاب رشته دانشگاه های سراسری ، کد رشته محل های مورد نظر خود را استخراج کند و بر رروی یک کاغذ بنویسد. درهنگام انجام این کار رشته ، دانشگاه و محل دانشگاه باید در نظرگرفته شود و داوطلبان باید توجه کنند حتی یک انتخاب هم از نطر انها پنهان نباشد.
در ادامه برای اولویت بندی ، داوطلبان نیاز دارند از قبولی های رتبه های مشابه خود در سال های گذشته مطلع شوند.

انتخاب رشته کنکور سراسری در 5 مرحله

مرحله اول: انتخاب و اولویت بندی رشته ها و مقاطع تحصیلی

مرحله دوم: اولویت بندی دوره ها (روزانه، شبانه و …)

مرحله سوم: انتخاب و اولویت بندی محل تحصیل (شهر/دانشگاه)

مرحله 4: بررسی شانس پذیرش (رشته/مکان)

مرحله 5: ویرایش نهایی 

مرحله اول – انتخاب و اولویت بندی زمینه ها

اگر تست های خودشناسی را انجام داده باشید و سایر مراحل بالا را به ترتیب پشت سر گذاشته باشید، معمولاً به 10 رشته تحصیلی مورد علاقه خود می رسید. باید آنها را در اولویت قرار دهید.

زیرا علاقه یک فرد به  رشته ها نمی تواند گسترده باشد و نمی توان زمینه های متضاد را که نیاز به توانایی های متفاوتی دارند به طور همزمان با هم ترکیب کرد.

درست است که شما می توانید 150 کد رشته را انتخاب کنید، اما نمی توانید 150 نوع رشته مختلف را انتخاب کنید.

در این مرحله به شانس قبولی و اینکه چه رتبه ای می خواهید یا به رشته های مختلف و یا به کدام دانشگاه دروس ارائه می شود توجه نکنید. لیست رشته های انتخابی باید شامل رشته های ایده آل (سقف انتخابی) و حداقل مورد قبول (کف انتخابی) باشد.

مرحله دوم – انتخاب دوره تحصیلی

در این مرحله حداقل مورد قابل قبول خود را برای دوره های آموزشی (روزانه، شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور، پاره وقت و …) انتخاب کنید که با توجه به اینکه مجاز به انتخاب کدام یک در کارنامه و علاقه و شرایط خود هستید ( به عنوان مثال شرایط مالی و…)

مرحله سوم – انتخاب و اولویت بندی محل تحصیل (شهر/دانشگاه)

شهرهای مورد نظر را انتخاب کنید و نام آنها را در مقابل دوره های آموزشی که قبلا انتخاب کرده اید بنویسید.

در انتخاب شهرها بهتر است با اعضای خانواده مشورت کنید. در این رابطه به معیارهای لازم برای انتخاب دانشگاه که قبلا ذکر شد توجه کنید.

مرحله چهارم – بررسی شانس قبولی در انتخاب رشته (رشته محل ها)

برای تعیین شانس قبولی در هر رشته می توانید به کارنامه پذیرفته شدگان و رتبه آخرین نفر قبولی در هر رشته سال گذشته یا سال های قبل مراجعه کنید.

برای این کار می توانید همانطور که در زیر توضیح خواهیم داد عمل کنید.

خرید کارت انتخاب رشته مجازی کنکور 

معمولا نرم افزار انتخاب رشته مجازی برای گروه های علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی در سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

نرم افزار انتخاب رشته مجازی کنکور به داوطلبان امکان مقایسه خود با داوطلب مشابه در سال گذشته را می دهد و با توجه به اعمال کلیه تغییرات، شرایط و ضوابط آزمون سراسری سال جاری در فایل اطلاعاتی سال گذشته، داوطلبان می توانند از وضعیت خود مطلع شوند.

البته این مستلزم پرداخت هزینه خرید کارت انتخاب رشته مجازی است (معمولا زیاد نیست)، اما اطلاعاتی که به دست می آورید ارزش هزینه را دارد.

کد رشته محل هایی که رشته کنکور خود را انتخاب می کنید به سه دسته تقسیم می شود که به شرح زیر است:

 1. رشته هایی که رتبه لازم برای قبولی بالاتر از رتبه شماست و شانس قبولی ضعیف است. که به عنوان ایده آل و سقف رشته های خود انتخاب می کنید. این رشته نباید بیش از 25 درصد از کل انتخاب های شما باشد.
 2. رشته هایی که ضریب قبولی آنها نزدیک یا برابر رتبه کنکور شما باشد. یعنی امکان قبولی در آنها وجود دارد که اکثر انتخاب های شما باید شامل این موارد باشد یعنی بین 50 تا 60 درصد از انتخاب ها.
 3. رشته هایی که رتبه آنها کمتر از شماست به این معنی است که شانس قطعی برای قبولی در آنها دارید. حداقل های قابل قبول خود را در این موارد بیابید

گام پنجم – چیدمان و ویرایش نهایی رشته محل ها

فهرست به دست آمده از چهار مرحله بالا را خلاصه کنید و با توجه به شرایط خود آنها را مجددا مرتب کنید، اولویت بندی و ویرایش کنید.

به طور کلی در تعیین اولویت کد رشته های با شانس قبولی کم و سپس کد رشته های با شانس متوسط ​​و در نهایت کد رشته های با شانس قبولی بسیار بالا (کف قابل قبول) قرار دهید.

مشاوره انتخاب رشته کنکور 2

اولویت بندی انتخاب ها

 

در فرم انتخاب رشته دانشگاه های سراسری 150 انتخاب وجود دارد.
داوطلبان باید انتخاب های خود را که پیش تر از دفترچه استخراج کرده و برروی کاغذ نوشته بودند را از طریق مقایسه با لیستی که از مرکز مشاوره دریافت کرده اند را به سه گروه خوش بینانه ، نرمال و بدبینانه تقسیم کنند.
در فرایند انتخاب رشته باید به نکات دیگری همچون سهمیه ، نوع پذیرش در هر رشته به صورت بومی گزینی ، استانی و یا کشوری ، دوره پذیرش رشته مدنظر به صورت روزانه ، پردیس و شبانه و همینطور برخی رشته های خاص و نیمه متمرکز نیز دقت کرد و تمامی موارد را مدنظر قرار داد.

تعریف انتخاب های خوش بینانه،منطقی وبدبینانه

بعداز اینکه داوطلبان در کنکورسراسری در زیرگروه ها شرکت کردند ورتبه اکتسابی خود را رویت نمودند،باید به کمک مشاور ورتبه های قبولی مشابه به رتبه خود دررشته های مورد علاقه،فرم انتخاب رشته را تکمیل کنند.

در انتخاب رشته فرقی نمیکند که در حال انتخاب کد رشته محل برای دانشگاه های سراسری با150انتخاب ویادانشگاه ازاد با100 انتخاب هستید،چراکه در هرصورت باید از یک الگوریتم کلی انتخاب رشته پیروی کنید وان اینست که فرم انتخاب رشته خود ذا به سه قسمت خوش بینانه،منطقی وبدبینانه تقسیم کنید.

انتخاب خوش بینانه:

انتخاب های خوش بینانه 20تا30درصد از انتخاب های اول را شامل میشود.همانطور که از اسمش مشخص است این انتخاب ها خوش بینانه هست و در ایده ال ترین حالت ممکن شانس قبولی وجوددارد.

در انتخاب های خوش بینانه میتوان بدون درنظرگرفتن رتبه خود،کد رشته محل هایی که به انها علاقه مند هستید را درابتدای فرم انتخاب رشته خود انتخاب نمایید.

انتخاب منطقی:

مهم ترین انتخاب هاباید دراین قسمت گنجانده شود.بدین معنی که بیش از50درصد از اولویت های خود باید به گونه ای انتخاب شود که شانس قبولی بالایی در انها باشد.

انتخاب های منطقی باید کاملا متناسب بارتبه ای که بدست اورده اید باشد وشانس قبولی شمادراین انتخاب ها متوسط روبه بالا باشد.

انتخاب های منطقی ویانرمال پی از انتخاب های خوش بینانه قرارمیگیرند.

انتخاب بدبینانه:

درانتهای فرم انتخاب رشته خود نیز حدود20تا30درصد پایانی رابه کدرشته محل هایی اختصاص دهید که شانس قبولی بسیاربالایی درانها دارید.این انتخاب های بدبینانه بدین معنیست  که در بدترین حالت اگر از میان رشته های نرمال موفق به کسب قبولی نشدید،دراین انتخاب ها شانس قبولی دارید.

نکات انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

 • قبل از وارد کردن کد رشته ها در سایت، آنها را به ترتیب روی کاغذ یا کامپیوتر خود لیست کنید تا احتمال اشتباه در وارد کردن کدها کاهش یابد.
 • پس از ورود به لیست رشته ها، قبل از تایید نهایی مجددا دانشگاه و رشته های انتخابی را بررسی کنید.
 • در نهایت پس از تایید، لیست رشته ها را به همراه شماره پیگیری 15 رقمی پرینت بگیرید.

میزان شهریه دانشگاه های غیرروزانه 1402

یکی از عواملی که می تواند در انتخاب رشته شما تاثیرگذار باشد، شهریه دانشگاه های مختلف است. در واقع برای ورود به دوره ها و دانشگاه های دیگر از جمله دوره های شبانه ، پردیس های خودگردان، دانشگاه آزاد، دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور به غیر از دوره های روزانه دانشگاه های سراسری باید شهریه پرداخت شود. هزینه تحصیل در موارد ذکر شده با یکدیگر متفاوت است و شما می توانید بر اساس توان مالی خود تصمیم بگیرید.

فراموش نکنید پس از انتخاب رشته کنکور در صورت نارضایتی از رشته انتخابی خود ، کارنامه سبز کنکور را بررسی کنید و شانس قبولی خود را در سایر رشته های انتخابی نیز مشاهده کنید.

مشاوره تلفنی

باید توجه داشت مشاوری که برای انتخاب رشته کنکور انتخاب میشود ، به کمک خودمان سرنوشت را رقم خواهد زد بنابراین باید در انتخاب آن دقت شود.
یکی از شیوه ها برای گرفتن مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ، مشاوره تلفنی میباشد که علاوه بر هزینه رفت و آمد ، در وقت نیز صرفه جویی میشود همیشه در دسترس است.
در مشاوره تلفنی انتخاب رشته ، یک مشاور گام به گام همراه شما در فرایند انتخاب رشته پیش میرود و متناسب با رتبه شما وعلاقه مندی هایتان اولویت هارا برایتان مشخص میکند و ابهامات دفترچه انتخاب رشته را برایتان شفاف سازی میکند و با مقایسه رتبه شما با رتبه های قبولی سال گذشته بهترین انتخاب را با توجه به خواسته شما انجام میدهد.

 

سوالات متداول

 

انتخاب رشته را خودمان انجام دهیم یا از مشاور کمک بگیریم؟

بهتر است انتخاب رشته را به دست افراد متخصص بسپارید و ریسک انتخاب اشتباه را به حداقل برسید.

آیا انتخاب رشته هنر و رشته های نظری تفاوت دارد؟

کلیت انتخاب رشته مواردی است که در این مقاله گفتیم؛ اما انتخاب رشته های هنر و رشته های نظری هر دو نیاز به تخصص و تجربه دارد.

در مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری باید به چه مواردی توجه کنیم؟

عواملی همچون کارنامه داوطلب، علایق او، شهریه دانشگاه ها، سهمیه ها و گزینش بومی از جمله مواردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 از چه طریقی انجام می پذیرد؟

این فرآیند به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش صورت می پذیرد.

 اصل اولیه ای که باید در انتخاب رشته کنکور سراسری رعایت شود، کدام است؟

یکی از اصول انتخاب رشته کنکور سراسری، چینش کدرشته ها بر اساس شانس قبولی می باشد.